Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Také vás štve nové rozhraní Acrobat Readeru? Poradíme vám, jak jej během pár sekund vrátit do staré podoby

Michal Bareš 28.09.2023

Nové rozhraní rozlítilo řadu uživatelů, kteří po léta používají oblíbený Acrobat Reader, k základní editaci PDF dokumentů. Položky, které byly dlouhá desetiletí na stejných místech se nyní nachází ukryté v naprosto nečekaných lokacích, některé dokonce jako by chyběly. Přitom stačí málo a můžete Reader vrátit do původní podoby.

Nové uživatelské rozhraní Acrobat Readeru
Chcete změnit nové uživatelské rozhraní Acrobat Readeru na staré?
Zdroj: Snímek obrazovky Adobe Reader

Změnu nezastavíte, i když je někdy k horšímu. Počítačové programy se léta ovládaly pomocí rozbalovacích menu, umístěných nalevo nahoře a přehledně srovnaných vedle sebe. Položky v těchto nabídkách obsahovaly další vysouvací podsložky, takže si uživatel mohl napsat rychlou cestu k nějaké funkci, dokud se ji nenaučil hledat rychle nebo volat klávesovou zkratkou.

Výhodou tohoto typu menu bylo také to, že jste mohli snadno pomoci přátelům v nouzi. Stačilo jim říct, ať jdou na Soubory/Vlastnosti souboru a tam do položky XY.

Nové uživatelské rozhraní Acrobat Readeru
Funkcí je v novém rozhraní Adobe Readeru dost, ale jsou jinak uspořádané a pro navyklé uživatele nepřehledné
Zdroj: Snímek obrazovky Adobe Reader

Jenže snaha o zjednodušení uživatelského rozhraní v poslední době připomíná spíše útok Ligy šílených architektů bludišť. To, co bývalo stromově uspořádané a logické, se dnes nachází na naprosto nečekaných místech, některé funkce jako by chyběly, jiné jsou záměrně umístěny přesně na opačnou stranu UI. Což o to, mozek se musí neustále učit, aby nezakrněl, ale vyprávějte to zoufalému známému, který vám volá o rychlou pomoc.

Ke změně uživatelského rozhraní přistoupilo nedávno i Adobe v aplikaci Acrobat Reader. Kámen nezůstal na kameni a řada uživatelů, kteří léta rozhraní ovládali prakticky po paměti nyní nemůže najít cestu k potřebným funkcím a nejradši by se nové rozhraní ani neučila.

Nové uživatelské rozhraní Acrobat Readeru
Pro návrat do starého rozhraní stačí zvolit v menu Nabídka (angl. Menu) kryptickou položku Vypnout novou aplikaci Acrobat Reader (angl. Disable new Acrobat Reader). Paku žstačí jen aplikaci restartovat a jste zase na známé půdě...
Zdroj: Snímek obrazovky Adobe Reader

Zatím existuje jednoduchá cesta zpět. Adobe Reader totiž v menu Nabídka (nebo v našem anglickém rozhraní Menu) ukryl trochu schovanou položku Vypnout novou aplikaci Acrobat Reader (v anglické verzi Disable new Acrobat Reader). I když to vypadá jako cesta z programu pryč, právě zde se nachází kouzelný způsob návratu do starého známého prostředí. Stačí kliknout a máte starý dobrý Acrobat Reader zpět…

Staré rozhraní Acrobat Readeru
Vítejte ve starém rozhraní Adobe Readeru...
Zdroj: Snímek obrazovky Adobe Reader

Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud