Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Microsofte, myslíš to vážně? Bezpečnostní záplaty pro Windows 10 až za 5000 Kč ročně

Jiří Palyza 08.12.2023
Zdroj: peoplecreations/Freepik

I přesto, že konec podpory Windows 10 už Microsoft stanovil, většina uživatelů stále tento systém používá. Microsoft nyní oznámil, že bezpečnostní aktualizace budou k dispozici delší dobu. Zní to dobře, podmínky se ale většině uživatelů líbit nebudou.

Kapitoly článku

Windows 10 je nejpoužívanějším operačním systémem pro stolní počítače od Microsoftu. Konec jeho podpory bezpečnostními aktualizacemi už ale byl stanoven. Stane se tak 14. října 2025, a to jak pro soukromé uživatele, tak pro firmy.

Do té doby uživatelé ještě mají čas přemýšlet, jak dále. Není překvapením, že pro Microsoft by bylo nejlepší, pokud by stávající uživatelé Windows 10 přešli na nejnovější Windows 11. To je stále možné bezplatně. Má to ale své překážky, kde tou největší jsou hardwarové nároky. Spousta počítačů, na kterých doposud spolehlivě běží Windows 10, není s jedenáctkami kompatibilní.

Nyní se ale objevila další možnost, jak používání Windows 10 prodloužit. Dokonce ji oficiálně oznámil sám Microsoft. Není ale důvod k předčasné úlevě. Pro většinu uživatelů je v tom docela velký háček.

Bezpečnostní aktualizace Windows 10 budou stát peníze

Služba Windows Update
Microsoft spustí placené předplatné bezpečnostních aktualizací Windows 10.
Zdroj: Windows 10/Windows Update

Text na stránce Microsoftu působí tak trochu neformálně. Uvádí se v něm, že Windows 10 budete moci používat i po ukončení podpory. Nebudete ale už dostávat kvalitativní vylepšení, nové nebo aktualizované funkce, aktualizace zabezpečení, a nebude k dispozici ani technická podpora.

Nikdo vám sice nebude moci v dalším používání Windows 10 zabránit, nicméně práce s nadále nezáplatovaným systémem se časem stane vysoce riziková. Pro útočníky bude takový systém skutečnou lahůdkou.

Mohlo by vás zajímat

Dá se předpokládat, že Redmond tuto formulaci ještě zpřísní. Zatím jen přidává vysvětlení, že uživatelům doporučuje přejít na nejnovější Windows 11.

Pak to ale přichází: pro soukromé osoby a firmy bude existovat způsob, jak v používání Windows 10 pokračovat bezpečně, a to i po ukončení jejich podpory. Microsoft hodlá spustit placený program ESU (Extended Security Updates), rozšířené bezpečnostní podpory. Postup je známý už z Windows 7.

Aktualizace ale budou zpoplatněny. Dosud toto byla varianta pro firmy, které na nový systém nemohly přejít. Ty si pak zpravidla pořizují roční předplatné bezpečnostních aktualizací. Další podrobnosti Microsoft doposud neposkytl. Zajímavé by byly především ceny za takovou službu.

Půjde používat Windows 10 až do roku 2028?

Desktop Windows 7
V případě oblíbených Windows 7 Microsoft poskytl tři roky placených aktualizací.
Zdroj: Microsoft

Podle Microsoftu nabídne program ESU soukromým uživatelům a firmám všech velikostí možnost prodloužit používání počítačů s Windows 10 i po oficiálním ukončení jejich podpory, a přitom je stále udržovat bezpečné.

Pokud bychom si vzpomněli na někdejší podmínky prodloužení bezpečnostní podpory pro Windows 7, roční částka zpoplatnění se pohybovala v přepočtu od 600 Kč do bezmála 5000 Kč pro jeden počítač. Microsoft tehdy poskytoval dodatečné bezpečnostní aktualizace po dobu tří let od oficiálního ukončení podpory a každý rok cenu za tuto službu zdvojnásobil. Zajímavý detail byl, že pokud jste se do této služby zapojili až v druhém nebo třetím roce, museli jste zaplatit i za aktualizace za předchozí roky.

Mohlo by vás zajímat

Balíčky ESU řeší zásadní a důležité problémy. Které to jsou, stanovuje Microsoft Security Response Center, centrum bezpečností podpory Microsoftu. Ještě tedy uvidíme, kolik si Mirosoft v aktuálním případě Windows 10 hodlá účtovat. Na oficiálních stránkách se výslovně hovoří o soukromých uživatelích, nikoliv pouze o firmách.

Nicméně Redmond si je jistě vědom toho, že nijak přemrštěná částka by to být neměla. Svého času se v případě Windows 7 našli vynalézaví kutilové, kteří objevili způsob, jak balíčky ESU určené pro firmy instalovat i na soukromé počítače.

Zdroj: ZDNet


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud