Přejít k hlavnímu obsahu

Avira AntiVir Rescue System

redakce 11.03.2011
info ikonka
Zdroj:

Máte zavirovaný počítač? Nebo jen podezření? Zkontrolujte pevné disky ze speciálního antivirového systému z Chip DVD 03/11.

Avira AntiVir Rescue System je operační systém postavený na Linuxu, jehož jediným úkolem je najít a odstranit viry, které máte na svém pevném disku a které jsou z Windows buď zcela neviditelné (různé rootkity, trojské koně), nebo je nelze vůbec odstranit, protože se brání svému smazání (většinou malware). Avira hledá a léčí ze svého vlastního operačního systému v okamžiku, kdy jsou škůdci neaktivní a nemohou se tedy ani skrývat, ani bránit. Máte-li podezření na napadení počítače, zkuste jej otestovat z Chip DVD.

Na Chip DVD je umístěn bootovatelný systém Avira AntiVir Rescue System, ze kterého můžete přímo nastartovat počítač a provést antivirovou kontrolu bez spuštěných Windows. Je to samostatný operační systém, který nabootujete přímo z Chip DVD. Tento systém není možné spustit ve Windows. Na Chip DVD najdete navíc i samostatný ISO soubor tohoto systému pro jeho případné vypálení na jiné CD/DVD.

 

Aktualizace: Před začátkem testování rozhodně proveďte aktualizaci virové databáze.
Aktualizace: Před začátkem testování rozhodně proveďte aktualizaci virové databáze.

Hned po nabootování se zobrazí okno s příkazovou řádkou a krátkým popisem. Pokud během cca 20 sekund nic neuděláte, automaticky se spustí Avira AntiVir Rescue System. Chcete-li proces startu urychlit, stiskněte klávesu [1] a potvrďte klávesou [Enter]. Pokud jste z DVD spustili počítač omylem, stačí stisknout klávesu [2] a opět potvrdit – spustí se výchozí operační systém na pevném disku. Nyní se začne spouštět systém, rozbaluje si potřebné nástroje, zavádí jádro, připojuje pevné disky. V závislosti na rychlost počítače může spuštění trvat i několik minut. Poté vás již přivítá hezké grafické rozhraní.

Aktualizace

Ještě předtím, než začnete prohledávat disky, proveďte aktualizaci virové databáze. Klikněte na záložku »Update«. Zobrazí se okno, které informuje

Nastavení testu: Testovat všechny soubory nebo jen ty, které mohou být napadané?
Nastavení testu: Testovat všechny soubory nebo jen ty, které mohou být napadané?

o možné aktualizaci, klikněte na »Yes«. O průběhu bohužel nástroj nijak neinformuje, během cca 60 sekund by však aktualizace měla být hotová. Vypíše se, které databáze byly aktualizovány a nakonec se vypíše »Update finished successfully«, tedy že aktualizace proběhla v pořádku.

Nastavení

Na záložce »Configuration« ještě můžete změnit parametry testu. V části »Scan method« vyberte, jestli se mají kontrolovat všechny soubory (All files), zda se má použít inteligentní hledání a prohledávat jen ty soubory, u kterých to má smysl (Intelligent scan), případně můžete nechat zkontrolovat jen boot sektor pevného disku (Check boot sectors only). Další nastavení není třeba měnit, vše je nastaveno na hledání a léčbu škůdců. V části »Directory«

Testování: Ve spodní části okna Avira vypisuje, kolik již otestovala souborů a jak dlouho test běží.
Testování: Ve spodní části okna Avira vypisuje, kolik již otestovala souborů a jak dlouho test běží.

si můžete vybrat jen konkrétní složku nebo disk, který chcete testovat.

Hledání škůdců

Máte-li vše nastaveno, přejděte na záložku »Virus scanner« a klikněte na tlačítko »Start scanner«. Rozběhne se testování podle konfigurace. Avira si automaticky připojí všechny pevné disky v počítači a zkontroluje je. Jak dlouho bude hledání trvat, to závisí především na velikosti testovaných dat a na rychlosti počítače. Pokud má program testovat několik desítek, či přímo stovek gigabajtů dat, klidně si můžete skočit do obchodu nebo vypnout monitor a nechat běžet test přes noc.

Na konci testování se vypíše tabulka, ze které uvidíte počet testovaných

Oblast testování: V části »Directory« si můžete vybrat, které adresáře nebo disky chcete testovat.
Oblast testování: V části »Directory« si můžete vybrat, které adresáře nebo disky chcete testovat.

souborů a kolik jich bylo infikovaných, případně vyléčených.

Další nástroje

V záložce »Miscellaneous« najdete několik dalších nástrojů, ale žádné zázraky nečekejte. Pod tlačítkem »Command line« najdete příkazovou řádku, ta je určena pro zkušenější uživatele linuxu. Klávesovou zkratkou [Alt] + [F7] se pak dostanete zpět do grafického prostředí. Pod tlačítkem »Network settings« můžete aktivovat proxy server, pokud jej používáte pro přístup na internet.

Posledním nástroje je tlačítko »Include all devices«, které znovu přimountuje všechny diskové jednotky. Standardně se do systému připojují již při startu záchranného systému, pokud ale

Refresh disků: Pokud později připojíte USB disk, klikněte na »Include all devices« .
Refresh disků: Pokud později připojíte USB disk, klikněte na »Include all devices« .

třeba USB disk nebo eSATA disk připojíte později, tímto tlačítkem je pro Aviru „zviditelníte“. Kliknutím na »Shut down« můžete počítač buď vypnout, nebo restartovat.

Uveřejněno na Chip DVD 03/11.




Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme