Přejít k hlavnímu obsahu

Fanouškům hotovosti se to nebude líbit: takto jednoduše vás lze sledovat přes bankovky

Pavel Trousil 18.07.2025
peníze
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

Platba v hotovosti je považována za anonymní, což na ní mnoho lidí oceňuje. Ale jak se ukazuje, ani tento způsob placení se neobejde zcela bez dohledu.

Kapitoly článku

Hotovost? Anonymita není zaručena

Hotovost je a zůstává pro mnoho lidí u nás preferovaným způsobem platby. Koneckonců, při placení máte hodnotu fyzicky před sebou, snadněji si udržíte přehled o výdajích a chráníte se tak před spontánními nákupy.

Mnoho lidí si však u tohoto způsobu placení cení také anonymity, která s hotovostí souvisí. Na rozdíl od plateb debetní nebo kreditní kartou není nutné sdělovat osobní údaje jako jméno nebo adresu. Ale s hotovostí už dávno nejste zcela anonymní.

Protože co mnoho lidí často neví: při placení hotovostí mohou určitá zařízení automaticky číst údaje z bankovek bez vědomí uživatele. Co přesně obnáší takzvané sledování hotovosti, se dozvíte v následujícím textu.

bankovka
Zdroj: redakce Chip
České bankovky mají devítimístné sériové číslo, které se skládá z jednopísmenné série a dvouciferného sériového čísla, následovaného šestimístným pořadovým číslem.

Každá bankovka je unikátní

Při bližším pohledu je běžná bankovka vybavena řadou bezpečnostních prvků. Jedním z nich je sériové číslo, které se nachází v dolní části zadní strany bankovky. České bankovky mají devítimístné sériové číslo, které se skládá z jednopísmenné série a dvouciferného sériového čísla, následovaného šestimístným pořadovým číslem. Na Eurech se sériové číslo skládá ze dvou písmen a desetimístné číselné sekvence. 

Tato kombinace je pro každou bankovku jedinečná a činí ji jednoznačně identifikovatelnou. Písmeno a dvouciferné číslo série na českých bankovkách ukazují konkrétní emisi nebo vzor bankovky. Každý nový vzor má jinou sérii. U některých bankovek může být v sériovém čísle také zakódován rok emise (první dvě číslice sériového čísla odpovídají posledním dvěma číslicím roku vydání bankovky), ovšem toto není pravidlem u českých bankovek, je to spíše fenomén u dalších světových měn.

Sériové číslo slouží k evidenci, kontrole a zabezpečení bankovek před paděláním, přičemž umožňuje identifikovat jejich vydání a unikátní pořadí v rámci série. U některých bankovek jsou sériová čísla tištěna inkoustem obsahujícím magnetické pigmenty.

Euro
Zdroj: Chip redakce
Moderní stroje mohou bankovky sledovat pomocí sériového čísla.

Mohlo by vás zajímat

Sledování hotovosti: jak to funguje?

Ale právě tato sériová čísla umožňují technicky sledovat hotovostní bankovky. Moderní zařízení jako jízdenkové a parkovací automaty, systémy pro počítání peněz v bankách nebo vkladové automaty jsou vybaveny takzvanými moduly pro zpracování bankovek. Ty dokážou automaticky přečíst sériové číslo, v některých případech dokonce s příslušnými časovými a místními údaji.

Tímto způsobem lze sledovat, kde byla bankovka naposledy v oběhu. To může být velmi užitečné zejména pro orgány činné v trestním řízení, například při boji proti praní peněz, při krádeži bankomatů nebo při požadavcích na výkupné.

Jak uvádí Netzpolitik.org, i soukromí poskytovatelé využívají takové postupy: sbírají sériová čísla, ukládají je do databází a umožňují tak cílenou analýzu. Děje se to částečně i na objednávku vyšetřovacích orgánů.

bankomat
Zdroj: Vygeneroval Copilot, redakce
Sériová čísla se sledují například při výběru hotovosti v bankomatu.

Ochránci spotřebitelů vyjadřují obavy

Zatímco sledování může být pro vyšetřovatele nesmírně užitečné, ochránci dat varují před možným porušováním základních práv, které se sledováním souvisí. Protože i když bankovky přebírají přímo lidé, při dalším zpracování v takzvaných hotovostních centrech jsou zachyceny stroji, které dokážou automaticky přečíst sériová čísla.

I podle některých evropských centrálních bank je ochrana soukromí pro mnoho lidí důležitou výhodou hotovosti. Zároveň však centrální banka v určitých případech sama využívá možnost sledovat cestu jednotlivých bankovek. To se děje například při vyšetřování nebo při zjištění nesrovnalostí v oběhu hotovosti.

V interním dokumentu z roku 2021, který získal Netzpolitik.org na základě žádosti o svobodný přístup k informacím, se uvádí: „Lze předpokládat, že čtení sériových čísel se trvale a nevratně etabluje.“ Tím se pro mnoho spotřebitelů nastoluje otázka, jak anonymní budou hotovostní platby v budoucnu.

Zdroj: Netzpolitik, Fragdenstaat, YouTube, Citechsensors, Eurobilltracker, Currencyaffairs


Máte k článku připomínku? Napište nám

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme