Chip 08/2025: Bez magického sousloví „umělá inteligence“ se dnes při marketingu svých drahých luxusních smartphonů neobejde žádný výrobce chytrých telefonů. O opravdovém smyslu a praktickém přínosu umělé inteligence můžeme diskutovat, protože údajně chytré algoritmy ne vždy fungují tak, jak slibují, a nepřinášejí slibovanou přidanou hodnotu. To v současné době pociťují například majitelé iPhonů, protože slibovaná Apple Intelligence se v našich končinách jaksi zasekla na startovní čáře. Google má v současné době s Gemini a Androidem náskok, který se v následujících měsících s aktualizací na Android 16 ještě zvýší.
Koneckonců umělá inteligence byla málokdy tak dobře integrována do každodenního života jako v případě chytrých telefonů.
Náš test současných špičkových smartphonů od společností Apple, Samsung, Xiaomi, Sony, Honor, Oppo, Vivo, Google a Asus ukazuje, že jsme svědky spíše evoluce v podobě opatrných aktualizací modelů než revoluce v oblasti AI. Nikdo to nedemonstruje lépe než Xiaomi, které je zastoupeno nejen vítězem testu, ale také cenovým tipem.
Nestává se každý den, aby iPhony (16 a 16 Plus) skončily na posledních příčkách, ale to je způsobeno především nedostatky z hlediska výbavy. Displeje s maximálně 60Hz obnovovací frekvencí jsou dnes u drahých telefonů pádným důvodem ke kritice. Vyzkoušeli jsme mimo jiné i ultratenký Samsung Galaxy S25 Edge, který je mimořádně lehký a kompaktní a dorazil nám do testovací laboratoře na poslední chvíli. U nás se oficiálně prodávat nebude, ale řada obchodů jej přesto nabízí.
Kompletní test včetně podrobné výsledkové tabulky najdete v Chipu 8/2025.

Koupit časopis Chip
Chip je možné číst v tištěné nebo v digitální podobě na mobilech, tabletech a počítačích.