Přejít k hlavnímu obsahu

Ušetřit může každý: vaše televize zvládne spotřebovávat méně elektřiny

Josef Mika 22.05.2025
Divák s televizí TV
info ikonka
Zdroj: Dragana Gordic / Freepik

Nejen během sportovních událostí, jako je právě probíhající MS v hokeji, běží ve spoustě domácností televize každý den mnoho hodin. Provoz tak vytíženého spotřebiče má pak dlouhodobě významný podíl na celkové spotřebě elektřiny. Poradíme, jak pomocí několika triků a nastavení snížit jeho spotřebu a vyhnout se tak nepříjemným překvapením na faktuře za elektřinu.

Kapitoly článku

Jak snížít spotřebu energie TV?

Každý z nás to zná. Televize běží od rána do večera, i když často jen tak na půl ucha jako kulisa k domácím pracím nebo brouzdání na mobilu. Takto zapnutý přístroj však postupně navyšuje spotřebu elektřiny a tím pádem i náklady na provoz domácnosti. Dobrou zprávou je, že současné televizory disponují řadou funkcí, které umožňují efektivně snížit jejich energetickou náročnost.

Sledování televize
info ikonka
Zdroj: Mohamed Hassan/Pixabay
Pomocí těchto tipů můžete snížit spotřebu energie televizoru a ušetřit tak nemalou sumu za rok.

Využívání úsporného režimu

V závislosti na nastavení spotřebovává televizor různé množství energie. Pokud například zvýšíte jas, zvýší se i spotřeba elektřiny. Vhodným řešením je Eco mode (úsporný režim), který dnes nabízí většina televizorů. Upravuje obraz tak, aby se spotřebovalo co nejméně energie, aniž by to příliš ovlivnilo zážitek ze sledování. Moderní TV například samy rozpoznají světelné podmínky v místnosti a v eco režimu automaticky upraví jas.

Použití funkce „Auto standby“

Pokud patříte k lidem, kteří pravidelně u televize usínají, měli byste používat tzv. funkci Auto standby (automatický pohotovostní režim), která je dnes standardní součástí mnoha televizorů. To znamená, že se TV po určité době sama automaticky vypne bez zadávání jakýchkoli příkazů, a proto v noci neběží zbytečně celé hodiny.

Nenechávejte televizor zapnutý zbytečně

Ať už vaříte, uklízíte nebo jíte: televize je často zbytečně zapnutá na pozadí a mnoho lidí ji považuje za náhradu rádia. Ve skutečnosti může její provozování jako kulisy na pozadí stát v dlouhodobém horizontu několik desítek i stovek korun. Proto je lepší TV vypnout, pokud ji aktivně nesledujete, nebo streamovat pořady na tabletu či mobilním telefonu. Některé televizory také nabízejí možnost vypnout obrazovku a přehrávat pouze zvuk; to je další způsob, jak při poslechu hudby na televizoru ušetřit elektrickou energii.

Mohlo by vás zajímat

Vypněte televizi úplně

Vypínáte televizor pouze dálkovým ovladačem? Pak je zařízení trvale v pohotovostním režimu (standby) a zbytečně spotřebovává energii. Ideální je používat více zásuvek s manuálním tlačítkem zapnutí/vypnutí a připojovat televizor pouze tehdy, když se chcete na televizi skutečně dívat. To vám také umožní najednou vypnout všechna zařízení připojená k televizoru, např. receivery, DVD přehrávače nebo konzole.

Zkontrolujte energetický štítek

Staré spotřebiče spotřebovávají poměrně velké množství elektřiny, takže koupě nové televize se může vyplatit a pomůže vám ušetřit stokoruny na provozu.

Při nákupu nového televizoru věnujte pozornost energetickému štítku. Existuje celkem sedm energetických tříd od A do G, které poskytují informace o tom, kolik elektřiny daný televizor spotřebuje. A označuje nízkou spotřebu, G vysokou. Pozornost byste měli věnovat také velikosti obrazovky. Čím větší obrazovka, tím vyšší spotřeba energie.

Mohlo by vás zajímat

Další tip: zkontrolujte spotřebu připojených zařízení

Potenciál úspory energie nenabízí jen samotný televizor, ale také k němu připojená zařízení, jako jsou herní konzole, které v závislosti na svém nastavení a provozu spotřebovávají různé množství energie. Pokud chcete ušetřit elektřinu, měli byste se podívat na nastavení konzolí PlayStation, Xbox atd.; i zde můžete snížit spotřebu například aktivací úsporného režimu na konzoli Xbox.

Zdroj: redakční testování TV, časopis Chip, ZDNet


Máte k článku připomínku? Napište nám

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme