Přejít k hlavnímu obsahu
Testy a žebříčky

Test: D-Link M30 – rychlý designový router, který nenabourá rozpočet

Michal Bareš 05.03.2024

Wi-Fi routery jsou dnes nedílnou součástí našich domovů a jejich vzhled je skoro stejně důležitý jako výkon nebo dosah. Nový D-Link M30 boduje ve všech ohledech a vám neudělá díru do kapsy, ani při nákupu, ani při provozu.

Kapitoly článku

Wi-Fi router D-Link M30 zaujme na první pohled neobvyklým designem, tak trochu podobným rejnokovi. V době, kdy mají routery minimálně tři, ale spíše víc antén, kompaktní design s ukrytými anténami vysoce oceňujeme. V zahnutých “ploutvích” jsou antény navíc natočeny tak, aby lépe pokrývaly i patra pod routerem a nad ním. Signál tak má tvar koule a router je tak ideální pro použití v rodinných domech nebo mezonetových bytech.

V ploutvích se ukrývá celkem pět antén, dvě pro 2,4GHz pásmo a tři pro pásmo 5GHz. Router pracuje na standardu Wi-Fi 6 a teoreticky na 5GHz síti dosahuje maximální datové propustnosti 2 403 Mb/s a na 2,4GHz síti 574 Mb/s. Router má simultánní dvoupásmový provoz a v režimu automatického připojení vybírá pro každé připojené zařízení pásmo 2,4 nebo 5 GHz. Zařízení s podporou Wi-Fi 6 se automaticky připojí k 5GHz síti, přístroje se staršími standardy Wi-Fi 802.11ac nebo 802.11n jsou samozřejmě také podporovány na 2,4 GHz.

Nastavení

Nastavení routeru je díky mobilní aplikaci Aquila Pro AI záležitostí okamžiku. Aplikace provede uživatele nastavením bez jakýchkoliv zádrhelů, jen je nutné si zřídit účet u D-Linku. D-Link M30 lze nastavit jak jako router, tak jako extender pro rozšíření dosahu domácí sítě. Potřebujete-li na pokrytí domu nebo zahrady mesh síť, její nastavení je v případě D-Linku M30 snadné a rychlé. Stačí mít dvě stejné krabičky, jednu nastavit jako router, druhou jako extender.

Po připojení routeru k modemu stačí odkliknout pár kroků v aplikaci, naskenovat QR kód, umístěný na spodní straně routeru a nastavit název a heslo bezdrátové sítě a administrátora routeru.

D-Link M30
Portová výbava routeru D-Link M30 obsahuje čtyři gigabitové konektory, ale postrádá USB zdířky
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Mohlo by vás zajímat

Výbava

Potřebujete-li připojit stolní počítač, konzoli nebo televizor přes drátovou síť, nabízí D-Link M3 čtveřici gigabitových portů. Na zadní straně routeru dále najdeme tlačítko pro připojení pomocí WPS, vypínač a praktický vypínač osvětlení stavové LED diody, který jsme použili hned první noc, intenzita LED diody je totiž poměrně silná. Na zadní straně le už najdeme jen otvor pro reset roteru, USB konektory pro připojení tiskárny nebo disků bohužel chybí.

Rychlost a dosah

Při provozu jsme na testovacím notebooku na 5GHz síti naměřili teoretickou propustnost na úrovni 1 201 Mb/s, na 2,4 GHz síti pak 286 Mb/s. S naším testovacím telefonem, který podporuje už Wi-Fi 7 jsme ve vzdálenosti jednoho metru od routeru při přímé viditelnosti naměřili 1 080 Mb/s, ve vzdálenosti sedmi metrů přes jednu zeď byla kvalita signálu na 80 procentech a propustnost činila 648 Mb/s. Výborné je, že i v nejvzdálenější části bytu, za dvěma zdmi, se kvalita signálu pohybovala okolo 76 procent při propustnosti 480 Mb/s.

Nadšeni jsme byli z pokrytí signálu. Oproti standardnímu routeru od Vodafonu jsme najednou měli plné čárky i v odlehlých místnostech, signál jsme spolehlivě zachytili i o patro výš a o patro níž.

Router přiděluje frekvence a kanály automaticky podle okamžitého stavu a rádiového zahlcení okolí (samozřejmě se to neobejde bez kouzelné zkratky AI). Router podporuje technologii Eagle Pro AI, která dokáže za provozu měnit Wi-Fi kanály tak, aby síť pracovala co nejefektivněji a zároveň provádí automaticky priorizaci mezi připojenými zařízeními. Umělá inteligence je natolik autonomní, že v aplikaci ani nemáte možnost přepínání mezi 2,4- a 5GHz sítí, ideální pro běžné uživatele, odborný šťoural by možná ocenil vyšší míru svobody při nastavování provozu.

Aplikace Aquila Pro AI
Nastavení routeru D-Link M30 je díky aplikaci Aquila Pro AI rychlé a snadné
Zdroj: Aplikace Aquila Pro AI
Aplikace Aquila Pro AI
Aplikace Aquila Pro AI je přehledná a umožňuje pokročilé plánování rodičovské kontroly
Zdroj: Aplikace Aquila Pro AI

Aplikace

Co se nám na aplikaci líbilo, jsou možnosti nastavení rodičovské ochrany, kde lze pro jednotlivá připojená zařízení nastavit podrobný časový plán připojení a také blokaci zvolených webových stránek, i když například YouTube kompletně zakázat nejde. Stejně tak lze snadno nastavit usínání a probouzení routeru v nočních hodinách. Snadné je i nastavení sítě pro hosty.  

Spotřeba

Perfektní zpráva se týká spotřeby. V běžném provozu se čtyřmi připojenými zařízeními se totiž pohybuje pod 5 watty, což je excelentní hodnota. V klidovém stavu pak činí 2,8 W. Výborná zpráva je to hlavně proto, že W-Fi routery patří k největším dlouhodobým žroutům energie v domácnosti. D-Link M30 tak za měsíc “spotřebuje” elektrickou energii asi za 18 korun (při 5 Kč/kWh). Běžně testujeme i routery, jejichž spotřeba při přenosu dat se pohybuje okolo 20 W, za měsíc u nich zaplatíte jen na elektrické energii 72 Kč.

Technická data

D-Link M30 (AX3000)


Wi-Fi standardy 802.11a/b/g/n/ac/ax / 2,4 a 5 GHz

Porty 4x gigabit LAN, 1x gigabit WAN

Max. naměřená datová Wi-Fi 1 080 Mb/s

Funkce WPS, WPA/WPA2, WPA3, QoS, Amazon Alexa, Google Assistant, rodičovská kontrola, režim extenderu

Rozměry 182 x 129 x 66 mm

Spotřeba (stand-by/provoz) 2,8 W / 4,8 W

Cena 2 200 Kč


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud