Chip 08/2025: V článku srpnového Chipu jsme se zaměřili na konkrétní společnost a její nadějný projekt. 3D fúzní reaktor Stellaris od společnosti Proxima Fusion vypadá trochu jako rybí závitek nebo mírně pokroucená kobliha. Bude mít průměr 25 metrů a bude dodávat jeden gigawatt elektřiny – tedy zhruba tolik, co moderní jaderná elektrárna.
Na rozdíl od jinak konstruovaných fúzních elektráren bude Stellaris schopen vyrábět elektřinu nepřetržitě. První demonstrační zařízení (Alpha) chce start-up uvést do provozu do roku 2031. Cílem není nic menšího než čistá a bezpečná fúzní energie.
Myšlenka využití jaderné fúze k výrobě elektřiny není nová. Vědci se touto metodou výroby energie, která je neutrální z hlediska emisí CO2, zabývají již od 50. let 20. století. Ve srovnání s jadernou energií je považována za bezpečnější, vyžaduje méně kritických surovin a produkuje méně odpadu. Dosud se však nepodařilo realizovat komerční fúzní elektrárnu, která by vyráběla více energie, než spotřebuje.
Jak se aktuálně vyvíjí výzkum této tak slibné technologie, která by mohla významně ovlivnit budoucnost lidstva? A kdy se můžeme těšit na první praktické výsledky? Dočtete se v Chipu 8/25, který je v prodeji od 23. července.

Koupit časopis Chip
Chip je možné číst v tištěné nebo v digitální podobě na mobilech, tabletech a počítačích.