S plnou verzí programu EaseUs Disk Copy 2.3.1 si snadno vytvoříte přesnou kopii kompletního obsahu pevného disku vašeho počítače – tedy včetně instalace operačního systému a všech aplikací, ovladačů hardwaru, uživatelských nastavení i dat. Kromě zálohování můžete takový klon disku využít třeba i pro rychlou instalaci softwarové výbavy do více počítačů s identickým hardwarem. Při zálohování vám pak můžeme doporučit kombinaci kompletní zálohy, vytvořené s programem Disk Copy, a ukládání dokumentů do některého ze spolehlivých cloudových úložišť. S takovým stylem zálohování budete při havárii schopni navázat na rozdělanou práci během několika minut.
Na Chip DVD je připravena plná verze programu EaseUs Disk Copy 2.3.1, ve které si můžete sami vytvořit speciální CD nebo USB flash disk s nástroji na vytvoření identické kopie pevného disku. Příslušné nástroje obsahuje i přímo Chip DVD, takže z něj můžete rovnou nastartovat (nabootovat) počítač a pustit se do kopírování.
- Klonování pevných disků
- Plná verze programu
- Info: www.easeus.com
- Jazyk: anglicky
- OS: Linux (32 bit)
- Bez registrace
Kromě bootovacího disku s nástroji Disk Copy na kopírování dat budete k úspěšnému použití programu potřebovat ještě druhý pevný disk s dostatečnou kapacitou. Ta by měla být v ideálním případě stejná jako u zdrojového disku, případně větší. Disk Copy vytváří kopie disků sektor po sektoru, tedy bez jakékoli komprese dat. Proto je samozřejmě nemožné, aby cílový disk byl menší než zdrojový. V případě použití většího disku než je zdrojový, se vám vyplatí vytvořit na něm nový oddíl o velikosti zdrojového disku – zbytek prostotu by totiž zůstal zbytečně nevyužitý.
Nový oddíl na cílovém pevném disku snadno vytvoříte pomocí nástroje »Správa disků«. Najdete jej v Ovládacích panelech, konkrétně pod »Systém a zabezpečení | Nástroje pro správu«. V nově otevřeném okně použijte nabídku »Správa počítače« a pak »Úložiště | Správa disků«. Ve správci disků klikněte na záložní disk pravým tlačítkem myši a použijte funkci »Zmenšit svazek«. Následně zadejte velikost, o kterou se svazek zmenší (ta musí být stejná nebo vyšší než u zálohovaného disku). Po zmenšení svazku klikněte do oddílu označeného jako »Nepřiřazeno« pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky zvolte »Nový jednoduchý svazek«. Pak použijte průvodce pro vytvoření a naformátování nového oddílu.
Na klonování je vhodné připravit i zdrojový disk, tedy ten, ze kterého v počítači spouštíte operační systém a další aplikace. Použijte například nástroj CCleaner, se kterým snadno odstraníte nejen nepotřebné záznamy v registru Windows, ale také zbytečné soubory na disku počítače. Určitě je dobré odinstalovat i všechny nepoužívané aplikace a nezapomeňte také na kontrolu celého počítače antivirovým programem. Nejlepší je zálohovat disk vyčištěný od všech zbytečností – ušetříte tím čas jak při vytváření kopie, tak i v případě použití záložní kopie k opravě počítače.
Klonování disků
Jakmile máte připraven bootovací, zdrojový i cílový disk, můžete se pustit do kopírování. Nejdříve je nutné spustit počítač z bootovacího CD, DVD či USB flash disku s nástroji Disk Copy. Neexistuje univerzální postup, jak zvolit bootovací médium, slouží k tomu buďto funkční klávesy ([F10], [F12] aj.), nebo je třeba provést změnu přímo v BIOS. V krajním případě je možné, že váš počítač nepůjde nastartovat z USB flash disku a bude tedy nutné použít bootovací CD či DVD.
Pro načtení funkcí nástroje Disk Copy zvolte po spuštění počítače možnost »Start Disk Copy 2.3« a vyčkejte, než se načte ovládací prostředí, podobné grafickému rozhraní Windows XP. Zde pak klikněte na tlačítko »Next«.
Pro vytvoření identické kopie celého pevného disku (tedy se všemi diskovými oddíly a daty) použijte volbu »Disk Copy«. Jestliže však chcete naklonovat jen vybraný diskový oddíl, označte předvolbu »Partition Copy«. V každém případě je třeba mít k počítači připojený externí disk s dostatečnou kapacitou pro naklonování disku. Disk může být zapojený přímo v počítači, nebo může jít o externí disk připojený přes USB. Klonování na disky připojené prostřednictvím sítě možné není.
Nyní následuje volba zdrojového disku či oddílu ke zkopírování. Pokud chcete naklonovat systémový disk s Windows, bude v průvodci nastavením označen pravděpodobně jako »Disk 0«. Označte jej a pokračujte kliknutím na »Next«.
Dále je třeba určit externí disk, na který bude obsah počítače zkopírován, sektor po sektoru. V dalším kroku zobrazí průvodce přehled nastavení klonovací úlohy, kde bude jasně vidět, co a kam se kopíruje. Před samotným spuštěním procesu klonování nezapomeňte ještě označit předvolbu »Quiet mode«, která zajistí ignorování případných problémů se čtením či zápisem dat.
Nyní již můžete zahájit kopírování obsahu zdrojového disku na disk záložní pomocí tlačítka »Proceed«. Podle stavu zaplnění pevného disku vašeho počítače může celý proces trvat i několik hodin. Výsledkem však bude přesná kopie obsahu vašeho počítače na záložním disku, ze kterého můžete počítač rovnou spustit. A přesně to byste také měli udělat, abyste si ověřili funkčnost právě vytvořené zálohy pevného disku.
V případě havárie pevného disku vašeho počítače pak máte dvě možnosti. Jednak můžete záložní disk připojit do počítače a používat jej jako hlavní disk s operačním systémem, nebo můžete ze záložní kopie, opět s pomocí programu Disk Copy, zkopírovat data na nově pořízený disk.

Koupit časopis Chip
Chip je možné číst v tištěné nebo v digitální podobě na mobilech, tabletech a počítačích.