Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Velká rána pro Intel: jeho procesory se v Německu nesmí prodávat

Josef Mika 09.02.2024
Zdroj: Pok Rie/Pexels

Nejnovější soudní rozhodnutí přineslo společnosti Intel komplikace: jeho vybrané procesory se již v sousedním Německu nesmí prodávat. Čeho se zákaz týká.

Německý zemský soud v Düsseldorfu zasadil Intelu těžkou ránu. Podle aktuálního rozsudku porušují některé procesory tohoto čipového gigantu patenty jeho menšího konkurenta R2 Semiconductor. Postiženy jsou populární řady procesorů, jako jsou Ice Lake, Tiger Lake a Alder Lake, a také procesory Xeon generace Ice Lake. Na všechny ty se vztahuje zákaz prodeje na německém trhu. Povolení bylo ponecháno pouze pro novější modely procesorů.

Právní spor se týká pokročilé technologie napájení čipů, která má zásadní význam pro účinnost a výkon procesorů. Společnost R2 Semiconductor pohnala lídra v oboru Intel k soudu již v roce 2020 a v prosinci 2023 v první instanci zvítězila.

Mohlo by vás zajímat

Zákaz prodeje platí pouze pro Německo, na českém trhu by se neměl projevit. Díky nepřerušenému odbytu v dalších evropských zemích by Intel neměl mít ani problémy s případnými starými zásobami. Problémy by ale mohly nastat například v případech, kdy by uživatelé požadovali starší procesor jako náhradu.

Zákaz prodeje procesorů Intel: čipový gigant se chce proti rozsudku odvolat

Intel CPU
Intel se hodlá proti rozsudku zakazujícímu prodej jeho procesorů odvolat.
Zdroj: Freepik

Kromě zákazu prodeje musí Intel společnosti R2 poskytnout také informace o výrobcích prodávaných v Německu, kterých se zákaz prodeje týká.

Německý trh je ale významný a Intel nechce tak snadno přiznat porážku. Společnost považuje rozsudek za chybný a hodlá se proti němu odvolat. Tímto krokem chce výrobce procesorů zpochybnit zákaz prodeje a nadále své produkty na německém trhu nabízet.

Spory mezi R2 a Intelem se značně přitvrdily, neboť mluvčí společnosti Intel označil R2 za společnost, jejíž obchodní aktivity spočívají výhradně v právních sporech. R2 Semiconductor označení "patentový troll" důrazně odmítá. Místo toho zdůrazňuje, že o získání podílu ve společnosti se kdysi zajímal sám Intel. Jednání však v roce 2015 krátce před jejich dokončením zkrachovala.

Zdroj: Financial Times


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud