Přejít k hlavnímu obsahu

Na Facebook až po zkoušce střízlivosti

redakce 10.11.2010
info ikonka
Zdroj:

Rozšíření prohlížeče vás může ochránit před opileckými příspěvky na společenské weby, jenže jen za předpokladu, že i „unavení“ máte dostatek odpovědnosti ho neobejít…

Chcete se ochránit před následky statusů a komentářů vypuštěných do světa ve stavu podroušeném? Pak, rozumíte‑li anglicky, můžete si do prohlížeče nainstalovat rozšíření od amerického Webroot Software, tvůrce bezpečnostních programů. Když se potom v určený čas (výchozí je mezi desátou večerní a čtvrtou ranní) pokusíte připojit k Facebooku, ke Twitteru, na YouTube anebo k jiným nastaveným službám, prohlížeč vás nejprve vyzve ke zkoušce střízlivosti.

Zkoušky jsou různé a některé pěkně těžké. Napsat abecedu pozpátku za nejvýše šedesát vteřin asi nezvládnete napoprvé ani střízliví. Nebo reagovat stiskem tlačítek L a R na to, na které straně obrazovky se rozsvítil semafor, když klávesy L a R jsou prohozené oproti stranám, které zastupují.

Pomůže tato hříčka skutečně? Nic totiž nebrání opilci bažícímu po chvilce slávy prostě rozšíření vypnout. To se mu jistě povede snáze než projít jednou ze zkoušek. I když se o zkoušku pokusíte a neprojdete, pak kliknete‑li, že už nechcete pokus opakovat, beztak dostanete možnost zvolit „Nejsem napitej… odprejskni“.

Spoléhat na zodpovědnost opilce je pošetilost, ale líbí se nám, že zkouškou musíte v nastavený čas projít jen jednou. Jakmile projdete, můžete prohlížeč restartovat třeba desetkrát — zkoušku už opakovat nemusíte.

Rozšíření je dostupné pro několik hlavních prohlížečů. Vyzkoušeli jsme Firefox, Google Chrome a Safari. Také Internet Explorer 8. V něm je instalace složitější. Po instalaci spuštěné z webové stránky musíte Internet Explorer ještě zavřít, spustit odkaz vytvořený na ploše a Internet Explorer zase otevřít.

V Chrome a v Safari se objeví někde na liště nové tlačítko se sklenkou. Ve Firefoxu si ho nejspíše budete musit někam přidat sami vlastní úpravou lišt. V IE se naopak objeví celá lišta, která zbytečně zabírá místo, ale lze ji schovat. Nechcete‑li tlačítko nebo lištu, uložte si odkaz na předvolby někam do záložek.

Aby test dobře nabíhal, je potřebí pro něj udělat trvalou výjimku v blokování flashe.

Nedoporučujeme propojit tuto hříčku s účtem na Facebooku a povolit jí přispívat na zeď. Pak prý totiž, když selžete, napíše vaším jménem, že jste právě tak pod obraz, že nemůžete psát. A to by jaksi dílem popřelo její smysl.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme