Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Thunderbolt 3: dvojnásobná rychlost a konektor typu USB-C

Pavel Trousil 04.06.2015

Firma Intel na Computexu představila nové rozhraní Thunderbolt 3, které nabízí větší možnosti než USB-C, tedy vyšší rychlost, vyšší rozlišení připojených zařízení i podporu více protokolů.

Novým standardem pro připojení by se mělo stát USB typu C. Ale Intel se nechce vzdát ani svého dlouho vyvíjeného a podporovaného rozhraní Thunderbolt. Na Computexu proto oznámil jeho vylepšení. Thunderbolt ve verzi 3 má konektor typu USB-C. Dříve se používal konektor Mini DisplayPort.

z4-nahled

Oproti USB-C má ale některé přednosti. Předně podporuje vyšší přenosovou rychlost až 40 Gb/s. Připojit je přes něj možné až dva monitory, nebo televizory s 4K rozlišením. Zvládne také dodávat elektrickou energii pro zařízení se spotřebou až 100 W a zvládá i více přenosových protokolů – kromě Thunderboltu i DisplayPort 1.2, PCI Express 3.0, HDMI 2.0 a USB 3.1). Jeden kabel by tak mohl sloužit k připojení všech periferních zařízení i pro napájení. Intel ovšem zatím pro Thunderbolt nenašel větší podporu a spolupracuje víceméně jen s Applem. Hardwarová kompatibilita s USB-C by mohla k širšímu rozšíření přispět. První zařízení mají být podle Intelu k dispozici koncem tohoto roku. 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud