Přejít k hlavnímu obsahu

Když update poničí zařízení

Michal Bareš 19.03.2014
info ikonka
Zdroj:

Aktualizace softwaru jsou důležité, ale někdy mohou přinést víc škody než užitku. Ukážeme vám, jak se vyvarovat nejčastějších problémů a jak napravit škody způsobené špatným updatem.

web-pp-update-firmwaru-nahled

CHIP 4/2014: když update poničí zařízení

Aktualizace jsou užitečné: přinášejí nové funkce, vyšší stabilitu a zajišťují ochranu před nejnovějšími bezpečnostními problémy. Tedy alespoň teoreticky. V praxi se bohužel často setkáváme s aktualizacemi, které způsobují víc škody než užitku a po jejichž instalaci se zpomalí chod chytrého telefonu, NAS server odmítne reagovat a router zavře přenosové brány. Výrobci většinou neposkytují na aktualizace žádnou záruku a s následky špatného updatu se musíme vyrovnat sami. Takže co dělat, když se update nějak „zvrtne“?

Řadě problémů se můžeme vyhnout předem, stačí mít trpělivost a neinstalovat hned vše, co aktualizační služba nabídne. V případě zařízení s Androidem radíme s instalací updatu počkat, dokud si na internetu nepřečtete spokojené, nebo naopak rozhořčené reakce uživatelů, kteří jej již nainstalovali. Jestliže se přesto setkáte s problémy, zálohujte svá data a zařízení resetujte do továrního nastavení. Android vždy nabízí možnost vrátit se ke starší verzi OS nebo přejít na jeho rychlejší verzi. Apple rovněž nabízí aktualizace operačního systému, a to poměrně dlouhou dobu od jejich uvedení na trh. Některá starší zařízení by však už s novým systémem nedokázala plynule pracovat (hlavně kvůli malé kapacitě paměti), takže je na nejnovější firmware už aktualizovat nejde. I v tomto případě se ale občas vyplatí staré zařízení resetovat a uvolnit jeho paměť. Apple sice nenabízí možnost stažení starších verzí operačního systému iOS, ale i s tím se dá něco dělat.

Od zavedení „záplatovacích úterků“ se znatelně snížilo množství problémových updatů Windows. I tak se ale může aktualizace během instalace zaseknout a způsobit nestandardní chování počítače. Potíže lze většinou snadno opravit pomocí nástroje na obnovu operačního systému. Takovou možnost bohužel nemáme při aktualizaci firmwaru spotřební elektroniky, jako jsou v domácí síti zapojené Blu-ray přehrávače nebo chytré televizory. Tato zařízení se většinou aktualizují automaticky a k problémům se špatnou aktualizací firmwaru dochází velmi zřídka. Na druhou stranu například NAS disky se často potýkají s podobnými problémy jako chytré telefony, tedy že starší zařízení přestane být kompatibilní s novým softwarem. Přineseme i návod, jak se proti vůli výrobce vrátit ke starší a funkční verzi firmwaru.

Celý článek si můžete přečíst v papírovém Chipu 4/2014 nebo v jeho elektronické verzi pro tablety, které vychází 21. března 2014.

 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme