Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Chat bez hranic: WhatsApp se otevře dalším messengerům. Bude nám stačit jedna aplikace

Josef Mika 08.02.2024
Zdroj: Midjoureny (vygenerováno pomocí AI)

Co je na messengerech nepříjemné? Jsou to uzavřené systémy. Pokud máte WhatsApp, nemůžete nikoho kontaktovat na Signalu nebo Telegramu a naopak. To se ale teď pod tlakem EU musí změnit. WhatsApp vysvětluje, jak by to mělo vypadat.

Kapitoly článku

Na rozdíl od e-mailu nebo tradičních SMS textových zpráv jsou messengery uzavřené systémy. Přesto, že u nás vede zcela jasně WhatsApp, se najdou i uživatele, kteří dávají přednost alternativním messengerům. Faktem ale zůstává, že z aplikace WhatsApp nemůžeme kontaktovat nikoho na sítě Signal a z Telegramu se zase nedovoláte třeba uživatelům Threemy.

To se však pro WhatsApp a jeho 3 miliardy uživatelů brzy změní. Pod tlakem orgánů EU se nejpopulárnější messenger bude muset otevřít konkurenci. Myšlenka, která za tím stojí, je jednoduchá: uživatelé by nemuseli přece vědět, kterou aplikaci pro zasílání zpráv používají jejich přátelé nebo rodina, aby s nimi mohli být v kontaktu. Měli by mít možnost komunikovat z jedné aplikace do druhé, aniž by museli stahovat obě.

Roky příprav

Aplikace WhatsApp na mobilním telefonu
Existuje mnoho způsobů, jak se neoprávnění uživatelé mohou zmocnit účtů WhatsAppu.
Zdroj: Shutterstock

To, že se WhatsApp musí otevřít, není nic úplně nového. WhatsApp pracuje na způsobu integrace dalších aplikací pro zasílání zpráv již přibližně dva roky. Nejednalo se však o jeho vlastní iniciativu, ale spíš o reakci na dlouho připravovaný evropský Zákon o digitálních trzích (DMA). EU jeho prostřednictvím vyvíjí tlak na technologické giganty, jako jsou Apple, Google, Microsoft a Meta (do kterého WhatsApp patří).

Cíl v případě messengerů je jasný: uživatelé by měli mít možnost chatovat napříč aplikacemi, aniž by museli instalovat další messengery. Ale pozor: nebude to však fungovat s celou řadou funkcí. Zpočátku by mělo být možné vyměňovat si mezi dvěma uživateli v různých sítí messengerů textové zprávy, obrázky, hlasové zprávy, videa a soubory.

Hovory a skupinové chaty budou prozatím vynechány a pravděpodobně bude trvat roky, než budou tyto nástavbové funkce mezi různými messengery fungovat. WhatsApp dá uživatelům výslovně na výběr. Budou si moci vybrat, zda se chtějí účastnit otevřené výměny zpráv s třetími stranami, nebo ne. WhatsApp si totiž uvědomuje rizika: nová rozhraní by mohla být významným zdrojem spamu a podvodů.

Pravidla hry určuje WhatsApp 

WhatsApp third party messengers
Meta se se svou aplikací WhatsApp podřizuje požadavku Evropské komise. V beta verzi zavádí "chaty od třetích stran".
Zdroj: WABetaInfo

Iniciativa EU má dobré úmysly. Proč by tedy všechny messengery neměly být schopny komunikovat plošně? V praxi je však jasné, že pravidla hry nyní určuje ten nejsilnější – tedy WhatsApp, a až se zapojí první messengery, budou se těmito novými pravidly muset řídit všichni.

  • Messengery, které chtějí komunikovat s WhatsAppem, budou muset podepsat dohodu se společností Meta a dodržovat její podmínky. Úplné podrobnosti plánu budou zveřejněny v březnu, poté bude mít společnost několik měsíců na jeho realizaci.
  • Meta také chce, aby ostatní aplikace používaly šifrovací protokol Signal, který používá jeho aplikace WhatsApp. V zásadě by však měly být možné i jiné metody šifrování, pokud se prokáže, že splňují bezpečnostní standardy WhatsAppu.
  • Kromě toho by Signal, Threema a další měly v ideálním případě přistupovat přímo k serverové infrastruktuře WhatsAppu. Protože se to však pravděpodobně nebude líbit všem hráčům na trhu, měla by existovat také možnost prostřednictvím proxy serveru.
  • Uživatelé aplikace WhatsApp uvidí zprávy z jiných aplikací v samostatné oblasti v horní části obrazovky doručených zpráv. Tato schránka pro "chaty od třetích stran" byla zaznamenána již ve vývojových verzích aplikace.

Mohlo by vás zajímat

Otázky bezpečnosti a ochrany dat

Výhodou uzavřených messengerů je zatím to, že bezpečnost a často i ochrana dat splňují velmi vysoké standardy. Nyní existuje oprávněná obava, že by jejich otevřením mohlo dojít k oslabení těchto důležitých parametrů.

Otázkou však je, zda budou mít ostatní messengery vůbec zájem o připojení k aplikaci WhatsApp za navrhovaných podmínek. Konkurenti WhatsAppu jsou zatím velmi opatrní.

Mluvčí švýcarské aplikace pro zasílání zpráv Threema uvedla, že ačkoli je WhatsApp oslovil, aby s nimi projednal své plány na interoperabilitu, navrhovaný systém nesplňuje bezpečnostní standardy a standardy ochrany soukromí Threemy. Důvodem je, že WhatsApp nastavuje všechny protokoly a Threema by neměla možnost zjistit, co se skutečně děje s údaji uživatelů, které jsou přenášeny do aplikace WhatsApp.

Odborníci vidí v reálném světě některé zásadní problémy, jako je zvýšený výskyt spamu a podvodů v různých aplikacích. Je zde také otázka, jakým způsobem bude možné vyhledávat kontakty z různých aplikací. Například WhatsApp používá telefonní čísla, zatímco Threema používá náhodně generované ID.

Zdroj: WABetaInfo, Evropská komise, Wired.com


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud