AMD, nebo Intel? Na kterém procesoru byste si postavili stolní počítač? Ještě před deseti lety to byla otázka, na kterou uživatelé odpovídali srdcem, ale potom AMD na dlouhé roky zaostalo ve vývoji a mimo kategorii nejlevnějších a nejméně výkonných počítačů dávali uživatelé téměř jednoznačně přednost Intelu. Procesory řady Core i nabízely vyšší výkon i modernější technologie, navíc dostávali výrobci počítačů pravidelně každý rok vylepšenou novou generaci. Pravda, tyto inovace byly vždy jen drobné a Intel striktně dodržoval rozdělení kategorií podle počtu výpočetních jader a vláken. Core i3 mělo tradičně dvě jádra, Core i5 čtyři a Core i7 čtyři fyzická jádra a prostřednictvím technologie HyperThreading ještě další čtyři virtuální výpočetní vlákna. Pouze procesory označené přídomkem „K“ umožňovaly díky otevřenému multiplikátoru za příplatek cca 1 500 Kč přetaktování.
Začátkem letošního roku se ale situace radikálně změnila. AMD přišlo na trh s o poznání levnějším, výkonově srovnatelným a v některých ohledech i lepším procesorem, který změnil pravidla hry. CPU s označením Ryzen 7 používají osm fyzických jader a s HyperThreadingem disponují celkem šestnácti výpočetními vlákny. Všechny procesory Ryzen lze navíc bez příplatku přetaktovat. Řada procesorů Ryzen je tak povedená, že přinutila Intel okamžitě reagovat a vedle svých superdrahých osmijádrových procesorů generace Haswell-E uvést na trh cenově přijatelnější řadu CPU s označením Core X.
V obsáhlém článku jsme pro vás připravili čtyři dvojice sestav různých cenových kategorií a doporučíme vám, v jakém segmentu je lepší postavit počítač na procesorech od Intelu a v jakém na procesorech od AMD. Nechybí ani kompletní a odzkoušená konfigurace všech sestav tak, abyste při budování nového počítače nenarazili na nečekené problémy s kompatibilitou.
Celý článek najdete v Chipu 12/2017.

Koupit časopis Chip
Chip je možné číst v tištěné nebo v digitální podobě na mobilech, tabletech a počítačích.