Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Aplikace Temu je nový internetový hit! Dejte si na ni ale velký pozor

Jakub Fišer 11.04.2023

V době, kdy Amerika i celý západní svět perzekuuje aplikaci TikTok od čínské společnosti ByteDance, objevuje se nový hit, který představuje minimálně stejné riziko, ne-li rovnou větší. Toto je nová aplikace Temu.

Kapitoly článku

Již zkraje jara na amerických obchodech s aplikacemi vysvitla nová hvězda. Čínská nákupní aplikace Temu se stala nejstahovanější appkou pro iOS i Android, a to ještě měsíc duben ani nedorazil do své poloviny.

Aplikace Temu

Temu je internetový obchod se vším možným, za nímž stojí čínský e-commerce gigant Pinduoduo (přímá konkurence pro čínskou Alibabu a JD.com). „Temu se tváří jako superobchod podobný Amazonu, který prodává vše od make-upu po domácí potřeby a elektroniku,“ napsal o Temu server Barrons’s.

Podobnost s Amazonem či AliExpressem není náhodná. Zákazníci na tento princip jednoduchého nakupování slyší. Temu navíc boduje extrémně nízkými cenami a bezplatným poštovným. Skuteční zákazníci potvrdili pro Barron’s i PhoneArenu, že dodání zboží v hodnotě pár dolarů (ať už jde o oblečení, šperky nebo věci do domácnosti) je extrémně rychlé.

Ohrožení uživatelských dat?

Aplikace Temu zaznamenala od února 2023 přes 33 milionů stažení jen v USA a s trochou nadsázky lze říct, že ji používá desetina obyvatel (USA má 331 milionů obyvatel k roku 2021). Nikoho ale neznepokojuje, že představuje podobné riziko jako TikTok, který je v USA na pokraji plošného zákazu?

Šeng Lu, profesor z univerzity v Delaware, potvrdil rizika aplikace Temu, prakticky podobná jako u TikToku: „Podobně jako v případě TikToku, vedla rychlá expanze společností Temu a Shein v USA ke shromažďování velkého množství osobních údajů amerických spotřebitelů.“

Jiní experti však rizika spojená s používáním čínských aplikací – jako je TikTok, Temu nebo i Shein – nevidí tak vysoká. Profesor Milton L. Mueller z univerzity v Georgii tvrdí, že údaje shromážděné aplikací TikTok mohou mít „špionážní hodnotu“ pouze tehdy, pokud pocházejí od uživatelů, kteří jsou úzce spojeni s funkcemi národní bezpečnosti a používají aplikaci způsobem, který odhaluje citlivé informace. Pro běžné spotřebitele tedy riziko neexistuje takřka žádné.

Zdroj: Barron’s, PhoneArena, Temu


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud