Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Umělá inteligence od Konica Minolta dokáže sledovat spokojenost zákazníků

redakce 19.01.2024
Zdroj: Konica Minolta

Možnosti využití moderních chytrých kamer jsou díky jejich modularitě a pokročilým videoanalytickým funkcím s umělou inteligencí prakticky neomezené.

Klasickou bezpečnostní roli dohledových kamer dnes rozšiřuje mnoho dalších funkcí, stále častěji využívajících i technologii umělé inteligence. Například v maloobchodě mohou kamery vedle ochrany majetku poskytovat neocenitelné informace při vyhodnocování zákaznického chování. Obchody pak mohou například optimalizovat sortiment nebo prodejní dobu a tím dosáhnout vyšší spokojenosti zákazníků.

Ve zdravotnictví a v pečovatelských službách pomáhají chytré kamery monitorovat stav pacientů a v případě potřeby automaticky upozorní zdravotníky. „Velmi užitečnou novinkou je naše řešení Smart Mirror, které umožňuje automatizovat kontrolu ochranných pomůcek u zaměstnanců. Technologie dokáže detekovat například nesprávné zakrytí pokožky a vlasů, poškození rukavic nebo chybné nasazení dalších požadovaných ochranných pomůcek. Tato technologie má využití ve farmaceutickém, v chemickém, polovodičovém a potravinářském průmyslu, ale také ve zdravotnictví,“ říká Michal Šotek, ředitel divize Video Solution Services ve společnosti Konica Minolta.

Díky funkcím podporovaným AI zvládnou kamery rozpoznat nejen věk a pohlaví lidí, ale také jejich momentální náladu. To má obrovský význam při automatizaci vyhodnocování spokojenost zákazníků. Při monitorování stavu pacientů umí AI určit, jestli sledovaný člověk spí, pohybuje se po pokoji nebo například upadl – a pak třeba automaticky přivolat zdravotnický personál. A na základě analýzy specifických vzorců chování mohou kamery předcházet vandalismu, když upozorní ostrahu ještě předtím, než dojde k poškození majetku.

V průmyslové výrobě mohou kamery s umělou inteligencí nahradit rutinní práci lidí například při kontrole kvality. „Naše kamery v kombinaci se softwarem FORXAI mohou v reálném čase sledovat, jestli jsou všechny komponenty výrobku na svém místě a správně namontovány.

Užitečná je i aplikace na detekci a počítání objektů, která součástky a výrobky nejen počítá, ale také kategorizuje a sleduje během výrobního procesu i skladování. Pracuje rychlostí přes 1 000 kusů za minutu a dalece tak překonává schopnosti zaměstnanců,“ dodává Michal Šotek. Platforma FORXAI i software pro chytré kamery vzniká ve vývojovém centru společnosti Konica Minolta v Brně.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud