Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Asus ROG Zephyrus G16 a NVIDIA GeForce RTX 4090 – brutální kombinace bez herních kompromisů

Promotion 15.03.2024
AD
Zdroj: Michal Bareš, Chip.cz

Chcete-li si zahrát nejnovější trháky Alan Wake 2, Call of Duty: Modern Warfare 3 a Cyberpunk 2077, tak kombinace nejnovější grafické karty NVIDIA GeForce RTX 4090 a notebooku Asus ROG Zephyrus G16 vám to umožní v plné grafické nádheře.

Kapitoly článku

Díky podpoře technologií Full Ray Tracing, DLSS 3.5 s Ray Reconstruction a NVIDIA Reflex dnes neexistuje žádná jiná grafika, která by z hlediska krásy a plynulosti zobrazení nejnáročnějších herních titulů dokázala NVIDIA Geforce RTX 4090 laptop překonat.

Notebookové grafické čipy řady NVIDIA GeForce RTX 40 laptop podporují několik technologií, které vylepšují herní zážitky. Díky novým jádrům RTX a nové technologii NVIDIA Share Execution Reordering (SER) se výrazně zlepšil výkon Ray Tracingu. 4. generace tensorových jader je efektivnější v úlohách souvisejících s umělou inteligencí a podporuje vylepšený systém DLSS 3.5, který rozšiřuje predikci z pixelů na snímky a výrazně zvyšuje jejich kvalitu.

Ještě důležitější ale je, že s aktivovaným DLSS 3.5 běží hry s podporou Ray Tracingu přibližně třikrát až čtyřikrát rychleji. V benchmarku 3DMark DLSS jsme s vypnutým DLSS naměřili 24 fps, zatímco se zapnutým DLSS dokonce 95 fps, tedy čtyřikrát více.

 

AD Asus ROG Zephyrus G16 a NVIDIA GeForce RTX 4090
Asus ROG Zephyrus G16 ukrývá v tenkém těle nejvýkonnější mobilní grafiku současnosti NVIDIA GeForce RTX 4090
Zdroj: Chip

NVIDIA GeForce RTX 4090 v tenkém notebooku: žádné kompromisy, tady pomáhá Ray Tracing s AI

Když přijde na svět nová generace grafických karet, bývá dobrým zvykem, že svého předchůdce překoná zhruba o deset až dvacet procent. Nebo jinak, nová karta by měla být přibližně stejně výkonná jako její předchůdce vyšší třídy. V případě řady RTX 40 jsou věci jinak, protože NVIDIA GeForce RTX 4090 překonává minulou generaci v některých případech až násobně. Samozřejmě záleží na herním titulu a na tom, zda podporuje skvělou technologii DLSS 3.5.

Grafická karta NVIDIA GeForce RTX 4090 má v případě tenkého těla notebooku Asus Zephyrus G16 pochopitelně omezení známé již od zavedení řady Max-Q. TDP karty v tomto případě činí maximálních 115 W, při kterých pracuje ve frekvenčním rozsahu 1 455 - 2 040 MHz. Grafický čip má k dispozici 16 GB GDDR6 a obsahuje 9 728 shaderových jednotek, 304 jednotek pro mapování textur a 112 rastrovacích operátorů. Součástí grafického čipu je i 304 tensorových jader nové generace, která pomáhají zlepšovat výkon strojového učení. Karta dále obsahuje 76 akceleračních jader pro výpočet Ray Tracingu.

NVIDIA GeForce RTX 4090 dosahuje v případě notebooku Asus ROG Zephyrus G16 vysokých hodnot a zdaleka překonává výkonem i kvalitou herního zobrazení předchozí generaci. Zásadní inovací je vylepšený Super Sampler DLSS 3.5, který nyní dokáže sám generovat mezisnímky a několikanásobně tak zvyšovat snímkovou frekvenci. 
 

Ukázka snímku s vypnutou technologií DLSS 3.5
Grafika NVIDIA GeForce RTX 4090 používá AI k optimalizaci ray tracingu a zvýšení snímkové frekvence prostřednictvím DLSS 3.5. Tato technologie dokáže dopočítávat snímky a znatelně zvyšuje jejich frekvenci bez ztráty kvality obrazu.
Zdroj: NVIDIA
Ukázka snímku s aktivovanou technologií DLSS 3.5
Grafika NVIDIA GeForce RTX 4090 používá AI k optimalizaci ray tracingu a zvýšení snímkové frekvence prostřednictvím DLSS 3.5. Tato technologie dokáže dopočítávat snímky a znatelně zvyšuje jejich frekvenci bez ztráty kvality obrazu.
Zdroj: NVIDIA

Generační rozdíl je obrovský. Tam, kde se předchozí generace musela potýkat u náročných her s dosažením hranice 60 fps, nový GPU čip AD102 (AD znamená architekturu „Ada“) v kombinaci s 16 GB GDDR6 bohatě zvládá i nejnáročnější tituly, jako jsou Cyberpunk 2077 nebo Alan Wake 2, ve kterých dosahuje při QHD+ rozlišení 2 560 x 1 600 se zapnutým DLSS 3.5 a aktivovaným Ray Tracingem přes 80 fps, a to i při maximálních detailech. Přínos technologické inovace je úžasný, protože pokud bychom DLSS 3.5 vypnuli, klesne snímková frekvence se zapnutým Ray Tracingem na hodnoty pod 30 fps.

Nastoupí AI a s DLSS 3.5 jsou věci až čtyřikrát rychlejší

Předchozí generace grafických karet NVIDIA využívaly tzv. tenzorové jednotky pouze k vykreslování her v nízkém rozlišení a následnému upscalingu do vyššího rozlišení. Tato technologie se obecně nazývá supersampling a DLSS (Deep Learning Super Sampling) a využívá AI, tedy alespoň pro optimalizované hry. Mimochodem her s podporou DLSS je na trhu momentálně cca 400, titulů podporujících RTX pak cca 500. Nová generace k tomu přidává i razantní zvýšení snímkové frekvence a lepší zobrazení detailů. Snímky vytvořené prostřednictvím DLSS lze navíc jen stěží rozeznat od nativně vykresleného obrazu, přičemž vše běží při výrazně vyšších fps.

Grafiky NVIDIA GeForce RTX 4090 podporují všechny funkce nejnovější verze DLSS 3.5. Největší novinkou je podpora tzv. Ray Reconstruction, což je AI algoritmus, který generuje pixely u intenzivních Ray Tracing scén. DLSS Ray Reconstruction je vytrénován na superpočítačích NVIDIA a nahrazuje ručně trénované odstraňovače šumu. Výsledkem je lepší kvalita obrazu. Při aktivaci DLSS na notebooku s grafikou RTX 4090 běží například nejnovější hra Alan Wake 2 dvakrát rychleji než bez něj.

DLSS využívá AI i ke generování nových snímků. Tzv. „Optical Flow Accelerator“ nejen upscaluje jednotlivé obrázky, ale také je samostatně vytváří. K vytvoření prokládaných snímků jsou nutné dva normálně vykreslené framy, jeden předchozí a jeden následující. Na základě srovnání změn pak DLSS 3.5 dokáže vypočítat, jaký obrázek má vložit mezi ně. U podporovaných titulů, jako jsou Cyberpunk 2077 nebo Metro Exodus je výsledný dojem takřka neuvěřitelný.
 

Porovnání kvality zobrazení her s vypnout a zapnutou technologií DLSS 3.5
NVIDIA DLSS 3.5 je technologie s umělou inteligencí, která zásadně zvyšuje herní výkon karty. K vytváření většího množství snímků využívá DLSS 3.5 na kartách RTX 40 umělou inteligenci, nová jádra Tensor 4. generace a akcelerátor optického toku.
Zdroj: NVIDIA
Rozdíl mezi snímkovou frekvencí při vypnutém a zapnutém DLSS 3.5 ukazuje i benchmark 3DMark NVIDIA DLSS Feature Test.
Rozdíl mezi snímkovou frekvencí při vypnutém a zapnutém DLSS 3.5 ukazuje i benchmark 3DMark NVIDIA DLSS Feature Test.
Zdroj: Chip

S aktivovaným DLSS 3.5 dokáže umělá inteligence zpracovat tři čtvrtiny prvního snímku pomocí DLSS Super Resolution a samostatně rekonstruovat celý druhý snímek. Celkově vyprodukuje DLSS 3.5 sedm osmin z celkového počtu zobrazovaných pixelů.

Grafika RTX 4090 vytváří pomocí Ray Tracingu skvělé světelné efekty, hlavně v kombinaci s aktivovaným DLSS. Občas může DLSS způsobit lehké obrazové regály a trochu potlačit detaily, ale většinou je výsledek malým zjevením.

GeForce RTX 4090 a Asus ROG Zephyrus G16: nejnáročnější hry v nejlepším světle

Špičkový grafický výkon je u herního notebooku asi tou nejdůležitější věcí. Asus ROG Zephyrus G16 se prodává v různých konfiguracích s grafickými kartami mikroarchitektury Ada Lovelace, námi testovaný model byl osazen kartou NVIDIA GeForce RTX 4090 s 16 GB DDR6 RAM a v prodeji bude za 101 990 Kč.

Vzhledem k úzkému tělu notebooku Asus ROG Zephyrus G16 je jasné, že výrobce použil grafický čip RTX 4080 se 115W TDP a hardwarovým MUX Switchem. Tato varianta bohatě stačí na provoz nejnáročnějších her v nativním rozlišení displeje při plných detailech, pohodlně stačí i na plynulé hraní prostřednictvím externího 4K monitoru.

Nejnovější generace grafických čipů NVIDIA GeForce RTX 40 Ada Lovelace se vyrábí 4nm procesem v továrnách TSMC. V porovnání s předchozí generací Ampere mají tranzistory nových čipů poloviční velikost, takže při stejné spotřebě nabízí mnohem lepší poměr mezi výkonem a energetickou efektivitou.

 

AD Rozhraní aplikace Armoury Crate
Rozhraní aplikace Armoury Crate
Zdroj: Rozhraní aplikace Armoury Crate

Armoury Crate: nastavení výkonu podle okamžitých potřeb

Výkon grafické karty se samozřejmě liší podle aktivovaného provozního režimu. V běžném režimu Výkon jsme notebooku v testu 3DMark Time Spy Extreme naměřili 7 232 bodů, v režimu Turbo pak 8 118 bodů. Na maximální výkon grafiky i ventilátorů vykázal stejný test v režimu Ručně 8 139 bodů. Pro zajímavost v úsporném tichém režimu dosáhl notebook 2 823 bodů, což je prakticky stejně, kolik dosahovala při běžném výkonu grafická karta GeForce RTX 3050 Max-Q.

Porovnání výkonu grafické karty NVIDIA GeForce RTX 4090

Výkon v různých herních režimech


3DMark Režim Tichý Režim Výkon Režim Turbo

Time Spy Extreme (4K, DX12) 2 823 bodů 7 232 bodů 8 118 bodů

Fire Strike Ultra (4K, DX11) 4 614 bodů 9 514 bodů 10 842 bodů

Poměrně značný výkonnostní rozdíl je sice vykoupen vyšší hlučností a tepelným vyzařováním stroje, ale je dobře, že tuto možnost hráči mají, protože v herním nastavení Turbo je výkonnostní nárůst opravdu znatelný.

Pokud se spokojíte s nižším výkonem, ale potřebujete, aby notebook pracoval potichu, můžete zvolit režim Tichý. V něm si notebook jen tak lehce ševelí, ale v náročných hrách, jako je například Metro Exodus nebo Cyberpunk 2077, zvládne při nativním rozlišení 2 560 x 1 600 bodů na plné detaily jen 25 až 45 fps, přičemž ve stejných titulech v režimu Výkon jsme dosahovali 60-90 fps.
 

Zdroj: YouTube/NVIDIA GeForce RTX

Výkonná grafika ruku v ruce s dlouhou vydrží na baterii

Podrobnou recenzi notebooku Asus ROG Zephyrus G16 přineseme v nejbližší době, ale musíme zmínit, že přes vysoký herní a výpočetní výkon zvládne v případě potřeby s kancelářskými aplikacemi nebo při sledování vide na baterii hodně přes 10 hodin.

Hlavní dík za to patří hardwarovému multiplexovému přepínači MUX Switch a technologii NVIDIA Advanced Optimus, která umí notebook plynule a podle potřeby přepínat mezi výkonem dedikované grafické karty GeForce RTX 4090 a integrované grafiky Intel Arc.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud