Proč dochází k přehřívání počítačů a notebooků
Přehřátí nastává, když vnitřní chladicí systém nedokáže efektivně odvádět teplo vznikající při práci komponentů. Mezi nejčastější příčiny patří:
- horké prostředí nebo přímé slunce,
- zablokované větrací otvory,
- selhání ventilátorů,
- náročné aplikace a hry,
- zastaralý nebo neefektivní software,
- příliš mnoho otevřených programů nebo záložek v prohlížeči,
- usazený prach uvnitř zařízení.
Doporučení pro ochranu před přehřátím
-
1
Snižte zátěž zařízení
Pokud ventilátor hlučně běží nebo je notebook na dotek horký, omezte počet spuštěných programů na minimum. Náročné aplikace, hry nebo velké zálohy dat je vhodné přesunout na chladnější ranní či večerní hodiny.
-
2
Pozor na umístění
Notebook nikdy nepokládejte na měkké povrchy jako je postel, polštář nebo gauč – ty brání proudění vzduchu a zvyšují riziko přehřátí. Ideální je rovná a tvrdá podložka, která umožní dobré větrání. Pomoci mohou i speciální chladicí podložky nebo kuchyňské prkénko.
-
3
Zajistěte chladnější okolí
Klimatizace nebo ventilátor prospívají nejen lidem, ale i počítačům. Při práci venku umístěte notebook do stínu. Uvnitř se vyhněte přímému slunečnímu záření, například na parapetu u okna.
-
4
Pravidelně čistěte ventilátory
Usazený prach snižuje účinnost chlazení a zvyšuje teplotu zařízení. Část prachu lze odstranit zvenčí, ale většina bývá uvnitř. Pokud se nechcete pouštět do rozebírání, použijte vysavač v blízkosti větracích otvorů – nikdy však nepřikládejte hadici přímo na ventilátor. Pravidelné čištění může výrazně zlepšit chlazení.
-
5
Udržujte zařízení v čistotě
Prach uvnitř zpomaluje ventilátory a snižuje proudění vzduchu. K čištění použijte stlačený vzduch nebo jemný štětec. Při čištění vždy zařízení vypněte.
-
6
Aktualizujte software
Aktualizace operačního systému a programů opravují chyby a zvyšují efektivitu, což snižuje zatížení hardwaru a tím i produkci tepla.
-
7
Dávejte pozor na napájení a vlhkost
Používejte přepěťové ochrany, abyste zabránili poškození při výkyvech napětí. Vysoká vlhkost může způsobit kondenzaci uvnitř zařízení – proto udržujte počítač v suchém prostředí.
-
8
Zvažte vylepšení chlazení
U stolních počítačů lze přidat nebo vyměnit ventilátory za výkonnější, případně instalovat vodní chlazení. U notebooků pomohou externí chladicí podložky.
-
9
Občas zařízení vypněte
Pokud je zařízení horké, nejjednodušší je ho na chvíli vypnout a nechat vychladnout.
Dodržováním uvedených jednoduchých doporučení můžete výrazně prodloužit životnost svého zařízení a předejít problémům způsobeným přehřátím i během nejteplejších dnů.
Zdroj: MicronCrucial, CyberPowerPC, TPSTech