Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Hrajte si o svátcích bezpečně

redakce 31.12.2013

Hraní her o zimních prázninách nemusí být nejbezepčnější záležitostí. Počítačoví hráči se totiž dostali do hledáčků hackerů…

Těsně před Vánoci vydali analytici Kaspersky Lab varování před útoky na hráče počítačových her. V současnosti evidují 4,6 milionu vzorků malwaru zaměřeného na hry, přičemž počet útoků, kterým hráči letos čelili, dosáhl celosvětově 11,7 milionu. V průměru byli uživatelé vystaveni 34 tisícům útoků denně. Experti Kaspersky Lab proto varují hráče, aby si zvláště v době, kdy budou spouštět nové hry, které dostali pod stromeček, dávali velký pozor.

Nejhůře na tom v roce 2013 byli hráči počítačových her v Rusku, druhý byl Vietnam a třetí Čína:

  1. Rusko: 8 813 050 útoků
  2. Vietnam: 503 947 útoků
  3. Čína: 376 058 útoků
  4. Indie: 207 245 útoků
  5. Španělsko: 139 078 útoků
  6. Polsko: 127 583 útoků
  7. Turecko: 121 164 útoků
  8. Tchaj-wan: 97 843 útoků
  9. Thajsko: 92 914 útoků
  10. Itálie: 75 155 útoků

Typů hrozeb je celá řada. Fóra kybernetických zločinců jsou plná nabídek na prodej přístupů do herních účtů, jako je například portál Steam. Kybernetičtí zločinci je získávají pomocí útoků na samotné výrobce her. Na začátku roku Kaspersky Lab odhalila špionážní kampaň útočící na tvůrce online her pro více hráčů, při níž byly odcizeny zdrojové kódy a další cenná data.

Některé druhy malwaru se zaměřují na konkrétní hry. Například falešný nástroj Minecraftu v Javě sliboval hráčům schopnosti jako zákaz jiných uživatelů, a přitom v pozadí tajně kradl uživatelská jména a hesla. Když byla představena hra Grand Theft Auto V, mnoho stránek nabízelo její stažení zdarma. Jenže místo toho si naivní oběti stáhly malware. Kromě podobných akcí útočníci využívali i klasických prostředků – třeba phishingu. Kaspersky Lab proto hráčům doporučuje dodržovat šest základních zásad:

  • Neklikejte na nabídky, které jsou až podezřele výhodné, ať už v e-mailu, nebo na Twitteru či Facebooku. Pokud nabídka vypadá důvěryhodně, přesvědčte se před zasláním jakéhokoliv osobního údaje, že odesílatel není falešný. V případě pochybností kontaktujte oficiální společnost a ověřte si to.
  • Používejte silná a různá hesla na svých herních účtech. Může se stát, že jedna společnost bude napadena – a je důležité, aby hackeři neměli přístup i k dalším vašim účtům.
  • Zvažte investici do správce hesel.
  • Pořiďte si kvalitní antivir.
  • Dávejte si pozor, s kým se na internetu přátelíte.
  • Stahujte programy jen od legitimních prodejců. Stahováním nelegálního softwaru nejen porušujete zákon, ale taky riskujete infekci.

Více o herní kybernetické bezpečnosti najdete na stránkách securelist.com.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud