Předmět vašeho zájmu totiž nemusí být nutně uprostřed snímku. První technikou, kterou v tomto případě musíte zvládnout, je naučit se umístit měřicí AF bod přesně tam, kde by měl být snímek zaostřen.
Když se podíváte do hledáčku DSLR nebo i některého kompaktního fotoaparátu, uvidíte v něm i pole zaostřovacích bodů. Každý z nich můžete pro zaostření vybrat. Nejprve nastavte systém zaostřování do režimu „Single point AF“. Počet zaostřovacích AF bodů a způsob, jakým se vybírají, se liší v závislosti na konkrétním modelu fotoaparátu. Obecně u fotoaparátů Canon platí, že musíte stisknout tlačítko pro výběr AF bodů a potom použít ovládací kolečko nebo tlačítka. V hledáčku přitom vidíte, jak se aktivní (červený) AF bod mění. V případě digitálních zrcadlovek Nikon také vyberete jednobodový režim autofokusu »Single-point AF« a aktivní bod nastavíte pomocí multifunkčního voliče na zadní straně fotoaparátu.
Nevýhodou okrajových ostřicích bodů je to, že nejsou tak přesné jako body ve středu. V případě horších světelných podmínek a málo kontrastního objektu nebo v případě, že použijete objektiv se světelností 5,6 a více, tak můžete mít problém s přesným zaostřením. Navíc může dojít k situaci, kdy zjistíte, že AF bod není umístěn přesně tam, kde si přejete mít obraz zaostřený. V tomto případě vám pomůže technika nazvaná zámek ostření – Focus Lock nebo také AF-L. Použijete ji tak, že zaměříte aktivní AF bod (klidně i středový) na objekt, který chcete mít zaostřený, namáčknete spoušť do poloviny a podržíte ji, vyberete požadovaný záběr a domáčknete spoušť.