Přejít k hlavnímu obsahu

Zelené čipy – jaderná fúze

Michal Bareš 17.03.2023

Nový přístup k jaderné fúzi využívá laser a umožní postavit komerční elektrárny využívající jadernou fúzi již v roce 2030

Chip 04/2023: Američtí vědci ohlásili průlom v jaderné fúzi! Tato zpráva vyvolala u výzkumníků v oblasti jaderné fúze velkou radost. Doposud totiž kritici tuto technologii opakovaně zpochybňovali a pochybovali, zda je vůbec možné pomocí fúze energii skutečně vyrábět. To je nyní minulostí. 
Po desetiletích výzkumu se vědeckému týmu 5. prosince 2022 poprvé podařilo sloučit atomová jádra a vygenerovat více energie, než kolik se jí pro tento pokus spotřebovalo. Experiment se uskutečnil v testovacím reaktoru National Ignition Facility (NIF), který se nachází ve vojenském výzkumném středisku Lawrence Livermore National Lab v Kalifornii. V rámci testu pálilo 192 laserů do malé palivové komory a zahřívalo kuličku naplněnou těžkým vodíkem (deuteriem) na více než tři miliony stupňů, dokud se atomová jádra za těchto podmínek nespojila.
V Evropě se vývojem jaderné fúze zabývá také společnost Marvel Fusion, která slibuje, že by díky enormnímu pokroku v této oblasti měla být schopná v roce 2030 otevřít první komerční elektrárny využívající k výrobě elektrické energie jadernou fúzi. 
Pokud by se to jednoho dne podařilo, neznamenalo by to nic menšího než revoluci ve výrobě čisté energie. Pro představu, podle dostupných informací obsahuje jeden kilogram fúzního paliva asi desetimilionkrát více energie než jeden kilogram uhlí, ropy nebo plynu – a při jeho použití se neuvolňují žádné skleníkové plyny. 
Fúzní reaktory by proto mohly pokrýt velmi velký podíl světové energetické potřeby. Kromě toho fúzní reaktory neprodukují žádný nebezpečný odpad; na konci vzniká neškodné neradioaktivní helium. Na rozdíl od jaderných elektráren vyrábějí energii fúzí, nikoli štěpením atomových jader. 
V tomto článku vás seznámíme s principem jaderné fúze i s problémy, které je ještě nutné překonat.
 

Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme