Přejít k hlavnímu obsahu

Virtualization Manager

Martin Kučera 18.07.2015
info ikonka
Zdroj:

Se speciálním virtualizačním programem si snadno vytvoříte kompletní funkční kopii vašeho počítače, kterou pak můžete spouštět ve virtuálním stroji. * ("PLNÁ VERZE")  Uveřejněno v časopisu Chip 08/15 a v jeho digitální verzi, která umožňuje on-line distribuci softwaru – stažené programy je možné využít i u počítače bez DVD mechaniky.

Jednou z možností, jak spouštět starý systém se všemi nainstalovanými programy na novém počítači, je jeho virtualizace. Se speciálním virtualizačním programem si snadno vytvoříte kompletní funkční kopii svého počítače, kterou pak můžete spouštět ve virtuálním stroji.

Plná verze programu Virtualization Manager 14 Compact slouží k vytváření virtualizovaných kopií počítačů s operačními systémy Windows 2000, XP, Vista, 7. Díky této funkci se aplikace hodí například na uchování kompletní, plně funkční zálohy celého obsahu počítače před instalací nového operačního systému (například Windows 10). V průvodci virtualizací si jednoduše vyberete, které diskové oddíly chcete virtualizovat, a Virtualization Manager vám připraví kompletní balíček s virtuálním strojem, který pak spustíte například v bezplatně dostupném virtualizačním programu VirtualBox. Do virtuálního počítače pak můžete instalovat další programy a běžným způsobem s ním pracovat.

 Virtualizaci fyzického počítače začněte volbou »P2V Copy«, která otevře průvodce vytvořením virtuální kopie operačního systému na fyzickém počítači. Zde si zvolíte počítač a pevné disky k virtualizaci. Nejčastěji si vystačíte s označením předvolby »My Computer«, kterou automaticky vyberete kompletní obsah počítače. V každém případě ale vždy zvolte oddíl »System Reserved« (»Rezervováno systémem«) a »Local Disk (C:)«. Po kliknutí na tlačítko »Next« analyzuje Virtualization Manager obsah počítače a identifikuje instalovaný operační systém. V dalším kroku následuje výběr virtualizačního softwaru, ve kterém budete virtualizovanou kopii spouštět – vyberte VirtulBox.

Po volbě virtualizačního softwaru následuje jeho nastavení. V případě VirtualBoxu jde především o počet procesorů virtuálního počítače a velikost operační paměti. U velikosti operační paměti se řiďte především doporučením, které Virtualization Manager označuje zelenou šipkou. V dalším kroku průvodce není třeba nic nastavovat, a tak můžete rovnou pokračovat k výběru umístění souboru s virtuálním počítačem. Pod oknem pro zadání cesty k vybranému disku a složce najdete i údaj, kolik GB celkem soubor s virtualizovaným počítačem zabere. Poté se již spustí samotný proces kopírování kompletního obsahu počítače do souboru spustitelného ve virtuálním stroji. Počítejte s tím, že kopírování počítače zabere delší dobu, závisí to především na objemu zaplněného prostoru na pevném disku.

Spuštění virtuálního stroje

Na novém počítači si nainstalujte freewarový virtuální počítač VirtualBox pro Windows. Na závěr doinstalujte ještě »Extension Pack«, který doplní VirtualBox o další užitečné funkce pro provoz virtuálních počítačů. Nyní už můžete připojit virtualizovaný počítač k VirtualBoxu a spustit jej. Použijte k tomu volbu »Počítač | Přidat« v hlavním okně VirtualBoxu a pak nalistujte složku se soubory virtualizovaného počítače. Jde nám konkrétně o soubor s koncovkou VBOX. Po jeho otevření se do seznamu virtuálních počítačů v hlavním okně VirtualBoxu přidá nový virtuální stroj, který můžete tlačítkem »Spustit« rovnou nastartovat. Pozorně si přečtěte hlášky o integraci kurzoru myši do virtuálního stroje, abyste věděli, jak virtualizovaný operační systém ovládat.

Hardware virtuálního počítače, vytvořeného VirtualBoxem, se samozřejmě liší od vašeho fyzického počítače, proto se po spuštění virtualizovaných Windows zobrazí hlášky o instalaci nových ovladačů. Nechejte proběhnout instalaci, většinu chybových hlášek můžete ignorovat. Daleko větší starost vám bude dělat aktivace Windows, které reagují na zásadní změnu hardwaru, na kterém je operační systém provozován. Jestliže jste virtualizovali počítač, na kterém byla instalována samostatně pořízená, krabicová verze Windows, máte 30 dní na opětovnou aktivaci. U OEM verzí, předinstalovaných v počítačích, opětovná aktivace možná není, jelikož jsou vždy vázány na konkrétní hardware počítače.

Pro lepší funkčnost virtuálního počítače vám také doporučujeme doinstalovat tzv. přídavky pro hosta (funkci najdete v menu »Zařízení« a pak použijete v Průzkumníkovi virtuální CD mechaniku). Další nastavení virtuálního stroje najdete v hlavním okně VirtualBoxu. Upravit lze například i velikost operační paměti nebo počet procesorových jader, která budou virtuálnímu počítači přidělena. Pracovat můžete i se zařízeními připojenými přes USB a virtuální DVD mechanikou. Virtuální počítač se totiž chová velmi podobně jako počítač fyzický.

Licence pro Chip: Časově neomezená plná verze v ceně 600 korun bez možnosti updatu a technické podpory, která je odlehčenou verzí (neobsahuje všechny funkce) od komerčně prodávané licence Professional.

  • Jazyk: anglicky
  • OS: Win XP/Vista/7 (32/64 bit)
  • Registrace online

Další funkce

V úvodním okně programu Virtualization Manager najdete ještě další dvě dlaždice doplňkových funkcí. Nástroj »Create Virtual Disk« slouží k vytvoření prázdného virtuálního disku, do kterého lze přenést kompletní obsah disku fyzického počítače, popřípadě jen vybraného diskového oddílu. Funkce »P2V Adjust« pak slouží k úpravě obsahu existujícího virtuálního disku, který obsahuje operační systém, tak, aby jej bylo možné spustit na virtuálním počítači. Pro běžné použití je nicméně klíčová výše popsaná funkce na vytvoření virtuálního stroje z počítače, na kterém program Virtualization Manager právě běží.

Obrázek odebrán. Obrázek odebrán. Obrázek odebrán.

Máte k článku připomínku? Napište nám

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme