Nový seriál
V tomto seriálu osvětlujeme běžné mýty světa počítačů a z technického hlediska zkoumáme jejich pravdivost.
Mýtus
Televizní přijímače spotřebují méně elektrické energie při sledování filmů s tmavými scénami než u dokumentů ze sluncem zalitého středomoří. Vždyť televizor funguje jako žárovka a tmavé scény nemusí prosvěcovat.
Pravda
Ještě před několika lety by byla odpověď na tuto otázku jednoduchá a jednoznačná. Klasické CRT televizory a monitory opravdu používaly jako světelný zdroj katodové emitory, které nepotřebovaly pro zobrazení tmavých scén takové množství energie jako pro zobrazení bílé plochy. Většina dnešních televizorů však používá LCD nebo plazmovou technologii a situace je složitější.
Ve většině obývacích pokojů dnes už najdeme velkoplošný televizor, koneckonců staré CRT modely se již téměř nevyrábějí. Kromě toho, že disponují většími obrazovkami, používají ploché televizory i odlišný způsob podsvícení obrazu. V současné době se nejvíce prodávají televizory s LCD panely. Jejich podsvícení je realizováno buď pomocí fluorescentních trubic, nebo prostřednictvím tisíců LED diod, ale jedno mají společné, a to technologii LCD krystalů, které svým natáčením světlo buď propouštějí, nebo brání jeho průniku. Světelný zdroj však má stále stejnou intenzitu, takže vůbec nezáleží na tom, zda je na panelu zobrazován světlý, nebo tmavý bod (viz grafické znázornění principu LCD televizoru níže).
U plazmových obrazovek je však situace odlišná. Za jednotlivými obrazovými body plazmových obrazovek se skrývá trojice plazmových subpixelů, z nichž každý vyzařuje jednu ze základních barev RGB. Každý z těchto subpixelů je napájen samostatně a září s různou intenzitou, čímž se skládá požadovaný odstín barvy (viz grafické znázornění principu plazmového televizoru níže). Tmavé pixely jsou tedy tvořeny subpixely svítícími s nižší intenzitou a naprosto černé pixely vznikají tak, že nejsou prosvěcovány vůbec. Právě díky tomuto principu zobrazují plazmové televizory tmavé či černé scény věrněji než LCD televizory, a navíc u tmavých hororových filmů opravdu ušetříte elektřinu.
Pokud si ale myslíte, že celkové provozní náklady plazmových televizorů budou nižší než u LCD televizorů, musíme vás zklamat. Při zobrazení světlých scén spotřebovávají plazmové obrazovky pro změnu větší množství elektrické energie než LCD obrazovky, zatímco spotřeba LCD televizorů je v podstatě stále stejná, nezávisle na tom, co na nich zrovna běží. Spotřeba moderních plazmových obrazovek je tak v podstatě stejná jako obrazovek s tekutými krystaly a konstantním podsvícením.
V brzké době budou ale na trh uvedeny LCD televizory s lokálně regulovanou intenzitou podsvícení, tzv. technologií Local Dimming. LCD LED televizory s touto technologií budou mít podsvícení rozděleno do jednotlivých zón, které při projekci tmavých scén umožní ztmavení určité části obrazovky. Televizory s lokálním ztmavováním pak také budou při zobrazování tmavých scén šetřit elektrickou energii, i tak se ale bude jednat pouze o pár uspořených wattů. Technologie lokálního ztmavování bude kromě drobné úspory zajímavá hlavně dalším zkvalitněním obrazu LCD televizorů.