Kartel sledoval agenta FBI pomocí jeho mobilu
Celý incident vyšel najevo až nyní díky zprávě ministerstva spravedlnosti, která hodnotila schopnosti FBI bránit se technickému sledování. Agent FBI, který působil jako právní atašé na americkém velvyslanectví, se stal terčem špionážní operace právě v době, kdy probíhalo vyšetřování proti El Chapovi.
Najatý hacker nebyl jen běžným pirátem. Nabízel kartelům celé portfolio služeb zaměřených na exploataci mobilních telefonů a dalších elektronických zařízení. Dokázal získat nejen záznamy hovorů a SMS zpráv z telefonu agenta FBI, ale také jeho přesnou polohu díky GPS datům.
Ještě znepokojivější bylo, že se hacker dokázal napojit na kamerový systém Mexico City. Pomocí městských bezpečnostních kamer pak sledoval pohyb agenta FBI po městě. Následně identifikoval lidi, se kterými se scházel. Tyto informace pak předával kartelu. Členové kartelu pak informace využívaly k identifikaci informátorů a spolupracovníků policie.
Následky sledování
Důsledky této špionážní aktivity byly tragické. Podle vyšetřovatelů kartel využil získané informace k zastrašování lidí, kteří spolupracovali s FBI. A samozřejmě i ty, kteří o spolupráci uvažovali. V některých případech dokonce došlo k vraždám informátorů.
Incident ukazuje, jak se moderní technologie staly nebezpečnou zbraní v rukou organizovaného zločinu. Kartely už nejsou jen ozbrojenými skupinami obchodujícími s drogami. Staly se technologicky vyspělými organizacemi schopnými vést kybernetickou válku proti státním institucím.
Mohlo by vás zajímat
Cellebrite: uniklé dokumenty ukázaly, které chytré telefony dokáže FBI a spol. prolomit, a které ne

Hlavně Mexiko se v posledních letech stalo místem, kde se potkávají nejmodernější sledovací technologie na obou stranách zákona. Místní a federální orgány dlouhodobě využívají špionážní software od společností jako Hacking Team nebo NSO Group nejen proti kartelům, ale bohužel i proti novinářům a aktivistům.
Na druhé straně kartely investují obrovské sumy do zabezpečených komunikačních systémů. Používají speciálně upravené telefony s pokročilým šifrováním, budují vlastní komunikační sítě a najímají hackery pro různé kybernetické operace. Některé kartely dokonce dokázaly nabourat do bezpečnostních systémů státních institucí.
Zdroj: Federal Bureau, Techcrunch, The Guardian, ABC7
Otevřel WhatsApp, naletěl šmejdům a už to bylo: muž přišel o 2,7 milionu
Článek obsahuje prvky vygenerované AI