Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Běloruská armáda má strach z mobilní hry: jde o špionáž západu, tvrdí

Jakub Fišer 12.09.2024
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Běloruské ministerstvo obrany oficiálně označilo mobilní hru Pokémon Go za „nástroj západních zpravodajských služeb“. Vojáky prý děsí to, že v areálu vojenského letiště bylo v době rozkvětu hry v posledních letech mnoho pokémonů k nalezení. Připisují to tomu, že je západní špioni chtěli sledovat prostřednictvím mobilních telefonů.

Kapitoly článku

Bělorusko má strach z Pokémon Go

Tento týden vystoupil v běloruské státní televizi Alexander Iljanov, vedoucí oddělení ideologické práce na běloruském ministerstvu obrany. Reportér se ho měl údajně dotázat na nejpravděpodobnější cíle špionů.

Iljanov odpověděl, že na vrcholu popularity hry Pokémon Go se většina digitálních příšerek nacházela v areálu vojenského letiště. Ministerstvo si to vykládá tak, že jej západní agenti špehují přes kamery v telefonech zaměstnanců a vojáků, zatímco hrají virální hru pracující s rozšířenou realitou.

Pokémon Go je mobilní hra založená na rozšířené realitě, kterou vyvinula společnost Niantic. Hráči používají své mobilní telefony k objevování Pokémonů v reálném světě pomocí GPS a kamery telefonu. Pohybují se po skutečném světě, hledají Pokémony, chytají je a následně s nimi proti sobě zápasí.

Mohlo by vás zajímat

Bojí se i Rusko, Čína nebo Egypt

Rétorika běloruského ministerstva obrany kopíruje již dřívější narativ Ruské federace. Ta označila Pokémon Go za nástroj americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) již v roce 2016. Kritiku pokémonské hry přejaly i Egypt, Indonésie nebo Kuvajt, hra je zakázána i v Číně.

Společnost Niantic trvá na tom, že dodržuje místní zákony, a popřela všechna obvinění, že sdílí informace o uživatelích – takže vás při hraní nikdo nemůže sledovat. Nicméně vojenští představitelé několika zemí varovali, že vzhledem k tomu, že hra využívá údaje o poloze uživatelů, měli by být příslušníci armády opatrní, aby nedošlo k úniku strategicky významných informací.

Zdroj: The Register, The New York Times


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme