Přejít k hlavnímu obsahu
Testy a žebříčky

Test: PanzerGlass pro Samsung Galaxy S23 Plus – zkusili jsme telefon obléknout do nepohody

Michal Bareš 29.03.2024

Špičkový telefon není levná záležitost, přitom stačí jeden nešťastný pád a může být po displeji, fotoaparátu nebo dokonce po celém zařízení. Riziko většiny škod přitom můžeme minimalizovat vhodným obalem, krycím sklem a existují dokonce ochranné krytky objektivů.

Kapitoly článku

Testovat ochranný kryt a krycí sklo smartphonu je nevděčná práce. Trvá to měsíce a test končí většinou až v případě, kdy dojde k závažnějšímu pádu zařízení. Pokud jsou kryt nebo sklo dobré, ochrání telefon před rozbitím, ale často je pak nutné koupit nový ochranný prostředek. Pokud jsou kryt nebo sklo špatné, rozbije se navíc i telefon.

V laboratoři sice máme k dispozici metodiku pro testování ochranných skel telefonů, ale v případě skla pro vlajkový telefon nikdo nechce jít do extrému aby zjistil, co všechno už sklo nevydrží.

Takže zbývá jen normální pomalý dlouhodobý test. My jsme náš redakční Samsung Galaxy S23+ obrnili někdy začátkem loňského prosince a dlužno podotknout, že náš telefon za tu dobu zažil pár pádů, ale žádný kritický jej nepotkal. I tak ale máme zajímavé postřehy.

Ochránit lze šasi, displej i fotoaparát

PanzerGlass je známý hlavně svými ochrannými skly, které patří k naprosté kvalitativní i cenové špičce, vyrábí ale i obaly a kryty objektivů. V případě naší S23 + jsme použili všechny tři ochranné prvky. Takové obrnění telefonu přijde dohromady na cca 1 400 Kč. Není to málo, ale výměna prasklého skla na S23 + vyjde na cca 3 500 Kč a výměna displeje může přijít i na 6 000 Kč. Prasklé sklíčko objektivu fotoaparátu stojí cca 1 000 Kč.

Instalace ochranného skla PanzerGlass
Zdroj: Michal Bareš, Chip
PanzerGlass pro Samsung Galaxy S23 Plus
Díky instalační šabloně zvládnete sklo nalepit přesně a rychle
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Ochranné sklo: nejdražší z trojice je základ

Nejprve jsme nalepili ochranné sklo displeje, které spolu s instalačním kitem stojí cca 630 Kč. V krabičce najdeme jak samotné sklo, tak skvělý instalační rámeček, alkoholový hadřík a čistící hadřík. Instalace je díky přehlednému návodu a rámečku jednoduchá a rychlá, jen je třeba dobře očistit povrch displeje.

Tento krok opravdu nezanedbejte, protože i sebemenší částečky prachu pak pod sklem vytváří nehezké bubliny. Sklo má kompletně lepivý spodní povrch, takže na telefonu drží pevně, ale lze jej i opakovaně sejmout a zase nalepit. Při několikátém nalepení drží stále dobře a nemá tendenci se odchlypovat, ale jakmile se na lepící vrstvu skla dostane nečistota, prach nebo otisky prstů, prakticky je nelze odstranit, takže sklo doporučujeme jednou nalepit a nesundávat.

Sklo s lehce zaoblenými hranami má tloušťku jen 0,4 mm, takže nepřekáží při ovládání telefonu gesty a po jeho instalaci nám bez problémů fungovalo i přihlášení pomocí otisku prstu. Sklo jsem na telefonu ale používal jen cca měsíc, protože jej odtrhly zvědavé děti a na jeho lepivé vrstvě zůstaly nečistoty, které nešly odstranit a pod sklem aplikovaným na displej se jejich následkem tvořily vzduchové bubliny a nerovnosti. Při opatrném zacházení bychom s ním ale vydrželi déle.

PanzerGlass pro Samsung Galaxy S23 Plus
Nový kryt PanzerGlass pro Samsung Galaxy S23 Plus je naprosto čirý
Zdroj: Michal Bareš, Chip
PanzerGlass pro Samsung Galaxy S23 Plus
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Pouzdro PanzerGlass Hard Case: skvělý kryt za výbornou cenu

Hned po sklu jsme telefon vložili do ochranného pouzdra PanzerGlass Hard Case za cca 380 Kč. Kryt je vyroben z čirého materiálu kombinujícího polykarbonát a TPU a jeho instalace je záležitostí okamžiku, stačí do něj telefon zasadit. Zpracování krytu je výborné, sedí na telefonu naprosto přesně a přesto jej lze snadno snímat a nasazovat. Kryt má zesílené rohy s lehkým výstupkem k displejové a zádové části, který rozkládá sílu nárazu při pádu telefonu na roh.

Pouzdro na telefonu používáme doposud, protože poskytuje velmi dobrou ochranu, nijak nezakrývá design telefonu ani barvu zad. Rozměry telefonu zvýšilo na každé straně o cca 2,5 mm a hmotnost telefonu povyrostla o 32 gramů, ochranné sklo váží dalších 10 gramů. V ruce se telefon s tímto obalem drží jistěji než holý telefon a přitom S23+ vypadá stejně dobře jako bez něj. Materiál krytu neruší bezdrátové dobíjení a podle výrobce má antibakteriální povrch.

Po zhruba čtyřech měsících používání však materiál krytu PanzerGlass Hard Case viditelně ztmavl a není zdaleka tak čirý, jako byl na začátku. Pokud bychom měli barevný telefon, asi by to nebylo moc vidět, ale na bílých zádech S23+ je tmavší nádech jasně vidět.

PanzerGlass pro Samsung Galaxy S23 Plus
Galaxy S23 Plus s nainstalovaným krtyem objektivů PanzerGlass Camera Protector
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Ochranný obal PanzerGlass po čtyřech měsících používání ztmavl
Ochranný obal PanzerGlass po čtyřech měsících používání ztmavl
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Ochranné sklo na objektiv fotoaparátu: dobrý nápad, ale jen pro někoho

Čisté a nepoškrábané sklo objektivu fotoaparátu je zásadním předpokladem pro pořízení kvalitních snímků, takže ochranné sklo zní jako nejlepší řešení. Námi použité ochranné sklo chrání jedním dílem všechny tři zadní objektivy Galaxy S23+, nedávno ale PanzerGlass uvedl inovovaný model, který se skládá ze tří samostatných ochranných sklíček.

Instalace PanzerGlass Camera Protector (cca 380 Kč) je snadná a rychlá, ochranné sklo objektivů se na telefon vejde i spolu s nasazeným krytem a výsledek působí elegantním dojmem. Před instalací je samozřejmě zásadní dobře očistit objektivy fotoaparátů.

Po instalaci jsme nezaznamenali viditelné problémy se snížením intenzity světla dopadajícícho na snímače ani se vzrůstajícím šumem. Pokud sklo nějaké světlo pohlcuje, není to ani při focení v horších světelných podmínkách znát. V některých případech jsme se ale setkali s poměrně znatelným zpožením ostření. Při přechodu mezi studeným a teplým prostředím jsme také občas zaznamenali drobné zamlžení krycího skla, což ale mohlo být způsobeno netěsností mezi ochranným sklem a tělem telefonu. Po cca dvou měsících používání jsme tedy krytku objektivů sundali a fotíme raději bez ní.

Na druhou stranu pokud pravidelně fotografujete v prostředí, kde by se objektiv mohl snadno ušpinit nebo poškrábat, drobné zpoždění ostření je daní, kterou lze akceptovat.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit



Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud