Chip 08/2025: Ambiciózní začátek následuje tvrdé přistání v realitě. Zatímco ještě při představení procesorů Snapdragon X chtěl Qualcomm do roku 2027 dosáhnout na trhu s osobními počítači podílu 40 až 60 %, nyní americký výrobce polovodičů svou vlastní prognózu výrazně snížil a hovoří o značně realističtějším cíli ve výši 30 až 50 % do roku 2029 a to navíc jen v segmentu notebooků s umělou inteligencí, které nejsou založeny na architektuře x86.
Notebookové procesory na bázi technologie ARM, které byly které byly se speciálně vyvinutou architekturou procesorů Oryon představeny v polovině roku 2024 a představovaly základní kámen iniciativy Microsoft Copilot+ PC, slibovaly revoluci z hlediska efektivity výkonu a výdrže baterie ve spojení se specializovanou akcelerací AI.
Nakonec se ukázalo, že hlavním soupeřem není ani tak klasická platforma x86, založená na platformách Intel a AMD, ale čipy Apple Silicon. Právě ty totiž nabízí srovnatelný výkon a energetickou účinnost. Apple na ně s velkým úspěchem přešel už v roce 2020 a během té doby uvedl na trh několik nových generací, které si čipy od Intelu a AMD ve většině ohledů doslova mazaly na chleba. Klasická platforma x86 se zkrátka v porovnání s procesory Apple M zdály beznadějně zaostalé a tento deficit měly jedním ohromným skokem dohnat a předehnat právě procesory Snapdragon Elite X.
I přes značné marketingové úsilí a velká očekávání v podobě prvních testů a benchmarků byl však počáteční nástup počítačů se Snapdragonem X na trh nečekaně pomalý. Do třetího čtvrtletí roku 2024 prodal vlastnoručně vybraný konglomerát prvních výrobců podporujících standard Copilot+ PC (včetně společností Microsoft, Lenovo, Dell a HP) celosvětově jen asi 720 000 notebooků s procesory Qualcomm. Toto číslo odpovídá méně než 0,8 % všech počítačů dodaných v tomto období po celém světě a podílu méně než 1,5 % celého ekosystému Windows. Nebo jednodušeji řečeno, v pouze jednom ze 125 notebooků prodaných do konce loňského roku tikal procesor Snapdragon X.

Koupit časopis Chip
Chip je možné číst v tištěné nebo v digitální podobě na mobilech, tabletech a počítačích.