Jednou z klíčových snah vývojářů Firefoxu bylo zvýšení bezpečnosti. I to byl důvod, proč od verze 24 bylo implicitně nastaveno, že ve správci doplňků musíte určit, zda se mají prvky zásuvného modulu na webu ihned aktivovat či je budete spouštět až na vyžádání nebo vůbec. Navíc automaticky blokoval starší verze Javy. Poté se ale dokonce jeho vývojáři nechali slyšet, že budou automaticky blokovat i aktuální verze, protože představují pro počítač potenciální riziko. S tímto přístupem by se dalo vcelku souhlasit a že nejde o výjimku svědčí i postoj Googlu, který u svého Chrome postupuje podobně. Firefox se ale navíc staví do role vstřícného prohlížeče, což je v tomto případě problém. Pokud totiž méně zkušený uživatel otevře správce doplňků a zjistí, že jeho Java je stará, má zaděláno na problém.
Pokud totiž naivně klikne na tlačítko Aktualizovat, místo očekávané aktualizace se dostanete na podivnou a nicneříkající stránku s kombinací češtiny a angličtiny.
Pokud je uživatel dostatečně zoufalý a vyzkouší vše na co se dá kliknout a klikne na slova „plugin check page“, dostane se na stránku ukazující stav aktuálních modulů, obsahující znovu tlačítko aktualizovat.
A zde pravděpodobně cesta méně zkušených uživatelů končí, protože z této anglické stránky většina méně zkušených uživatelů rychle uteče.
Zásadní otázka tedy zní: proč Firefox místo hloupých změn designu raději neudělá něco pro své méně zkušené uživatele. A pak se jeho vývojáři, proč podíl Firefoxu (na úkor Chrome) stále klesá…