Google v pátek co aprílový žert uvedl Gmail Motion — Gmail ovládaný pohybovými gesty, údajně snímanými webkamerkou. Gmail Motion jako produkt skutečně neexistuje, toliko v představě navozené ukázkovým videem, jenže tento žert nemíří úplně mimo skutečnost, nýbrž se dotýká technologií, které někteří opravdu zkoumají. (A lze předpokládat, že i v Googlu.)
V odpověď na aprílové video se ozvali z USC ICT (z ústavu pro tvůrčí technologie při Univerzitě jižní Kalifornie), a jakkoli by je šlo rovněž podezírat z aprílu, něco podobného skutečně vyvíjejí. Nikoli nepodstatným rozdílem je ovšem to, že se nespoléhají na webkamerku — tak jako smyšlený Gmail Motion — nýbrž využívají Kinectu, který skutečně dovede pohyby snímat.
Webkamerka by to zvládla těžko, ježto „nevidí“ prostorově, a to je pro strojové rozeznávání pohybů zásadní nevýhodou. Dvě webkamerky umístěné stereo by na tom byly o mnoho lépe, avšak Kinect je k prostorovému snímání přímo vybaven.
Představme si, že funkčnost Kinectu by mohla být vestavěna do víka notebooku. Zkusme si vůbec představit dokonalý notebook blízké budoucnosti, který spojuje vše, o čem se dnes mluví, co se dnes zkoumá, zkouší, nebo v některých zařízeních už prosazuje…
Klávesnici by takový notebook měl, ta bude nepostradatelná ještě hodně dlouho. Měl by však i vstup hlasový a umožňoval by ovládání hlasem a diktování běžného textu. Nebyl by to jediný a rozhodující vstup, neboť ne vždy a všude je vhodné na počítač hlasitě mluvit — vždy bude musit být způsob, jak se obejít bez hlasu. (Poznámka: Kinect, vybavený též k příjmu příkazů hlasových, má vyspělý mikrofon — prostorový a schopný odstínit šum — na rozdíl od „prdítek“ v běžných noteboocích.)
Obrazovka bude ovšem dotyková, a budete‑li chtít třeba označit odstavec, učiníte tak prostě prstem přímo na ní. A nadto by počítač snímal vaše gesta… tedy i taková, kterými byste se obrazovky nedotkli, nýbrž byste jen máchli před ní. Řekněme, že poté, co jste označili odstavec na obrazovce, mohli byste jej smazat třeba zatnutím ruky v pěst a pomyslným odhozením…
Myš anebo větší dotyková plocha zůstane do zálohy — už třeba proto, že by vás bolela ruka, kdybyste se měli déle dotýkat obrazovky před vámi. Ovšem ve spojení s účinným ovládáním hlasovým byste se obrazovky dotýkali jen občas, a pak by vás ruka nebolela…
To je ostatně příčina, proč bezklávesnicové tablety jsou takové, jaké jsou: aby vás při jejich ovládání nebolela ruka, musí být položeny. Jenže je to zároveň jejich největší nevýhodou — snadné nastavení ideálního úhlu obrazovky umožňuje notebook, a nikoli tablet.
Ovládat Gmail právě tak, jak žertem předvádí Google, by sice bylo nešikovné a pošetilé, nicméně lidské sdělování je ve své plné šíři skutečně spojením slov i gest…
Představte si dva lidi bavící se u flipchartu: něco si na něj napíší nebo nakreslí, něco si jen povědí, přitom uplatní spoustu výrazů mimoslovních, a občas na něco na papíře na stojanu ukáží prstem. Shrňme uplatněné vstupy: psané slovo, mluvené slovo, kresba, gesta „bezdotyková“ a gesta dotyková.
Kresbu a dotyková gesta obslouží pro počítač sice vstupní zařízení jediné — dotykový displej — avšak dvěma různými způsoby: již dnes jsou displeje, které rozeznávají, zda se jich dotýkáte prstem, anebo zvláštním perem, a odpovídají podle toho.
Počítače našemu přirozenému lidskému způsobu vyjadřování vycházejí posud vstříc tak málo, že se tomu nedivíme jen proto, že jsme tomu dennodenně uvyklí.

Koupit časopis Chip
Chip je možné číst v tištěné nebo v digitální podobě na mobilech, tabletech a počítačích.