Přejít k hlavnímu obsahu
Testy a žebříčky

Test: Asus ROG Zephyrus G16 – bestiální a neuvěřitelně mobilní herní speciál

Michal Bareš 15.03.2024

Asus ROG Zephyrus G16 je v letošní variantě důkazem, že supervýkonný herní notebook může být zároveň tenký, lehký a skvěle přenosný a při práci vydrží dlouho na baterii.

Kapitoly článku

Do těla s tloušťkou pouhých 15 mm a hmotností pod dva kilogramy vměstnal Asus sestavu snů, která umožňuje plynulé hraní nejnáročnějších titulů ve vysokém rozlišení. Všechno na notebooku nese visačku nejvyšší třídy, od krásného 16” OLED displeje s 240Hz obnovovací frekvencí a matným povrchem, přes nejnovější Meteor Lake Intel Ultra 9 185H a grafické karty Nvidia GeForce 4090 s 16 GB dedikované paměti, až po 32 GB RAM a rychlý 2TB SSD disk. Samozřejmostí jsou perfektní klávesnice, světelné efekty a bohatá portová výbava. Co k tomu dodat? Snad jen, že při kancelářské práci nebo sledování videa vydrží notebook na baterii hodně přes 10 hodin provozu.

Ultratenký svalovec

Na první pohled vypadá rozměry a hmotností ROG Zephyrus G16 spíše jako dnes oblíbené pracovní notebooky s 16” displejem, jako je například Acer Swift Edge 16 (test zde). V zavřeném stavu dokonce nevybočuje ani nějakými herními extravagantními prvky, jen přes víko má diagonální linku a teprve po zapnutí poznáme, že ji tvoří světelné diody. Jednolité tělo notebook je vyrobeno z hliníku, který mu dává vysokou pevnost. Notebook jsme mohli zvedat i za roh bez sebemenšího ohýbání.

Asus ROG Zephyrus G16
V portové výbavě notebooku Asus ROG Zephyrus G16 najdeme i slot na velkou SD kartu
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Decentní a elegantní styl má notebook i po otevření, kdy na nás vykoukne velký displej s matným povrchem, klávesnice bez numerického bloku, usazená mezi dvě velké reproduktorové plochy (mimochodem, mají celkem 4 110 otvorů) a rozměrný touchpad. S tímto notebookem se zkrátka nemusíme stydět ani na zasedání dozorčí rady.

Displej: 240 Hz matný OLED

Díky 16” úhlopříčce a vysokému rozlišení 2 560 x 1 600 bodů uživatelé k práci ani hraní prakticky nepotřebují externí monitor. Zobrazovací panel s až 240Hz obnovovací frekvencí (při Full HD rozlišení, při QHD+ rozlišení pracuje maximálně s 120 Hz) pokrývá více než 88 procent čelní strany a okolo něj jsou jen minimální 4,5mm rámečky. OLED technologie zajišťuje perfektní barvy, které v tomto případě 100% pokrývají HDR prostor DCI-P3. Naprosto špičková je 0,2ms doba odezvy. OLED panel poskytuje dokonalý kontrast, takže je ideální pro hraní ve tmavých scénách. S maximálním jasem na úrovni 600 cd/m2 je obsah displeje výborně čitelný i na slunci. Milovníci akčních her ocení podporu technologií Nvidia G-Sync i AMD FreeSync a při práci s fotografiemi nebo videem zase oceníme vysokou barevnou přesnost na úrovni Delta E<1. 

Asus ROG Zephyrus G16
Kurzorová tlačítka a výdechy reproduktorů notebooku Asus ROG Zephyrus G16
Zdroj: Michal Bareš, Chip

CPU: Nejrychlejší Meteor Lake

Z hlediska výpočetního výkonu patří ROG Zephyrus G16 k tomu naprosto nejlepšímu, co lze dnes v podobě mobilního počítače sehnat. Základem je nejnovější procesor Intel Meteor Lake s označením Core Ultra 9 185H. Nová řada procesorů Meteor Lake přináší zásadní změnu konstrukce procesoru. Už se nejedná o klasický monolitický procesor, ale o procesor typu SoC, ve kterém se vedle výpočetních jednotek nachází i bloky pro komunikaci, grafika, neurální jednotky a další prvky. Výpočetní dlaždice procesoru Core Ultra 9 jsou vyrobeny 7nm procesem s označením Intel 4. Hlavní výhodou nové architektury je vyšší energetická účinnost procesoru, která přináší při malém vytížení (sledování videa, kancelářské aplikace) mnohem delší výdrž na baterii.

Intel Core Ultra 9 185H obsahuje celkem 16 výpočetních jader. Šest výkonných jader typu P zvládá HyperThreading, pak je zde osm efektivních jader typu E a dvě ultraúsporná jádra typu LP E, celkově tak procesor dokáže zpracovávat až 22 výpočetních vláken najednou. Maximální frekvence v turbo režimu činí 5,1 GHz, základní frekvence pak 2,3 GHz. Základní TDP procesoru se pohybuje mezi 28 až 45 W, ale ve výkonnějších herních režimech se dokáže zvednout na 70-95 W (Performance), 80-100 W (Turbo) a v režimu Manual lze dokonce pracovat až s TDP v rozsahu 85-110 W. Extrémní výkon procesoru podporuje 32 GB rychlé RAM typu LPDDR5X a rychlý 2TB SSD disk.

Grafika: Nvidia RTX 40 ve svém nejlepším světle

Nejnovější výbava je samozřejmě i na straně zpracování grafiky, která je u herního notebooku asi tou nejdůležitější věcí. Asus ROG Zephyrus G16 se prodává v různých konfiguracích s grafickými kartami mikroarchitektury Ada Lovelace označenými jako RTX 4070, RTX 4080 a RTX 4090, námi testovaný model byl osazen kartou RTX 4090 s 16 GB DDR6 RAM.

Asus ROG Zephyrus G16
Tohle je hodně drahá, ale naprosto výkonná kombinace
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Nejnovější generace grafických čipů RTX 40 Ada Lovelace se vyrábí 4nm procesem v továrnách TSMC. V porovnání s předchozí generací Ampere mají tranzistory nových čipů poloviční velikost, takže při stejné spotřebě nabízí mnohem větší výkon.

Notebookové grafické čipy řady RTX 40 podporují několik technologií, které vylepšují herní zážitky. Díky novým jádrům RTX a nové technologii Nvidia Share Execution Reordering (SER) se výrazně zlepšil výkon Ray Tracingu. 4. generace tensorových jader je efektivnější v úlohách souvisejících s umělou inteligencí a podporuje vylepšený systém DLSS 3.5, který rozšiřuje predikci z pixelů na snímky a výrazně zvyšuje jejich kvalitu. Ještě důležitější ale je, že s aktivovaným DLSS 3.5 běží hry s podporou Ray Tracingu přibližně třikrát až čtyřikrát rychleji. V benchmarku 3DMark DLSS Test jsme s vypnutým DLSS naměřili 24 fps, zatímco se zapnutým DLSS dokonce 95 fps.

Vzhledem k úzkému tělu je jasné, že výrobce použil grafický čip RTX 4080 se 115W TDP a hardwarovým MUX Switchem. Tato varianta bohatě stačí na provoz nejnáročnějších her v nativním rozlišení displeje při plných detailech. Výkon grafické karty se samozřejmě liší podle aktivovaného provozního režimu. V běžném režimu Performance jsme notebooku v testu 3DMark Fire Strike Ultra naměřili 9 514 bodů, v režimu Turbo pak 11 225 bodů. Poměrně značný výkonnostní rozdíl je ale vykoupen vyšší hlučností a tepelným vyzařováním stroje. Pokud se spokojíte s nižším výkonem, ale potřebujete, aby notebook pracoval potichu, můžete zvolit režim Silent. V něm si notebook jen tak lehce ševelí, ale v náročných hrách, jako je například Metro Exodus nebo CyberPunk 2077, zvládne při nativním rozlišení 2 560 x 1 600 bodů na plné detaily jen 25 až 45 fps, přičemž ve stejných titulech v režimu Performance jsme dosahovali 60-90 fps.

Rozhraní aplikace Armoury Crate
Rozhraní aplikace Armoury Crate
Zdroj: Rozhraní aplikace Armoury Crate
Rozdíl mezi snímkovou frekvencí při vypnutém a zapnutém DLSS 3.5 ukazuje i benchmark 3DMark NVIDIA DLSS Feature Test.
Rozdíl mezi snímkovou frekvencí při vypnutém a zapnutém DLSS 3.5 ukazuje i benchmark 3DMark NVIDIA DLSS Feature Test.
Zdroj: Chip

I přes znatelné výhody nového procesoru a grafického čipu znamená velký výkon i značné odpadní teplo. Šasi notebooku se sice pod klávesnicí a okolo touchpadu příliš nezahřívá, povrch nad klávesnicí a okolo vypínače je po několika hodinách intenzivního hraní doslova horký. Vzhledem k tomu, že většina nasávacích ventilačních otvorů je umístěna zespodu, hraje velkou roli i umístění notebooku na stole. Pokud jej postavíte na stojan, namísto aby byl postaven na pracovní desce, pozitivně se to projeví nejen na produkovaném teple, ale získáte tím i několik fps navíc.

Dlouhá výdrž na baterii

Díky hardwarovému multiplexovému přepínači MUX Switch a technologii Nvidia Advanced Optimus dokáže notebook plynule a podle potřeby přepínat mezi výkonem dedikované grafické karty Nvidia RTX 4090 a integrované grafiky Intel Arc.

S moderním SoC procesorem obsahujícím integrovanou grafiku Intel Arc se Asus ROG Zephyrus G16 neztratí ani na cestách, protože s hmotností 1 900 gramů se jedná o stále velmi dobře přenosný počítač. Pravda, na cestách je třeba počítat i s externím napájecím adaptérem o hmotnosti 568 gramů, ale v případě nouze se dá notebook přes noc nabít i pomocí výkonného USB-C adaptéru s podporou GaN.

Při práci s kancelářskými aplikacemi a displejem pevně nastaveným na 200 cd/m2 zvládne ROG Zephyrus G16 i osm hodin práce na baterii, při sledování videa se dá počítat ještě s několika hodinami navíc. V takových případech totiž notebook vůbec neaktivuje dedikovanou grafiku Nvidia RTX 4090, ale pracuje jen s integrovanou grafikou, navíc jen na ultrásporná jádra CPU.

Asus ROG Zephyrus G16
Na klávesnici notebooku Asus ROG Zephyrus G16 uz najdeme i speciální klávesu pro vyvolání umělé inteligence Windows
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Výbava: perfektní zvuk a dostatek portů

Velké výdechy reproduktorů vedle klávesnice zde nejsou pro nic za nic, protože v kombinaci s basovými měniči, směřujícími směrem dolů k pracovní desce, produkuje Zephyrus G16 s celkovým 12W zvukovým výkonem dokonalou zvukovou kulisu. Z hlediska zvuku je to jeden z nejlepších notebooků, které jsme testovali.

Na bocích notebooku najdeme plnohodnotný HDMI konektor spolu se dvěma USB-C porty podporujícími připojení externího displeje (ThunderBolt 4) i napájení přes Power Delivery. Samozřejmě jsou zde i dva 10Gb USB-A konektory (jeden napravo, jeden nalevo) a velmi příjemný je i slot na velké SD karty. Nechybí 3,5mm audiokonektor a speciální napájecí port, LAN zdířka bohužel chybí. Bezdrátovou komunikaci zajišťuje Wi-Fi 6E a Bluetooth 5.3.

Technická data

Asus ROG Zephyrus G16 (GU605MZ)


CPU / RAM Intel Core Ultra 9 185H / 6P+6P+8E+2LP-E / 2,3-5,1 GHz / 32 GB DDR5

Displej 16" / 2 560 x 1 600 / OLED / 240 Hz / lesklý / nedotykový

Grafika Nvidia GeForce RTX 4090 + Intel Iris Xe

SSD 2 TB / 4 709 MB/s čtení / 2 690 MB/s zápis

Výbava HDMI, 2x USB-C (TB4, PD), 2x USB-A, audio, SD, Wi-Fi 6E, BT 5.3

Cinebench R20 / R23 7 528 bodů / 15 207 bodů

3DMark FSU / TSE / PR 9 514 / 7 232 / 9 564 bodů

PCMark 10 6 960 bodů / 8:23 h:m

Rozměry / hmotnost 354 x 246 x 17,5 mm / 1 900 g + 568 g (adaptér)

Cena 101 990 Kč


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud