Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Výměna pevného disku notebooku a obnova dat

Pavel Trousil 12.08.2016

Může se stát, že váš notebook utrpí nenapravitelné škody a je v takovém stavu, že nemá cenu ho opravovat. Pak nezbývá nic jiného než z něj dostat to často nejcennější, co v něm je – totiž data.

Postupy opravy mechanicky poškozeného disku, u kterého jsou data nedostupná. Disk může vykazovat nestandardní zvuky, nebo počítač nepřejde přes BIOS. U disku mohlo dojít k pádu, ohoření, namočení, přehřátí, přepětí, nebo selhání materiálu.
 

Obvykle to problém není, tedy pokud není poškozen i pevný disk. Vše, co k tomu budete většinou potřebovat, je malý křížový šroubovák a USB adaptér pro připojení pevného disku k jinému počítači s USB portem. Než se záchranou dat začnete, kromě zmíněné výbavy si také připravte čistou, rovnou, dostatečně velkou a dobře osvětlenou pracovní plochu. Na internetu, například na YouTube, si najděte video s popisem toho, jak se dostanete k disku notebooku. Odšroubujte podle návodu a potřeby šroubky z krytu notebooku a kryt odstraňte. Dále uvolněte šrouby, které drží pevný disk přenosného počítače, a odpojte od něj všechny konektory. Poté k vyjmutému disku připojte USB adaptér a připojte jej k jinému funkčnímu počítači s USB portem. Ohlásí se jako externí disk.
Až budete mít ke svým datům přístup, doporučujeme je zálohovat, a to například pomocí programu Paragon Backup & Recovery . V něm si můžete zvolit, zda budete chtít zálohovat celý obsah disku, nebo jen vybrané složky či soubory. Pokud zjistíte, že došlo i k poškození pevného disku a k datům se nemůžete dostat, vyzkoušejte program Recuva, který dokáže obnovit data i z poškozeného disku. Po jeho instalaci se spustí průvodce, který obnovu dat zjednoduší. Na začátku je potřeba vybrat, jaký druh dat se má obnovit a kde má program ztracená data hledat. Pokud se programu nepodaří najít žádná data, v příštím pokusu zaškrtněte políčko »Povolit hloubkové hledání«. Poté, co program nalezne ztracené soubory, je potřeba je označit a vybrat místo, kam se mají obnovit. Pak už stačí stisknout tlačítko »Obnovit«, a program soubory rekonstruuje. Jestliže ani tento program nepomůže, budete se muset obrátit na specializované firmy, které se záchranou dat zabývají.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud