Potvrzují to statistiky sdružení CZ.NIC, správce národní domény .cz, které dlouhodobě propaguje modernizaci českého internetu a přechod na IPv6. Českému prvenství ovšem neodpovídá situace ve státní správě. Oproti tuzemským ministerstvům, která jsou na tom v porovnání s Evropou dobře (jedna třetina již IPv6 zavedla), úřady měst a obcí v implementaci nového protokolu zaostávají.
Podle zveřejněné studie IPv6 Observatory, kterou pro Evropskou komisi realizuje konzultantská společnost Inno za podpory University of Luxembourg a Beijing Internet Institute, vede Česká republika v zavádění IPv6 (internetový protokol verze 6). Za ČR, kde je přes IPv6 dostupných 8,6 % stránek, se umístilo Slovinsko (5 %) a Lucembursko (4,6 %).
Mezi dlouhodobé snahy sdružení CZ.NIC patří podpora přechodu na IPv6 u institucí státní správy. Usnesení vlády z června 2009 zavázalo ministry všech resortů a vedoucí ostatních ústředních orgánů státní správy k zajištění přístupu ke svým stránkám prostřednictvím IPv6 do konce roku 2010. Podle aktuálního průzkumu CZ.NIC splnila tento závazek více než třetina ministerstev a modernizací prošly také některé klíčové instituce jako ČTÚ, ÚOHS nebo ČÚZK. Podstatně horší situace je ovšem u krajských úřadů, z nichž jsou prostřednictvím IPv6 dostupné pouze weby Vysočiny a Libereckého kraje. Z 26 webů statutárních měst zatím podle průzkumu nový protokol nepodporuje žádný.
První termíny těchto kurzů jsou vypsány na 3. května a 21. června tohoto roku. Ke zvyšování povědomí veřejnosti o novém protokolu přispěje i druhý světový den IPv6 pořádaný 6. června. Při jeho příležitosti připravuje CZ.NIC jednodenní monotematickou konferenci o tomto protokolu. Na středu 6. června také ohlásili definitivní přechod na IPv6 velcí technologičtí hráči jako Google, Yahoo, Microsoft Bing, Facebook, Cisco a řada poskytovatelů internetových služeb.

Koupit časopis Chip
Chip je možné číst v tištěné nebo v digitální podobě na mobilech, tabletech a počítačích.