Televizor jako společník na pozadí? Z hlediska spotřeby to nejhorší
V mnoha domácnostech televizor běží několik hodin denně a jsou i takové, kde běží po celý den. Pokud nikdo nesleduje konkrétní film či seriál, může běžet pouze jako společník, který vytváří šum na pozadí a kterému se věnuje pozornost pouze v případě, kdy něčím zaujme.
Nepříjemným vedlejším efektem je ale spotřeba elektrické energie, což se projeví ve vyúčtování. Dobrou zprávou pro nás je, že současné modely nabízejí několik chytrých funkcí, pomocí kterých můžete spotřebu zařízení snížit. Co je tedy potřeba udělat?
Mohlo by vás zajímat
Test: TCL 65C855 – ještě lepší Mini LED QLED obraz i zvuk

Používejte režim "eko"
V závislosti na nastavení televizor spotřebovává i různé množství elektrické energie. Pokud například zvýšíte jas, zvýší se i spotřeba.
Vhodným řešením je režim eko (úsporný režim), který má dnes spousta modelů ve své nabídce. Upravuje obraz tak, aby se při zobrazování spotřebovalo pokud možno co nejméně elektřiny, nicméně aniž by to ovlivnilo zážitek ze sledování.
Moderní televizory tak například automaticky rozpoznají světelné podmínky v interiéru a v rámci aktivního režimu eko automaticky upraví jas.
Mohlo by vás zajímat
Až pětinásobné zvýšení spotřeby elektřiny? Při používání televize se vyvarujte časté chyby – tato role jí nesvědčí

Zapněte si funkci Auto Stand-By, automatického přepnutí do pohotovostního režimu
Patříte-li k divákům, kteří pravidelně u televizoru usínají, doporučujeme vám použít funkci "Auto Stand-By". Dnes ji najdete u mnoha televizorů jako standardní součást jejich nastavení. Při její aktivaci se televizor po určité době pasivity z vaší strany automaticky vypne. Díky tomu nemusí zbytečně běžet celé hodiny přes noc.
Nenechávejte televizor zapnutý jako kulisu
Toto je také v mnoha domácnostech běžným jevem: během úklidu, vaření či četbě zůstává televizor zapnutý na pozadí a mnoho uživatelů jej má za náhradu rádia. Běžící televizor na pozadí vás ale v dlouhodobém horizontu může přijít na nezanedbatelnou položku ve vyúčtování spotřeby.
Proto pokud vysloveně nesledujete nějaký pořad, je lepší televizor vypnout. Pokud rádi posloucháte hudbu na pozadí, je mnohem lepší ji streamovat třeba na mobilu či tabletu a poslouchat přes propojený Bluetooth reproduktor. Je to další způsob, jak ušetřit, pokud jste doposud používali televizor pro poslech hudby.
Nenechávejte televizor dlouhodobě v režimu Stand-By: je mnohem lepší jej zcela vypnout
Vypínáte televizor pouze dálkovým ovladačem? Pak ovšem zůstává v pohotovostním režimu a může opět zbytečně spotřebovávat energii. Ideální je v tomto případě používat například chytré zásuvky s funkcí zapnutí a vypnutí a připojovat televizor pouze v případě, kdy se chystáte jej skutečně sledovat.
A pokud byste měli ke stejné vypínatelné zásuvce například prostřednictvím lišty připojená další zařízení, například AV přijímače, DVD přehrávače nebo herní konzole, vypnout je můžete všechny najednou.
Při plánovaném nákupu se zaměřte také na energetický štítek a velikost obrazovky
Staré spotřebiče mohou být energeticky náročnější, proto v tomto ohledu nákup moderních z hlediska dlouhodobější úspory dává smysl. A platí to nejen o televizorech, ale i další elektronice v domácnosti.
Při nákupu nového televizoru se vyplatí věnovat pozornost energetickému štítku. Existuje celkem sedm energetických tříd, označených písmeny od A do G, které informují o tom, kolik elektřiny daný model spotřebuje. Písmeno A označuje nízkou spotřebu, G vysokou.
Současně se vyplatí věnovat pozornost i velikosti obrazovky. Čím větší úhlopříčka, tím vyšší spotřeba elektrické energie.
A jeden tip navíc: zkontrolujte si spotřebu svých zařízení
Potenciál úspory elektřiny má nejen televizor, ale třeba i herní konzole nebo jiná elektronická zařízení. V závislosti na svém nastavení a výkonu ji spotřebovávají různé množství.
Pokud chcete šetřit, vyplatí se vyhradit si pár minut času a projít si nastavení jednotlivých zařízení. Jistě v nich objevíte oblasti, kde lze spotřebu snížit – například aktivací úsporného režimu.