Cloudový operační systém Joli OS 1.2 je univerzálně použitelný na různých počítačích, bez ohledu na jejich operační systém a s nízkými nároky na výkon hardwaru. Kromě možnosti používání bez instalace, přímým spuštěním z Chip DVD, lze Joli OS instalovat i jako další operační systém, aniž by byla ovlivněna instalace Windows. Mezi instalovanými operačními systémy pak vybíráte při každém spuštění počítače. Joli OS nabízí velmi bohatou funkční výbavu pro práci s internetem, dokumenty i multimédii. Základní výbavu lze rozšířit o stovky volně dostupných programů a nástrojů. Třešničkou na dortu je možnost přístupu k vaší instanci Joli OS z jakéhokoli počítače prostřednictvím internetového prohlížeče.
Na Chip DVD je umístěn bootovatelný systém Joli OS, ze kterého můžete přímo nastartovat počítač. Je to samostatný operační systém, který nabootujete přímo z Chip DVD. Tento systém není možné spustit přímo ve Windows. Na Chip DVD však najdete navíc i samostatný instalační soubor tohoto systému, který přímo z prostředí Windows dokáže nainstalovat Joli OS na váš pevný disk a vytvořit tak alternativní operační systém vedle vašich Windows.
|
|
Do Joli OS se přihlašujte stejně jako do Windows, použitím uživatelského jména a hesla. Dále je třeba se připojit k internetu. Pokud používáte Wi-Fi, klikněte na ikonku v pravém horním rohu obrazovky, vyberte síť a zadejte příslušné heslo. Pak klikněte na »I’m online now!«. Po přihlášení a připojení k internetu můžete začít pracovat s operačním systémem Joli OS a dostupnými aplikacemi. Ve výchozím nastavení jsou popisky v angličtině, k dispozici je ovšem i překladač do češtiny. Pod nabídkou »Možnosti« lze nastavit, aby byl obsah stránek překládán do češtiny automaticky. V základním okně Joli OS je třeba se přihlásit k vašemu účtu na serveru Jolicloud – buďto pomocí účtu na Facebooku nebo s přihlašovacími údaji vytvořenými na stránce Do Joli OS se přihlašujte stejně jako do Windows, použitím uživatelského jména a hesla.
Po přihlášení a připojení k internetu můžete začít pracovat s operačním systémem Joli OS a dostupnými aplikacemi. Ve výchozím nastavení jsou popisky v angličtině, k dispozici je ovšem i překladač do češtiny. Pod nabídkou »Možnosti« lze nastavit, aby byl obsah stránek překládán do češtiny automaticky. V základním okně Joli OS je třeba se přihlásit k vašemu účtu na serveru Jolicloud – buďto pomocí účtu na Facebooku nebo s přihlašovacími údaji vytvořenými na stránce my.jolicloud.com/welcome. Dále vám Joli OS nabídne asociaci počítače s vaším účtem. Asociace slouží k tomu, abyste mohli využívat synchronizace dat mezi více počítači a vašim cloudovým operačním systémem. V zásadě stačí jen zvolit typ počítače (netbooky, notebook, PC), vybrat značku a model počítače a doplnit název, pod kterým se bude počítač hlásit. Pak už můžete s Joli OS volně pracovat.
Pracovní plocha
Joli OS nabízí na pracovní ploše několik základních aplikací pro práci s internetem. K dispozici máte internetový prohlížeč Chromium (který vychází z Google Chrome) a dále aplikace pro přístup ke stránkám Facebooku, Twitteru, poště na serveru Gmail nebo k dokumentům v online aplikaci Dokumenty Google. Snadno se dostanete také k fotkám na serveru Flickr nebo k videím na YouTube. Na všech stránkách je k opět k dispozici překladač, takže si můžete například zobrazit stránku Twitteru v češtině, přestože jinak svůj oficiální překlad nemá. S okny aplikací se pracuje podobně jako ve Windows, včetně například i možnosti jejich minimalizace. Tlačítka pro obnovení oken se zobrazují v horní části pracovní plochy.
Nabídka předinstalovaných aplikací pokračuje na druhé pracovní ploše, na kterou přejdete kliknutím na tlačítko uprostřed spodní části výchozí plochy. Na další ploše najdete například
přístup k online kancelářským aplikacím Microsoftu (Office Live), ale i výukové či naučné programy jako Academic Earth, Google Art Project nebo YouTube EDU. Důležitá je i složka »Local Apps«, skrývající užitečné programy, obsažené v instalaci Joli OS. Jde o kalkulačku, slovník, textový editor, filmový přehrávač a nástroje na záznam zvuku a pořizování snímků obrazovky. Pod nabídkou »More Apps« jsou k dispozici ještě desítky dalších, jako třeba
GParted na správu diskových oddílů, Image Viewer na prohlížení obrázků a fotek nebo Archive Manager pro práci s komprimovanými archívy.
Z pracovní plochy je dostupná ještě složka »Local Settings«, která obsahuje zástupce nástrojů pro správu operačního systému. K dispozici je například konfigurace klávesnice, displeje, napájení, zvuku i nastavení dalších uživatelů operačního systému Joli OS.
Instalace aplikací
Při používání Joli OS se v žádném případě nemusíte spokojit s předinstalovanými aplikacemi. Kliknutím na zelené tlačítko se symbolem »+« v levé horní části pracovní plochy otevřete nabídku programů dostupných k doinstalování. Volit můžete buďto z nabídky doporučených aplikací, nebo z kategorií jako Hudba, Komunikace, Vzdělávání ad. K dispozici jsou stovky aplikací, které do svého Joli OS doinstalujete jediným kliknutím na tlačítko »Add« a poté je najdete na pracovní ploše. Dále se již nemusíte starat o jejich aktualizace a můžete je zcela neomezeně používat. Zpět na pracovní plochu se dostanete tlačítkem vpravo od »+«.
Ukládání dat
V instalovaných aplikacích můžete samozřejmě pracovat i s reálnými daty v počítači. Z prostředí Joli OS máte k dispozici všechny disky a diskové oddíly vašeho počítače i disky připojené přes rozhraní USB nebo disky síťové. V zájmu respektování principu cloudu pracuje Joli OS i s online úložišti Dropbox a Dokumenty Google. V prostředí Joli OS si můžete vytvořit uživatelský účet a zdarma získat u služby Dropbox 2 GB prostoru pro vaše data.
Škoda jen, že Joli OS nepracuje s Dropboxem jako s běžným diskem, není tedy například dostupný z průzkumníka. Doinstalovat si můžete i aplikaci pro SkyDrive, online úložiště od Microsoftu s kapacitou 25 GB zdarma. Ani s ním ale Joli OS nepracuje jako s klasickým diskem. K úložištím dat se dostanete prostřednictvím tlačítka se složkou v levé horní části pracovní plochy.
Operační systém online
Zásadní výhodou cloudového operačního systému je dostupnost vašeho účtu, tedy především pracovní plochy s aplikacemi, z jakéhokoli počítače. K online verzi vašeho Joli OS se přihlásíte na adrese my.jolicloud.com/welcome. Prostřednictvím internetového prohlížeče pak můžete pracovat se stejnými aplikacemi jako v počítači kde máte Joli OS instalovaný. Dostupná jsou samozřejmě i data uložená v online úložištích Dropbox či SkyDrive.
Aktualizace a odinstalování
Operační systém Joli OS je samozřejmě průběžně vyvíjen a pravidelně aktualizován. Pro stažení a instalaci nejnovějších aktualizací klikněte na tlačítko s ozubeným kolem, vyberte »Tato zařízení« a v pravé části klikněte na tlačítko s počtem aktualizací (»New Updates«). Aktualizaci zahájíte tlačítkem »Start Update«. Pokud nebudete měnit výchozí předvolby, aktualizuje se Joli OS automaticky vždy před vypnutím počítače.
Jestliže spouštíte Joli OS z Chip DVD bez instalace do počítače, stačí operační systém pouze vypnout pomocí tlačítka vpravo nahoře. Pokud jste si instalovali Joli OS na některý z disků počítače a již jej nechcete dále používat, není problém jej jednoduše odinstalovat. Přihlaste se do Windows a vyhledejte složku »jolicloud«. Pokud jste neměnili výchozí nastavení instalace, bude tato složka na disku C. Ve složce »jolicloud« najděte a spusťte soubor »JoliOS-uninstaller.exe« a potvrďte odinstalování. Při dalším spuštění již počítač rovnou nastartuje Windows.
Uveřejněno na Chip DVD 05/11.