Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Dopřejte svým Windows více bezpečnosti: stačí aktivovat skrytou funkci – zvládnete to jednoduše

Jiří Palyza 29.01.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Microsoft zabudoval do Windows daleko víc bezpečnostních funkcí, než je na první pohled vidět. Patří k nim i speciální funkce pro ochranu jádra systému. Její aktivací si můžete svá Windows dodatečně vyztužit proti potenciálním rizikům.

Kapitoly článku

Integrita paměti je poněkud skrytá funkce zabezpečení, jejímž základem je virtualizace. Je k dispozici v systémech Windows 10 a 11, a poskytuje lepší ochranu proti škodlivému kódu, který se pokouší napadnout jádro systému Windows.

Samotný Microsoft uvádí, že funkce integrity paměti je důležitou součástí systému, která jej chrání a "zpevňuje" proti možným napadením malwarem. Všichni uživatelé ji ale nemusejí mít aktivovanou. Ve výchozím nastavení je zapnuta u čistých instalací Windows 11 od verze 22H2, ale pouze v případech, kdy systém disponuje kompatibilním hardwarem.

Požadavky na automatickou aktivaci integrity paměti v systému Windows jsou uvedeny v následující tabulce:


Hardwarová komponenta Požadavky

Procesor Intel 8. generace, AMD Zen 2, Snapdragon 8180

Verze Windows Windows 11 22H2

RAM 8 GB

Kapacita úložiště SSD s minimálně 64 GB

Ovladač kompatibilní ovladače

BIOS aktivovaná virtualizace

Aktivace bezpečnostní funkce integrity paměti

Okno pro aktivaci funkce integrity paměti
Zapnutí ochranné funkce mohou zabránit nekompatibilní ovladače.
Zdroj: Windows 11/Zabezpečení Windows

Zda máte funkci integrity paměti aktivovanou, si můžete snadno zkontrolovat sami. Otevřete "Zabezpečení Windows", zvolte položku "Zabezpečení zařízení", a poté "Podrobnosti o izolaci jádra".

V zobrazeném okně s nadpisem "Izolace jádra" byste měli vidět přepínač zapnutí/vypnutí. V tomto okamžiku je dobré vědět, že pokud funkci zapnete ručně, systém Windows zkontroluje, zda jsou splněny všechny hardwarové požadavky.

Poněkud ošemetný je problém ovladačů. Pokud jsou v počítači instalované nekompatibilní drivery, Windows je zobrazí v seznamu. Na vás potom je, zda je odeberete, nebo se je pokusíte aktualizovat. Poté můžete zkusit funkci integrity paměti aktivovat znovu. Pokud se to podaří, stačí restartovat Windows a ochrana je aktivní.

Mohlo by vás zajímat

V případě odstraňování ovladačů dejte pozor na to, abyste je neodebírali náhodně. Mohlo by to vést k velkým problémům. Jste-li si skutečně jisti, že některý z ovladačů už není potřeba, je dobrým pomocníkem nástroj pnputil, který se spouští v příkazovém řádku. K odstranění ovladače pak můžete použít příkaz:

pnputil /delete-driver <soubor.inf>

Brzdí bezpečnostní funkce běh Windows?
 

Zapnutí funkce integrity paměti
Raději zkontrolujte, zda nemá aktivovaná funkce integrity paměti vliv na výkon systému.
Zdroj: Windows 11/Zabezpečení Windows

Když Microsoft začal u systému Windows 11 22H2 funkci integrity paměti automaticky aktivovat, někteří uživatelé s tím měli problémy. Objevovaly se stížnosti především na snížení výkonu, a to zejména u her.

Pokud je to i váš případ, můžete dodatečnou ochranu jednoduše opět odpojit. Nastavte přepínač do polohy "Vypnuto" a restartujte počítač. Obecně je ale dobré funkci integrity paměti ponechat aktivovanou.

Pokud se nepodaří aktivovat integritu paměti ani po několika opakovaných pokusech, může to být způsobeno i jiným hardwarovým vybavením. Na současných počítačích by ale mělo být možné tuto ochranou funkci použít v každém případě.

Zdroj: Microsoft Learn, Windows Central


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud