Přejít k hlavnímu obsahu

Jméno mazlíčka jako heslo: tohle jsou důvody, proč byste to neměli dělat

Jakub Fišer 30.04.2025
Pes Husky
info ikonka
Zdroj: Cody Board / Unsplash

Vymýšlení hesla pro vaše účty a online profily je vždycky trochu výzva. Pokud nepoužíváte platformy pro generování a ukládání hesel, nejspíš hesla zkrátka vymýšlíte z hlavy. Dejte si ale pozor, abyste nepoužili například své jméno, datum narození, jméno ulice a podobně. Často přehlíženým nešvarem jsou i hesla ve tvaru jmen domácích mazlíčků.

Kapitoly článku

Proč nepoužívat jméno zvířete jako heslo?

Studie společnosti Aura z roku 2022 ukázala, že 39 % majitelů domácích mazlíčků alespoň jednou v životě použilo coby heslo (či nějaký tajný přístupový údaj) jméno svého zvířete. Ale pozor, stejně jako jsou tato hesla snadno zapamatovatelná, jsou také snadno prolomitelná.

Na několika jasných ukázkách si můžeme demonstrovat, proč to rozhodně není dobrý nápad. Ač se to může zdát zvláštní, hackeři stále velmi často využívají mechaniku „hrubé síly“. To znamená, že heslo prolamují zkrátka tím způsobem, že zkouší různé možnosti a kombinace; také se tomu říká „slovníkový útok“.

Heslo do počítače
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Jsou ale i další důvody, proč raději volit jiné heslo:

  • Jednoduchá jména mazlíčků – Pokud má váš pes či kočka relativně obvyklé jméno, hackerské nástroje zaberou jen pár sekund, než dojde k prolomení. Tím, že heslo vyšperkujete speciálními znaky nebo čísly, práci útočníkům nijak zvlášť neztížíte.
  • Informace ze sítí – Jestli na sociálních sítích sdílíte jméno vašeho mazlíčka (s fotkou z výletu například) a k tomu třeba i potenciálně citlivá data, jako je datum narození zvířete nebo datum, kdy jste si jej přinesli domů, znovu tím vlastně ulehčujete hackerům práci.
  • Bezpečnostní otázky – To stejné platí u bezpečnostních otázek pro reset hesla. Pokud máte nastavenou otázku „Jak se jmenuje váš první mazlíček?“ a chlubíte se jím na sociálních sítích, dáváte jasný podnět k útoku. Naštěstí se tyto bezpečnostní otázky už moc nepoužívají a nahradilo je dvoufaktorové ověření.

Mohlo by vás zajímat

Nejhloupější hesla

V poměru složitosti hesel jsou jména mazlíčků – nebo i rodinných příslušníků, partnerů a podobně – jen těsně nad hranicí nejhloupějších hesel. Typicky jde o číselnou řadu (123456789, 11111 a podobně) nebo různé variace slova „heslo“ (heslo123, HeSlO, olseh a podobně).

Zdroj: Android Police, Aura


Máte k článku připomínku? Napište nám

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme