Cla se projeví na cenách telefonů
Americký prezident Donald Trump plánuje od konce června uvalit na chytré telefony dovozní clo ve výši 25 %. V médiích se toto rozhodnutí živě diskutuje nejen v souvislosti s iPhony, kterých se to dotkne, ale samozřejmě i dalších zařízení, včetně modelů od jihokorejského výrobce Samsung.
Trump už nejednou v této souvislosti zdůraznil, že cla by se měla vztahovat na všechny výrobce, aby se tím vytvořily spravedlivé konkurenční podmínky. Spekuluje se o tom, že Apple – aby se clům vyhnul – přemýšlí o přesunutí větší části výroby do Indie. Je to cesta, jak si do budoucna na americkém trhu udržet konkurenceschopnost.
Celá věc je ale prozatím pouze na úrovni diskuzí a všem je jasné, že tak komplexní proces nejde realizovat ze dne na den a vyžádá si to nejen čas, ale i nemalé náklady.
Jak se změní ceny?
Podle Trumpa Apple může další výrobu přesunout z Číny do Indie. Přesto upozorňuje, že i takový přesun by vyloučil bezcelní dovoz výrobků do USA.
Experti z branže ale jsou k takovým plánům značně skeptičtí. Ze strany Apple by to spolklo nemalé investice, což by se projevilo na výrazném zvýšení koncových cen chytrých telefonů. V druhé polovině roku zpravidla začíná sezóna, kdy mnoho výrobců uvádí své nové produkty.
Co ale mnoho manažerů značně irituje je skutečnost, že Trump často používá celní hrozby jako páku při následných vyjednáváních. Americký prezident už v minulosti vyhlásil vysoká cla, ale později svůj postoj změnil. Burzy jsou jak na houpačce a nikdo do poslední chvíle neví, co vlastně bude.
Je dobré vědět: jak se produkty Apple vyrábí?
- Výroba u smluvních partnerů: Apple vyvíjí své produkty v Kalifornii, ale hardware si nechává vyrábět hlavně u smluvních výrobců, jako jsou Foxconn, Pegatron a Wistron, v regionech Číny a Indie. Dodavatelé jsou zodpovědní za konečnou montáž, přičemž největším partnerem firmy z Cupertina je právě Foxconn.
- Globální dodavatelský řetězec: Apple využívá komplexní globální dodavatelský řetězec se stovkami firem po celém světě, které vyrábějí komponenty: například displeje (Samsung nebo LG), čipy (TSMC) a baterie. Konečná montáž obvykle probíhá v Číně, ačkoli Apple stále více rozšiřuje své výrobní závody do Indie a Vietnamu.
Zdroj: CNET