Ještě celkem nedávno bylo LTE, které nabízí přenosové rychlosti až 300 Mb/s, považováno za poslední stupeň evoluce datového připojení prostřednictvím mobilní sítě. Nyní však telekomunikační operátoři ve vyspělých zemích (ne, Česká republika mezi ně podle našich operátorů nepatří) začínají s nasazováním dalšího vývojového stupně LTE, technologie nazvané LTE-Advanced (LTE-A). Jistě není překvapením, že LTE-A staví na standardech LTE, ale rozšiřuje jeho možnosti až k hranici datových přenosů gigabitovou rychlostí. Ve své zatím nejvyšší vývojové fázi nabízí LTE-A download dokonce rychlostí až 1 200 Mb/s. S nasazování LTE-A začali jihokorejští a australští telekomunikační operátoři již v roce 2013, nyní se k nim přidávají například i operátoři v sousedním Německu. Všichni zatím LTE-A jen testují, ale Deutsche Telekom již nabízí SIM karty s podporou LTE-A i zákazníkům, kteří se chtějí na testování podílet.
LTE-A je odborníky označováno za první opravdu 4G technologii, jelikož LTE, striktně vzato, požadavky na 4G síť nesplňuje. Přestože je dosavadní generace za 4G technologii označována ve všech marketingových materiálech telekomunikačních operátorů, kvůli svojí maximální rychlosti přenosu dat na úrovni „jen“ 300 Mb/s si toto prestižní označení nezaslouží. Sdružení 3GPP (Third Generation Partnership Project), pracující na vývoji telekomunikačních standardů, totiž před několika lety prohlásilo, že síť označovaná jako 4G musí nabídnout přenosovou rychlost nejméně na úrovni 1 Gb/s. Jelikož LTE takové propustnosti nedosahuje, bývá někdy označováno za 3,9G technologii. První mobilní přenosovou technologií, která požadavek 3GPP splňuje, je tedy až LTE-A.
Jak funguje LTE-A a jaký je potenciál této technologie vysokorychlostního mobilního internetu se dočtete v Chipu 5/2015.

Koupit časopis Chip
Chip je možné číst v tištěné nebo v digitální podobě na mobilech, tabletech a počítačích.