Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Bivoj je nový český dron pro Ukrajinu

redakce 13.06.2022

Válku na Ukrajině ovlivňuje z velké míry nasazení dronů, ať už jako prostředků bojových nebo průzkumných. Svojí troškou do mlýna by mohly na tomto poli přispět i pověstné „zlaté české ručičky“.

Kapitoly článku

Made in Czech Republic

Projekt Dárek pro Putina odhalil pár dnů nazpět český dron, který je ve vývoji už několik let a říká se mu Bivoj. Některé detaily nejsou z bezpečnostních důvodů známy, například kdo na Bivojovi pracuje, kde je vyvíjen, kdo ho vyrábí a nemá ani žádné registrační číslo. Zkrátka se postupuje tak, aby nebylo možné ho spojit s konkrétními lidmi nebo firmami, což je velmi prozíravé.

K dispozici už je nějaká víceméně funkční verze, připravená pro bojové nasazení. Pravděpodobně ale bude docházet ještě k nějakým úpravám na základě zpětné vazby z prostředí reálného konfliktu. V tuto chvíli probíhá sbírka, ale díky soukromému daru bude několik těchto strojů již brzy aktivně pomáhat při obraně Ukrajiny. Cena jedné sestavy je 30 milionů korun a zajímavostí je, že vše je vyráběno v České republice.

Malý, ale šikovný?

A co tahle sestava obsahuje? Především tři drony v pozorovací verzi, kterou lze nicméně konvertovat na variantu bojovou. K tomu katapult, který sám o sobě vypadá poměrně sofistikovaně. Podrobnosti nejsou známy, ale viděli bychom to na pravděpodobně docela lehkou kovovou konstrukci sestávající z několika částí vyrobených na CNC, materiálem bude asi dural nebo podobná slitina. Poslední částí setu je pozemní řídicí stanice, tedy něco, co umožňuje operátorovi Bivoje ovládat a kam je přenášen obraz z jeho kamer/y.

Český dron Bivoj / Foto: Velvyslanectví Ukrajiny v ČR

Český dron Bivoj / Foto: Velvyslanectví Ukrajiny v ČR

Samotný dron má rozpětí křídel 3,3 metru a jeho hmotnost je 25 kilogramů. Ve vzduchu má vydržet 4 hodiny, během kterých uletí až 200 kilometrů. Pohání ho tlačná vrtule umístěná v zadní části draku, přičemž předpokládáme, že jí otáčí síla elektromotoru. Zajímavostí jsou křídla, která mají negativní geometrii. Krom průzkumu, což je jeho primární role, může Bivoj nést (a použít) i granáty nebo rakety, ačkoliv zatím netušíme, jak moc efektivní bude nasazení relativně malého bezpilotního prostředku s nákladem osmi kilogramů munice. Přeci jen to nelze tak úplně srovnávat s tureckým Bayraktarem, který může nést několik řízených raket. Každopádně jsme hodně zvědaví, jak si Bivoj povede a jaké na něj budou z Ukrajiny ohlasy.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud