Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Tip: jak najít a odstranit žrouty energie – spínací zásuvky s měřením spotřeby

redakce 06.07.2023

Chytré spínací zásuvky odhalí žrouty energie. Ne všechny chytré zástrčky ale umí měřit spotřebu přesně. Proto jsme v testlabu Chipu podrobně otestovali 13 aktuálních modelů zásuvek s funkcí měření.

Kapitoly článku

Kam se ztrácí všechna elektřina? Tuto otázku si pravděpodobně klade mnoho majitelů domů i nájemníků při pohledu na své raketově rostoucí účty za energie. Ty stále častěji podněcují domácnosti k podrobné analýze spotřeby elektřiny.

Odhalit a zlikvidovat největšího žrouta energie v bytě pomohou spínané zásuvky s funkcí měření energie. Dokážou totiž určit spotřebu připojených chladniček, televizorů nebo tiskáren a na ně připojená zařízení lze také na dálku zapínat a vypínat prostřednictvím aplikace. Díky tomu lze alespoň jednoduchou automatizací snížit spotřebu v pohotovostním režimu.

Ceny měřicích zásuvek se pohybují od méně než 500 do více než 1500 Kč. Mnohé z nich se připojují přímo k routeru prostřednictvím Wi-Fi sítě. Ostatní spínatelné zásuvky se spoléhají na standardy Smarthome nebo proprietární protokoly. Vyžadují také centrální řídicí jednotku. Takový model je ideální, pokud již máte nebo si chcete zřídit komplexní chytrou domácnost. Společnost AVM pak u svých spínaných zásuvek FRITZ!DECT 200 a 210 používá speciální přístup. Lze je totiž připojit k routeru FritzBox prostřednictvím rádiového standardu DECT ULE a nevyžadují tedy další řídicí jednotku.

Kompaktní nebo extrémně odolné

pricetip

Cenový trhák z Bulharska: za cca 700 Kč získáte chytrou měřicí zásuvku Shelly Plug, která je slabší pouze při měření malých zátěží. | Zdroj: Chip

Některé spínatelné zásuvky se vzhledově značně liší. Kompaktní modely nejsou v okolí zástrčky téměř vidět, zatímco větší zásuvky jsou jasně patrné – zvládnou však i vyšší výkon. Výrobce Shelly proto nabízí dvě přepínatelné zásuvky. Větší model označený „Plug“ má maximální zatížitelnost 3680 W, zatímco kompaktnější model „Plug S“ má maximální zatížitelnost 2300 W. Větší model se doporučuje pro připojení výkonnějších spotřebičů do elektrické sítě – například elektrických přímotopů nebo varných konvic.

Nastavení zásuvek je obvykle poměrně jednoduché a rychlé. Nejprve si do chytrého telefonu nainstalujete aplikaci a ta vás pak provede celým nastavením. Společnost AVM používá u svých zásuvek jiný přístup. V jejich případě si v internetovém prohlížeči otevřete rozhraní routeru FritzBox, a zde také nastavíte chytré zásuvky. Aplikace v mobilním telefonu umožňuje pouze jejich ovládání a sledování.

Ne všechny aplikace jsou dostupné v češtině

voltcraftapp

Podrobná analýza: aplikace k zařízení Voltcraft SEM6500 poskytuje komplexní informace o napětí, proudu a spotřebě, ale ne v češtině. | Zdroj: Voltcraft

Nastavení a obsluhu částečně ztěžuje skutečnost, že ne všechny aplikace jsou dostupné kompletně v češtině. Pokud vám tedy angličtina nevyhovuje, měli byste se vyhnout například chytrým zásuvkám od společností Aqara a Voltcraft vyhnout. Po dokončení nastavení lze připojené zásuvky ovládat samostatně nebo společně. Reakce zásuvek obvykle následuje okamžitě. Pouze u Eve Energy může reakce trvat déle než sekundu, i když se připojí přímo k iPhonu přes Bluetooth.

Větší rozdíly jsou v analýze spotřeby. Aplikace chytré spínací zásuvky Homematic IP a zásuvky Bosch Smart HomePlug Compact ukazují pouze aktuální spotřebu. Jiné aplikace mohou zobrazovat spotřebu za poslední hodiny, dny, týdny a měsíce, a to pomocí grafů. Dobře tak ilustrují, jak se vyvíjí spotřeba a kdy spotřebiče vyžadují obzvláště velké množství elektřiny. Aplikace myStrom, AVM, Voltcraft a Eve jdou ještě dál. Na základě spotřeby také určují vzniklé náklady. S myStrom a Tuya můžete zohlednit i noční tarif.

Aplikace uvádějí spotřebu energie s různým počtem desetinných míst, což však nic nevypovídá o tom, jak přesně dokážou měřit. Eve Energy pak vůbec nepoužívá desetinná místa, což je samozřejmě na úkor přesnosti při měření u zařízení s nízkou spotřebou.

Tipy pro úsporu pomocí technologie SmartHome

Všechny testované chytré zásuvky lze rozšířit o další komponenty chytré domácnosti. Komplexní SmartHome systém, jako je Bosch Smart Home, Homematic IP, Devolo Home Control nebo Aqara, nabízí mimořádně široké možnosti.

> Užitečným doplňkem chytrých spínaných zásuvek je nástěnný vypínač. Pokud jej umístíte vedle vchodových dveří, můžete při odchodu vypnout všechna zařízení najednou. V prostorách, které se pravidelně používají jen krátce (např. na chodbách), je dobré použít detektory pohybu – zejména pro lidi, kteří rádi zapomínají zhasnout světlo: jakmile vstoupíte do místnosti, automaticky se rozsvítí spínaná zásuvka s připojeným světlem. Pokud senzor po nastavenou dobu nezaznamená žádný pohyb, spínaná zásuvka se vypne.

> Pro spínání elektrických přímotopů a klimatizací by měla být spínaná zásuvka vybavena teplotním čidlem. Připojená zařízení pak ohřívají nebo chladí, dokud není dosaženo požadované hodnoty teploty. U jiných zástrček je k tomu zapotřebí další teplotní čidlo.

Podle očekávání byly největší rozdíly v přesnosti zjištěny v rozsahu několika wattů. Pouze zásuvky AVM dokázaly přibližně správně změřit spotřebu napájeného zdroje se spotřebou 0,24 W. Aplikace ukázala hodnoty 0,21 a 0,23 wattu. Zásuvka Voltcraft pak udávala spotřebu 0,15 W, zatímco všechny ostatní aplikace vykazovaly spotřebu 0 W. Zástrčka Shelly Wifi stále informovala o spotřebě 0 wattů i při referenční hodnotě spotřeby 2,36 wattu. Při měření spotřeby v pohotovostním režimu tedy příliš užitečná není.

Voltcraft SEM6500 je jediný model v testu, který poskytuje informace o spotřebě také přímo na sobě. LED kolečko totiž mění barvu v závislosti na spotřebě připojeného zařízení. Ostatní zástrčky jsou vybaveny LED diodou, která signalizuje pouze to, zda je zásuvka zapnutá, nebo vypnutá. Jedinou výjimkou je myStrom Wifi Switch. Všechny modely pak na sobě mají tlačítko pro zapnutí a vypnutí spínané zásuvky.

Jedna věc je odhalit žrouty energie, druhá věc je eliminovat je. Za tímto účelem mohou všechny testované spínané zásuvky vytvářet časové plány. To vám umožní určit, v kolik hodin se má inteligentní zásuvka zapnout a vypnout. Například televizor, set-top box a zesilovač tak lze odpojit od napájení v noci i přes den, když jsou všichni obyvatelé v práci.

Automatické snížení nákladů

mystormapp

Různé scénáře: MyStrom WiFi Switch vás může upozornit na nadměrný, nízký nebo atypický výkon a spustit požadovanou akci. Zásuvka také může reagovat na pohyb, nebo se zapínat podle časového harmonogramu. | Zdroj: MyStorm

K úspoře peněz přispívá také automatické vypínání spínaných zásuvek po definované době, což umožňují všechny zásuvky kromě Aqara, Eve a TP-Link. Zásuvky od firem Aqara, Eve a Voltcraft podporují také geo-fencing. Spínané zásuvky se pak vypnou, když opustíte dům. Vypínání řízené mezní hodnotou je obzvláště užitečné pro eliminaci spotřeby v pohotovostním režimu: zásuvka se vypne, jakmile spotřeba k ní připojeného zařízení klesne pod určitou hodnotu.

Pokud je například spotřeba televizoru nižší než 2 W, je to jasné znamení, že je pouze v pohotovostním režimu a je možné jej zcela odpojit od napájení. A co víc: lze také definovat, jak dlouho musí být hodnota pod stanovenou mez. Tím se zabrání vypnutí pračky ještě před koncem pracího cyklu, protože spotřeba klesne jen krátkodobě.

Způsob nastavení automatizací a oznámení se v některých případech značně liší. Obzvláště snadné to je u zásuvek myStrom WiFi Switch a přepínatelných zásuvek od společnosti AVM. Zde lze funkce obvykle aktivovat stisknutím tlačítka. U ostatních inteligentních zástrček musíte většinou vytvořit vlastní pravidla if-then. Pokud dáváte přednost ovládání spínané zásuvky hlasem, můžete tak činit se všemi zařízeními, protože jsou kompatibilní s Amazon Alexa, Google Home nebo Apple HomeKit.

Nízká vlastní spotřeba

Veškeré snahy o úsporu energie by byly samozřejmě zbytečné, pokud by vlastní chytré spínané zásuvky byly žrouty energie. To se naštěstí netýká žádného z testovaných modelů. Nejvyšší spotřebu má myStrom WiFi Switch, který i ve vypnutém stavu odebírá ze zásuvky 1,0 W a v zapnutém stavu 1,3 W. Pokud pak bude myStrom Switch vypnutý a připojený k elektrické síti po dobu jednoho roku, nic neušetříte, a naopak zaplatíte navíc. I v tomto případě ale lze ušetřit, pokud k němu připojená zařízení spotřebovávají i jen několik málo wattů.

AVM s nejlepším celkovým výsledkem

winnerfritz

Venkovní provedení: AVM FRITZ!DECT 210 je jediná chytrá zásuvka z testu, kterou lze použít i venku a která spíná obě fáze. | Zdroj: Chip

Pokud lze ušetřit peníze se všemi spínatelnými zásuvkami, kterou z nich bychom zvláště doporučili? V testu dosáhly všechny přepínatelné zásuvky dobrého výsledku. Nejlepší celkové hodnocení ale získal model AVM FRITZ!DECT 210, který poskytuje použitelné výsledky měření, má snadno pochopitelné ovládání a mnoho funkcí. Jedná se však o největší model v našem testu. Kompaktnější zásuvku má v nabídce i společnost AVM, ale není samozřejmě jediná.

Bosch Smart HomePlug Compact je také menší a zaujme především jednoduchým ovládáním. Pokud chcete co nejvyšší přesnost měření, můžete zvolit spínací měřicí zásuvku Homematic IP. Nejlepší poměr mezi cenou a výkonem má však zástrčka Shelly, a to i přes nedostatky v přesnosti měření.

Přehled chytrých spínatelných zásuvek

Pořadí v testu Typ zásuvky Orientační cena
1 AVM FRITZ!DECT 210 1700 Kč
2 Bosch Plug Compact BSP-FZ2 1200 Kč
3 eQ-3 Homematic IP Switch Socket 1000 Kč
4 Shelly Plug 700 Kč
5 Voltcraft SEM6500 1200 Kč
6 AVM Fritz!DECT 200 1600
7 myStrom WiFi Swich (PQWSE1) 1050 Kč
8 Shelly Plug S 500 Kč
9 Aqara Smart Plug 700 Kč
10 TP-Link Tapo P115 580 Kč
11 TP-Link Tapo P110 450 Kč
12 Eve Energy 1100 Kč
13 Devolo Home Control Plug 2.0 1300 Kč

Zdroj: Testovací laboratoř Chipu


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud