Přejít k hlavnímu obsahu

Informátoři

redakce 09.12.2013
info ikonka
Zdroj:

Pro někoho jsou to hrdinové, pro vlády a podvodníky jsou to zrádci: informátoři odhalují neetické a zločinné chování firem i vlád a vytvářejí tak skandály.

Zaměstnanec  americké  NSA  sedí  v Moskvě  a  vypravuje hejnu  novinářů,  poslouchajících  s vytřeštěnýma  očima, o špehovacích  praktikách  svého  zaměstnavatele,  který sleduje komunikaci nejméně ve čtyřiceti zemích – včetně spojenců NATO. Zdá se vám to povědomé? Ne, nemluvíme o Edwardu Snowdenovi, ale o Williamu Martinovi a o roku 1960. Několik měsíců předtím přeběhl Martin spolu s kolegou Bernonem Mitchellem ze své vlasti přes Mexiko a Kubu do Ruska. V Domě novinářů v Moskvě oba vypráví o tom, jak NSA hackuje šifry, jak v jiných zemích špehuje pomocí bezpilotních letounů, tzv. dronů, a také jak připravuje pády vlád zemí „nepřátelských“ vůči USA. Oba uprchlíci jsou prototypem informátorů (tzv. whistleblowerů) – lidí, kteří zveřejňují tajné informace týkající se neetického nebo nezákonného chování firem či států. Společnost tyto informátory miluje, vlády a firmy je nenávidí. Obvykle tak informátory stojí jejich činnost pracovní místo, v některých případech dokonce svobodu.

Celý článek si můžete přečíst v papírovém Chipu 1/2014 nebo v jeho elektronické verzi pro tablety, který vychází 13. prosince 2013.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme