Přejít k hlavnímu obsahu

Babylón jazyků na Wikipedii

Josef Mika 10.10.2016
info ikonka
Zdroj:

Projekt on-line encyklopedie naráží na své hranice. Wikipedii by proto měly tvořit a rozvíjet především počítačové programy.

Vznik a vývoj Wikipedie je příběhem o velkém úspěchu. Tato nejznámější on-line encyklopedie dnes obsahuje více než 40 milionů článků v téměř 300 jazycích. Její využitelnost ale silně závisí na tom, jakým jazykem mluvíte. Například bengálština je mateřským jazykem více než 215 milionů lidí, zatímco bengálská Wikipedie obsahuje jenom 42 tisíc článků, což je méně než setina v anglické verzi. A to není jediný příklad – více než polovina jazykových verzí encyklopedie je obsazena méně než deseti autory, takže nabízí jenom základní informace.

Tento nepoměr by měly odstranit programovatelní roboti – softwarové nástroje, které by články na Wikipedii podle potřeby generovaly plně automaticky do všech možných řečí, a to z jediné centrální databanky. Jedním z nejproduktivnějších je Lsjbot ze Švédska, který za den vytvoří až 100 tisíc záznamů, například o málo známých druzích motýlů, které dává dohromady z taxonomických katalogů.

Jaký bude další vývoj Wikipedie a jak se roboti poperou s nejednoznačností a dvojsmysly používaných jazyků? To se dočtete v listopadovém vydání Chipu, které je v prodeji od 14. 10.

Obrázek odebrán.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme