Přejít k hlavnímu obsahu

Baterie blízké budoucnosti

redakce 06.02.2012
info ikonka
Zdroj:

Akumulátory mají malou kapacitu, jsou drahé a občas vybuchují. Už dnes však existují baterie, které lze nabít během několika sekund, a hotové jsou dokonce prototypy akumulátorů, které dokážou uskladnit dvacetkrát větší objem energie než baterie, které používáme dnes.

Obrázek odebrán. Baterie blízké budoucnosti

Před několika lety nás výdrž baterií nijak zvlášť netrápila, protože mobilní telefony stačilo dobíjet jednou za týden a jako pohon běžného MP3 přehrávače stačila obyčejná AAA baterie, kterou je možné koupit v jakémkoliv obchodu. Reálné rozšíření elektřinou poháněných automobilů nebral nikdo vážně. Dnes jsme rádi, když nám smartphone vydrží pracovat celý den na jedno nabití. Čistokrevných elektromobilů sice stále jezdí velmi málo, ale už se sériově vyrábějí a hybridních vozítek již potkáváme na silnicích víc než dvojtaktních automobilů.

Nové a čím dál tím úspornější a výkonnější mobilní procesory se objevují rychleji než houby po dešti, ale vývoj lehčích, levnějších, kapacitnějších, nebo dokonce ekologičtějších akumulátorů jako by ustrnul. Problém ale není v tom, že by se vývojáři nesnažili. Na rozdíl od polovodičových komponent, jejichž zrychlení je většinou jen otázkou účinnější miniaturizace, naráží vývoj baterií na prostý problém: není co zlepšovat. Současné materiály už jsou na hranici svých možností a výraznějších inovací se dočkáme až od nových technologií. Lithiumiontové baterie už nebudou stačit. Pomalu se nabíjejí, jsou drahé a hlavně zabírají příliš místa.

Výzkumníci tedy dnes stojí před otázkou, zda se mají pokoušet donekonečna optimalizovat stávající technologie akumulátorů, nebo zda se mají více snažit o prosazení některé z nových akumulátorových architektur. Je také možné, že se dočkáme výraznější diferenciace a každý typ zařízení bude používat baterie s jinou technologií. Prozatím se vývoj ubírá různými směry. Někde se snaží experimentovat s co nejlevnějšími materiály, někde se snaží měnit strukturu aktivní hmoty reaktantu a důležité je i co nejdelší zachování nominální kapacity reaktantu a možnost co nejrychlejšího nabíjení. V tomto přehledu vám představíme nejslibnější technologie, se kterými se v bateriích budeme snad už brzy potkávat.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme