Přejít k hlavnímu obsahu

Microsoft už neví, jak víc propagovat Windows 11: porovnal jeho rychlost s Windows 10

Jiří Palyza 03.07.2025
Logo Microsoft Windows na displeji notebooku
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Podle informací ve článku, zveřejněném Microsoftem, je sytém Windows 11 lepší a rychlejší než Windows 10. Asi bychom byli velmi překvapeni, kdyby tomu bylo naopak. Dokonce tvrdí, že novější systém je 2,3× rychlejší. Je to skutečně tak, jak se nás Microsoft snaží přesvědčit?

Kapitoly článku

Je Windows 11 opravdu dvakrát rychlejší?

V říjnu končí podpora Windows 10 a Microsoft se už pokusil lidi vystrašit varováním, že nepodporované počítače již nebudou dostávat bezpečnostní aktualizace. Což v posledním oznámení docela zmírnil. Také uživatelům doporučil, aby vyměnili své staré počítače a koupili si nové. To vše je marketing. Je to tak i s tvrzením, že Windows 11 je dvakrát rychlejší než Windows 10?

Společnost zveřejnila článek, ve kterém vysvětluje, na základě čeho své tvrzení opírá. Uvádí, že test zahrnoval přehrávání lokálního videa na různých modelech notebooků. Pokud by vás zajímaly podrobnosti, můžete si je projít na webových stránkách, kde jsou všechny detaily uvedeny.

Analytici ze serveru Ghacks se na celou věc zaměřili a podrobněji so prošli zveřejněné ukazatele. Je na nich totiž něco podezřelého. Testy nebyly prováděny na stejném počítači, pro srovnání bylo použito více modelů. To je sice v pořádku, ale přesto si v tabulkách můžete všimnout něčeho zvláštního.

Mohlo by vás zajímat

Porovnání staví staré procesory proti novým

Microsoft netestoval systém Windows 10 na počítačích se systémem Windows 11 ani naopak. Správným způsobem porovnání systémů by bylo nainstalovat na počítače Windows 10, sledovat výsledky, poté je aktualizovat na systém Windows 11 a znovu otestovat. Zdá se ale, že to se zde nestalo.

Další rozporuplnou věcí tohoto testu je, že všechny počítače s Windows 10 mají procesor starší nejméně 5 let a většina z nich je dokonce z let 2017 až 2019. Procesor i5-6200U, kterými byly mnohé poháněny, je z roku 2015. Microsoft to přiznává v dokumentaci. Čtete správně, v moderním benchmarku skutečně použili 10 let starý čip.

Dokážete odhadnout, jak staré jsou procesory ve všech použitých počítačích s Windows 11? Všechny jsou z roku 2022 nebo novější, jedinou výjimkou je i7-1065G7, který byl uvolněn v roce 2019. Je to také jediný procesor, který byl testován i ve Windows 10. Všimněte si, jak byly údaje o frekvencích procesorů v počítačích se systémem Windows 11 nedbale vynechány.

Mohlo by vás zajímat

Benchmarky Windows 11 jsou jen marketingová past

Ghack rozhodně nepovažuje starší CPU za špatné, nicméně tvrzení Microsoftu o rychlosti Windows 11 zpochybňuje. Tvrdí, že počítače s Windows 11 byly v benchmarcích rychlejší, protože mají novější a výkonnější hardware. A také dodává: nespoléhejte na benchmarky, ve srovnání s praktickým provozem a reálnými zkušenostmi jsou zcela bezvýznamné. Je potřeba zahrnout mnoho faktorů, mezi jinými například kapacitu baterie, velikost RAM apod.

Vezměme si například Intel Core Ultra 5 125H, který je vyráběn 7nm procesem, zatímco Intel Core i5-1135G7 byl postaven na 10nm procesu. To je obrovský rozdíl v energetické účinnosti i výkonu. To by vysvětlovalo výsledky v tabulce, která se zaměřuje na testy výdrže baterie při přehrávání videa.

Mohlo by vás zajímat

Tyto benchmarky nejsou určeny pro náročné uživatele, jsou to jen čísla, která mají běžného uživatele zmást. Existují spotřebitelé, kteří by se nechali tímto marketingem zmást a skutečně věřili, že jejich počítač bude s Windows 11 mnohem rychlejší. A někteří by si dokonce mohli jít koupit nový počítač s důvěrou, že Windows 10 je 2,3× pomalejší.

A co počítače s procesory AMD, proč je test neobsahuje? Proč se toto tvrzení zakládá pouze na počítačích s Intelem uvnitř? Ghack se domnívá, že je to neetický způsob, jak prodávat Windows 11, a doporučuje: nenaleťte na tyto triky.

Zdroj: Ghacks

Tak tohle je překvapení: zálohy Windows jen na 60 dnů? Opatrně s obnovou systému


Máte k článku připomínku? Napište nám

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme