Program MakeMe3D SE, který najdete v plné verzi na Chip DVD, umí převádět běžné video (například i filmy z DVD) ve standardních formátech do 3D. MakeMe3D k tomu používá anaglyfní režim obrazu, k jehož sledování stačí klasické 3D brýle s tyrkysovým a červeným sklem. V nastavení videa lze určit hloubku 3D efektu a korigovat jas výsledného filmu. Video není nutné do 3D převádět kompletní, pomocí jednoduchého nástroje lze vystřihnout jen požadovanou část. Také je možné nastavit převod pouze úvodní části videa, v rozpětí od 10 do 30 sekund. Převod videa do 3D je výpočetně hodně náročný proces, proto se vyplatí používat program MakeMe3D na výkonnějších počítačích s vícejádrovými procesory.
Na Chip DVD je připravena plná verze aplikace MakeMe3D SE v ceně 350 Kč, se kterou můžete po jednoduché registraci převádět videa do 3D podoby. Verze z Chip DVD podporuje vytváření 3D videí v anaglyfním formátu. Komerční edice programu podporuje i další moderní formáty 3D.
|
|
---|
Program MakeMe3D naznačuje svoji příslušnost ke světu 3D již svým uživatelským rozhraním, jehož ovládací prvky jsou rovněž ztvárněny ve 3D. Pokud vám tento efekt při ovládání vadí, můžete použít tlačítko s ozubeným kolem vlevo nahoře, které otevře nabídku nastavení, a zde pak zrušit označení předvolby »Use 3D-Icons«.
V nastavení jsou zajímavé ještě předvolby v oddílu »Convert«, kde si můžete zvolit způsob pojmenovávání výstupních souborů po 3D konverzi (s doplněním číslování, textu či přepsání zdrojového souboru), nebo nastavit konverzi pouze úvodní části videa (prvních 10, 20 nebo 30 sekund). Dalším nastavením není nutné věnovat pozornost.
Výběr videa
Program MakeMe3D umí dávkové zpracovat i více samostatných souborů s videem a poradí si například i s filmy na DVD. Pro vložení filmů či videoklipů na seznam materiálu k převodu do 3D použijte tlačítka »Files« (výběr jednotlivých souborů), »Folder« (načtení obsahu zvolené složky a podsložek »Subfolder«) nebo »DVD« pro konverzi filmů přímo z DVD. Podporovány jsou všechny běžné formáty videa, jako AVI, WMV, MP4, 3GP, MPG ad.
Náhled vybraného videa, už přímo s 3D efektem, můžete sledovat v levé části okna programu s vestaveným přehrávačem. Dříve než se ale náhled videa spustí, informuje vás program MakeMe3D o možných problémech s výkonem vašeho počítače. V případě konverze videa ve vysokém rozlišení (720p a vyšším) je totiž autory programu doporučováno použití počítačů se čtyřjádrovými procesory, které na výpočetně náročnou operaci svým výkonem bez problému stačí. U videa s nižším rozlišením je doporučovanou konfigurací počítač s alespoň dvoujádrovým procesorem. Neznamená to ovšem, že by konverzi videa do 3D nebylo možné spustit i na výkonově slabším počítači – pouze si na výsledek počkáte delší dobu (která závisí i na délce převáděného filmu) a během zpracování asi nebude možné s počítačem dále běžně pracovat. Varovné okno programu můžete do budoucna jednoduše vypnout pomocí předvolby »Don’t show this message again«.
Vybrané video není nutné převádět do 3D celé, můžete z něj snadno odstranit nepotřebné části. Pod přehrávačem s náhledem videa se nachází tlačítko s nůžkami, které otevře jednoduchý editor. Zde můžete pomocí posunu náhledu videa a tlačítek »Start« a »Stop« vystřihnout požadovanou část filmu. Přesné údaje o začátku, konci a délce vystřiženého úseku najdete pod ovládacími prvky. Pokud chcete nastavit označení počátku a konce znovu, použijte volbu »remove Cut-Markers«. Výběr potvrdíte tlačítkem »Save«.
Nastavení konverze
Další kroky před finálním převodem videa do 3D jsou už velmi rychlé. Důležitý je především posuvník »3D Depht-Effect«, kterým se nastavuje hloubka 3D efektu. Jelikož má převod do 3D vliv i na jas obrazu videa, můžete si jej upravit podle vlastní volby pomocí posuvníku »Adjust brightness«. Změny nastavení se projeví rovnou i v náhledu videa, výchozí nastavení konverze vrátíte pomocí volby »default Settings«.
Ve verzi programu MakeMe3D z Chip DVD nelze měnit výstupní formát videa, což ovšem nikterak nevadí, jelikož výchozí formát WMV je značně univerzální. Co ovšem změnit lze je složka pro uložení výstupního souboru, k čemuž slouží volba »Output path«.
Samotnou konverzi pak spustíte tlačítkem »Start conversion«. Doba potřebná k převodu filmu do 3D závisí na jeho délce a samozřejmě i výkonu použitého počítače. MakeMe3D vás bude o průběhu a zbývajícím čase do provedení konverze podrobně informovat. Postupně budou zpracovány všechny zvolené soubory. Po skončení konverze můžete nechat automaticky vypnout počítač označením předvolby »Shutdown computer after conversion«.
Při sledování filmů převedených pomocí programu MakeMe3D do 3D formátu se samozřejmě neobejdete bez barevných brýlí. Jednoduché papírové seženete na internetu za několik desetikorun, pevnější plastové pak vyjdou asi na 300 Kč.