Přejít k hlavnímu obsahu

Kontrola hloubky ostrosti ještě před pořízením snímku

redakce 06.07.2013
info ikonka
Zdroj:

Hloubka ostrosti určuje, odkud kam ve vzdálenosti od objektivu bude snímek zaostřen. Závisí na ohniskové vzdálenosti objektivu (čím větší ohnisková vzdálenost, tím kratší hloubka ostrosti) a velký vliv na ni má i použitá clona – čím větší je clona, tím větší je i hloubka ostrosti. Pro portréty se proto používá nízké clonové číslo, pro fotografování krajinek vyšší clonové číslo.

Obrázek odebrán. Obrázek odebrán. «» Pokud nepoužijete kontrolu hloubky ostrosti, uvidíte v hledáčku nebo na displeji obraz co nejsvětlejší, aby mohl aparát rychle ostřit – objektiv je nastaven na co nejmenší clonové číslo (max. otevřená clona), a pracujeme tedy s nejnižší hloubkou ostrosti. Patřičně se zacloní až při stisku spouště a hloubka ostrosti se mění.

Před pořízením fotografie tedy nemáte jasnou představu o pozdější přesné hloubce ostrosti, tedy například zda bude zaostřený celý fotografovaný objekt nebo zda bude u portrétu správně rozostřené pozadí. Proto je na některých digitálních zrcadlovkách tlačítko pro kontrolu hloubky ostrosti (popřípadě označené jako „Náhled hloubky ostrosti“) – podle modelu buď na objektivu (starší modely), nebo častěji na těle aparátu u bajonetu.

Po stisknutí tlačítka scéna sice ztmavne (podle nastavené clony), ale budete mít možnost zjistit, co vše bude zaostřené. Snadná je kontrola u fotoaparátů s funkcí LiveView (živý náhled) – při současném stisknutí tlačítka hloubky ostrosti (ruční zaclonění) a aktivním režimu simulace expozice můžete zkontrolovat výslednou ostrost v celém obrazu ještě před expozicí a konkrétní místa si „nazvětšovat“. Po kontrole hloubky ostrosti můžete podle potřeby upravit clonu, nebo rovnou stisknout spoušť.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme