Novou „pé osmičku“ pohání rychlý osmijádrový procesor HiSilicon Kirin, postavený na architektuře Cortex A53. Čtyři jádra běží na 2 GHz, čtyři na 1,2 GHz a v případě potřeby všechna najednou nabízí opravdu vysoký výpočetní výkon. Procesor je 64bitový a P8 je vybaven 64bitovým Androidem 5.0, takže jsme měli možnost vyzkoušet i 64bitový výkon benchmarku AnTuTu 5.7, v němž dosáhl 49 658 bodů, v 32bitovém režimu pak vykázal 46 926 bodů. Mezi prvními testy nám proběhl i PCMark, a to s výsledkem 4 479 bodů. Výsledky obou testů řadí telefon mezi nejvýkonnější smartphony současnosti, a to těsně nad Samsung Note 4 a s viditelným (ale z hlediska reálného využívání zanedbatelným) odstupem za v současnosti nejvýkonnější zařízení Samsung Galaxy S6 Edge/S6.
Huawei P8 – výsledku 64bitového testu AnTuTu 5.7
Při praktickém provozu je telefon naprosto svižný, a to i díky povedenému rozhraní EMUI 3.1, které se nad Androidem 5.0 prakticky graficky neliší od verze pracující v Matu 7 na Androidu 4.4.4. Přechod z Androidu 4.4.4 na 5.0 tak bude pro majitele telefonů Huawei Mate 7 (a dalších modelů, pro které bude update připraven), tak prakticky nepostřehnutelný. 3 GB RAM je super, i když po instalaci několika aplikací jsme po pracovním dni zjistili, že telefon už disponuje pouze 700 MB volné RAM, takže být v něm „jen“ 2 GB RAM, ovládání by se již mohlo občas trhat. Výhrady nemáme ani k internímu úložišti. Čistá instalace 16GB verze nabízí uživateli něco lehce pod 10 GB prostoru, což většinou stačí, my jsme jeden ze dvou slotů pro nanoSIM LTE karty osadili microSD kartičkou s kapacitou 32 GB, telefon podporuje max. 128 GB microSD karty.
Huawei P8 – PCMark
Huawei při uvedení P8 hodně chválil kvality fotoaparátu a nadstandardní nabídku efektů. 13MPx snímač s optickou stabilizací je o dost lepší než u předchozí verze P7 a vyrovná se nejlepší konkurenci. Přesné testy ještě ale nemáme za sebou. Za slunečného dne pořizuje perfektní fotografie, v případě zachycování nasvětlených budou možná až trochu moc přesvětlené, ale fotili jsme zatím jen na automat. V interiéru jsou snímky dobře použitelné, což už je co říct. Většinou bývají hrozné, v lepších případech sotva použitelné. Ani tak ale nepočítejte s tím, že vám udělá ve sklepní restauraci osvětlené svíčkami fotografii, kterou by šlo tisknout na větší formát než 10×15 cm. Za šera je ale P8 stále lepší než 95% konkurence. Hezké je, že čočka zapuštěná do těla telefonu nijak nevystupuje ze zad.
Huawei P8 – Foto z Londýna
To se ale dostáváme k technickým specifikacím. Uváděná tloušťka 6,4 mm je opět (stejně jako u minulé P7) asi překlep. Naše digitální šupléra naměřila 7 mm a níž jsme ji nestlačili. Telefon je tak naprosto stejně tenký jako předchozí P7. Na výšku měří správně uvedených 145×72 mm, takže je o 4×3 mm větší než předchůdce, ale také má větší 5,2“ displej. Naměřená hmotnost činí 148 gramů (včetně nanoSIM a microSD), je tedy o 4 gramy těžší než výrobce uvádí.
Výdrž je opravdu velmi dobrá. 2 680mAh baterie na plné nabití vydržela poměrně nabitý pracovní den a večer ukazovala ještě 35 procent. Při méně náročném použití určitě vydrží víc než proklamovaný den a půl. Výsledky laboratorní výdrže ještě nemáme, budou ve finální recenzi Chipu 6/2015.
Dojem z telefonu je vynikající. Design je decentně elegantní, v podstatě není telefon ani moc nápadný, což se nám líbí. Na druhou stranu je pevný, použité materiály jsou příjemné na dotek a zatím jsme nezaznamenali žádnou vyloženě nepraktickou chybu, což je opět víc než můžeme říct u 95% konkurence. Za cenu 12 990 Kč je telefon sice o něco dražší než za kolik se uváděla P7, ale v Evropě se bude prodávat za 499 Eur, což dělá 26 korun za Euro, Huawei tedy nasadil ještě milosrdný kurz. Zařízení přitom udělá rozhodně stejnou práci jako smartphony s cenou od 15 d 20 000 Kč. Telefon bude v prodeji od konce května. Podorbnější výsledky tesů a zkušenosti z delšího používání najdete v Chipu 6/2015.
Michal Bareš

Koupit časopis Chip
Chip je možné číst v tištěné nebo v digitální podobě na mobilech, tabletech a počítačích.