Menu

Televize bez antény

Nechcete si kvůli DVB-T2 kupovat novou televizi nebo set-top-box? Nemáte v domě anténu a koaxiální rozvod? Zapomeňte na klasické televizní vysílání a přejděte na mnohem lepší IPTV.

Televize po internetu, tedy IPTV, není žádnou novinkou, ale význam služeb tohoto typu velmi rychle roste - stejně jako dostupnost levného, vysokorychlostního internetového připojení v domácnostech. Výhod IPTV oproti klasickému terestriálnímu televiznímu vysílání je přitom celá řada. Především se vůbec nemusíte trápit s anténou nebo podporou DVB-T a DVBT2 standardů televizního vysílání vaší stávající televize. U novostavby pak asi stejně budete primárně řešit spíše kvalitní internetové připojení než televizní anténu na střeše.

Mnohem chytřejší televize

Služby IPTV poskytují na základě měsíčního předplatného běžně desítky televizních kanálů, které lze sledovat nejen v reálném čase jako klasické televizní vysílání, ale také s časovým posunem i z archivu, obsahujícího televizní programy odvysílané před několika dny. Něco takového DVB-T ani DVB-T2 vysílání neumí a umět nemůže, takže si můžete být téměř jisti, že jakmile přejdete na IPTV, nebudete litovat předplatného a ke sledování klasického televizního vysílání v reálném čase - se všemi zpožděními pořadů a nekonečnými reklamními předěly - se vám již nebude chtít vracet.
A to má IPTV ještě jeden velký trumf v kapse - můžete jej sledovat nejen v televizi, ale také na počítači nebo ve svém smartphonu či tabletu, navíc bez ohledu na místo, kde se právě nacházíte - stačí vám pouze dostatečně kvalitní připojení k internetu. Svou televizi, tedy předplatné IPTV, si můžete vzít s sebou i na chalupu nebo na dovolenou.

Jak se připojit

Jistě čekáte, kdy přijde nějaký háček v jinak dokonalém konceptu IPTV. Ano, jeden tu je a spočívá v nutnosti dekódování televizních programů IPTV ve vaší televizi. Poskytovatelé služeb IPTV proto nabízejí i set-top-boxy, které stačí připojit k vaší stávající televizi. Set-top-box je ale třeba si zakoupit nebo pronajmout.

Faktem ale je, že stále více domácností je vybaveno chytrými televizemi nebo různými mediacentry postavenými na Androidu, do kterých stačí nahrát příslušnou aplikaci poskytovatele IPTV služby a pak sledovat televizi po internetu bez nutnosti používat a platit za další zařízení. Perfektní je v tomto ohledu především podpora různých způsobů sledování televize služby Lepší.tv, která zahrnuje levný set-top-box, aplikace pro Android a iOS ve smartphonech a tabletech i podporu mnoha modelů Smart TV od řady výrobců na platformě Android TV i s jinými operačními systémy. Podobný rozsah podporovaných zařízení a platforem nabízí i služba Kuki.

Alternativní poskytovatelé vítězí

IPTV je dlouhou dobu v hledáčku zájmu telekomunikačních operátorů, kteří hledají zdroje dalších zisků. Televizní služby na základě předplatného poskytuje O2 (O2 TV) i T-Mobile (T-Mobile TV) a s cílem prosadit se na trhu IPTV kupuje Vodafone společnost UPC. Velcí operátoři se ale na našem „specifickém“ trhu chovají po svém, a tak za výrazně vyšší cenu nabízejí stejné nebo horší služby než menší poskytovatelé IPTV. Služby Lepší.tv a Kuki pak před nadnárodními giganty daleko vedou i v podpoře platforem, na kterých se obejdou bez set-top-boxu.

Internet především

Sledování televizních programů prostřednictvím IPTV samozřejmě konzumuje část přenosového pásma vaší internetové přípojky. Neměl by to být velký problém, pokud máte doma širokopásmové připojení s alespoň 20Mb/s downloadem dat. Pro streamování televizních programů v HD rozlišení budete potřebovat kolem 5 Mb/s, takže vám zbude dostatek pásma pro další internetové aktivity. Je ale třeba počítat s možností souběžného sledování televize na více zařízeních, a tedy i většími nároky na přenos dat. Opatrnost je namístě i v případě sledování IPTV třeba na chalupě, pokud se zde připojujete k internetu třeba přes LTE. Běžné datové tarify operátorů byste vyčerpali velmi rychle, ale pokud si pořídíte balíček StreamOn od T-Mobile nebo Vodafone Pass, nebude vám operátor u vybraných IPTV služeb počítat přenesená data do měsíčního limitu.

Budoucnost televize

Aktuálně probíhající převod terestriálního televizního vysílání na technologii DVB-T2 přinese klasickému televiznímu vysílání více prostoru pro kanály ve vysokém rozlišení, ale technologické výhody IPTV dohnat nemůže. Pro DVB-T a DVB-T2 vysílání samozřejmě hovoří dostupnost běžných televizních kanálů zdarma (neuvažujeme koncesionářský poplatek), ale základní nabídky poskytovatelů služeb IPTV jsou již dnes velmi levné. Spíše než o anténní zásuvky v každé místnosti vám proto doporučujeme postarat se o kvalitní pokrytí vašeho domu či bytu Wi-Fi sítí, nebo ještě lépe o rozvedení gigabitového Ethernetu všude, kde je to možné, a kvalitní internetové připojení.

***

IPTV služby na českém internetu

Poskytovatel Kuki Lepší.tv O2 TV Poda T-Mobile TV UPC Horizon Vodafone (sledovanitv.cz)
Web (www.) kuki.cz lepsi.tv o2.cz poda.cz t-mobile.cz upc.cz vodafone.cz
Set-top-box/PC/Smart TV */*/* */*/* */*/* */*/* */*/* */*/* */*/*
Mobilní aplikace (Android/iOS/Android TV) */*/* */*/* */*/* */*/* */*/* */*/* */*/*
Počet programů 60 81 135 168 171 více než 150 56
Videotéka (platba * za jednotlivé tituly) (oblíbené * tituly z TV) (platba za * jednotlivé tituly) * (za příplatek * 99 Kč měsíčně) (za příplatek * 99 Kč měsíčně) *
Zpětné zhlédnutí/ nahrávání 168 hodin / až 100 hodin na 90 dní až 30 dní (dle TV kanálu)/ časově neomezené nahrávky na 30 dní 168 hodin / až 48 hodin na 30 dní 168 hodin / až 40 hodin na 90 dní 168 hodin / až 60 hodin na 30 dní 168 hodin /* 168 hodin / až 40 hodin
Počet zařízení pro souběžné sledování 1 TV nebo set-top-box + 5 mobilních 1 (každé další za 99 Kč měsíčně) 1 set-top-box + 3 mobilní 1 set-top-box + 1 mobilní (10 Kč měsíčně za 3 další mobilní) 1 set-top-box + 3 mobilní 1 1
Cena základního tarifu (měsíčně)/set-top-box 200 Kč za 30 kanálů/ 1 690 Kč 199 Kč za 81 kanálů / 1 999 Kč 399 Kč za 67 kanálů / 84 Kč (měsíčně po dobu 24 měsíců) 280 Kč za 80 kanálů / 1 150 Kč 399 Kč za 97 kanálů/ 100 Kč (měsíčně po dobu 23 měsíců) 299 Kč za 60 kanálů / 90 Kč jednorázově 199 Kč za 59 kanálů * ano * ne

***

Lepší.tv: Desítky programů za pár stovek

Aktuálně nejlepší nabídku IPTV služby na našem trhu představuje Lepší.tv. Tato služba nabízí již v základu 81 televizních programů, které lze sledovat prostřednictvím set-top-boxu (pořízeného za 1 999 Kč jednorázově nebo pronajatého za 99 Kč měsíčně), aplikací pro Android a iOS nebo v chytrých televizích značek Sony, Samsung, LG, Philips, Panasonic, Thomson, Sharp ad. Podporováno je i zařízení Nvidia Shield TV a připravuje se podpora pro Chromecast. V podpoře různých zařízení a platforem je Lepší.tv unikátní a dodávaný set-top-box běží na Androidu, takže umí mnohem víc než jen přehrávat televizní programy IPTV. Prostřednictvím aplikací lze přehrávat videa z NAS serveru, prohlížet fotografie nebo třeba poslouchat internetová rádia. Služba Lepší.tv přijde na 199 korun měsíčně, ke kterým si můžete připlatit 219 korun za programy HBO. Za souběžné sledování televize na dalším zařízení se platí 99 korun měsíčně. V ceně je k dispozici až 30denní archiv televizního vysílání (liší se dle konkrétních TV stanic) a neomezená možnost nahrávání pořadů.

Foto popis| Služby Lepší.tv a Kuki podporují platformu Android TV a nabízejí aplikace i pro multimediální centrum Nvidia Shield TV. V rámci jednoho zařízení pak můžete mít k dispozici kromě IPTV také YouTube, mediacentrum KODI, Netflix a další internetové služby.
Foto popis| Lepší.tv využívá kódování H.265, takže si pro sledování televizních pořadů v HD rozlišení vystačí s datovým tokem kolem 3 Mb/s.
Foto popis| Poda nabízí v rámci televizních služeb systém balíčků pro přidání dalších programů, prodloužení doby nahrávek nebo třeba doplnění dalších mobilních zařízení, na kterých je možné souběžně sledovat televizní vysílání.

O autorovi| RADEK KUBEŠ, autor@chip.cz


Příbuzná témata:  Komerční sdělení