Chip 07/2020: Nejen v naší rubrice Bezpečnost se můžete každý měsíc dočíst o stále nových únicích osobních dat zákazníků a uživatelů různých webových služeb – ať už vinou kybernetických útoků, nebo nedbalosti či zlého úmyslu zaměstnanců. Velmi často si ale za prolomení svých účtů mohou i sami uživatelé. Někteří lidé jsou zkrátka nepoučitelní a stále si jako heslo volí třeba „heslo“ či „12345“, nebo si sice vymyslí a zapamatují jedno silné heslo, ale to pak používají ve všech svých on-line účtech. O možnosti dvoufaktorového ověřování při přihlašování mnoho lidí netuší a neví, jak jej nastavit.
Nemůžeme ale uživatele internetových služeb obviňovat, že by se snad z hlouposti nebo cílené nedbalosti vystavovali riziku, že přijdou o svoje citlivá soukromá data nebo i peníze. Správný a bezpečný postup správy hesel je totiž poměrně náročný proces a těžko se při něm obejdeme bez dalších nástrojů – kdo by si totiž pamatoval desítky různých, dlouhých a komplikovaných hesel? Počet uživatelských účtů, se kterými soukromě nebo v práci každý den pracujeme, se navíc neustále zvyšuje. Stačí, když se podíváte do správy hesel ve vašem internetovém prohlížeči, a hned zjistíte, že se možná nejedná ani o desítky, ale spíše 100 a více přihlašovacích jmen a hesel.
Klasické pomůcky na zapamatování dlouhých hesel (jako třeba použití prvních písmen slov z nějaké věty) v dnešní době jednoduše přestávají stačit, protože silných hesel potřebujeme stále víc. Určitě je tedy nejvyšší čas podívat se po programu na správu hesel, který nám s tímto složitým úkolem pomůže. Porovnali jsme pro vás ty nejlepší a nabízíme vám naše závěry a doporučení.
Více se dočtete v Chipu 07/2020, který vyšel 24. června.

Koupit časopis Chip
Chip je možné číst v tištěné nebo v digitální podobě na mobilech, tabletech a počítačích.